Komisia zažalovala Poľsko kvôli nezávislosti najvyššieho súdu

Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas prejavu v Európskom parlamente v Štrasburgu 4. júla 2018 [TASR /AP /Jean-Francois Badias]

Súdny dvor EÚ bude posudzovať poľský zákon o najvyššom súde. Európska komisia v podaní žiada aj o predbežné opatrenia a zrýchlené konanie.

Európska komisia sa rozhodla pre ďalší krok v rámci sporu o nezávislosť súdnictva v Poľsku.

V pondelok oznámila, že podáva podnet na začatie konania proti Poľsku pred Súdnym dvorom EÚ. Dôvodom je porušenie zásady nezávislosti súdnictva v dôsledku nového poľského zákona o najvyššom súde.

Táto správa sa očakávala už minulý týždeň v stredu. Nestalo sa tak pravdepodobne preto, aby politicky výbušné oznámenie nenarušilo priebeh neformálneho summitu EÚ v Salzburgu.

Aký je problém s poľským najvyšším súdom?

Poľská vláda strany Právo a spravodlivosť urobila veľké zmeny v celom poľskom súdnom systéme. Dotkli sa všeobecných súdov, ústavného súdu, národnej súdnej rady a aj najvyššieho súdu.

Pokiaľ ide o najvyšší súd, jedna zo zmien spočíva v znížení dôchodkového veku sudcov zo 70 na 65. Nútený odchod sa týka 27 z 73 sudcov, vrátane jeho predsedníčky Malgorzaty Gersdorfovej.

Sudcovia môžu požiadať o predĺženie mandátu prezidenta. Pre jeho rozhodnutie nie sú stanovené žiadne jasné kritériá a nedá sa proti nemu odvolať. Jediná záruka je nezáväzná konzultácia Národnej súdnej rady, teda subjektu, ktorého súčasné zloženie porušuje európske normy v oblasti nezávislosti súdnictva.

Európska sieť súdnych rád vylúčila poľského člena

Ako dôvod uvádza reformy poľskej vlády, ktoré obmedzili nezávislosť súdnictva v krajine. Z rovnakého dôvodu aktivovala Európska komisia voči Poľsku sankčný mechanizmus.

Povinný odchod do dôchodku značného počtu súčasných sudcov najvyššieho súdu spôsobí rozsiahlu a okamžitú výmenu zloženia, čo podľa Európskej komisie vyvoláva obavy pokiaľ ide o deľbu moci, najmä v kombinácii so súbežnými reformami národnej súdnej rady.

Reformy „štrukturálne oslabujú nezávislosť sudcov a najvyššieho súdu, pričom nezávislosť súdnictva je kľúčovým prvkom právneho štátu“, píše Komisia v odôvodnenom stanovisku, ktoré je súčasťou postupu podľa článku 7 voči Poľsku.

Európska komisia napriek dlhému dialógu s poľskou stranou zastáva názor, že poľský zákon o Najvyššom súde oslabuje zásadu nezávislosti súdnictva, z čoho vyplýva, že Poľsko si neplní povinnosti v zmysle článku 19 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii v spojení s článkom 47 Charty základných práv Európskej únie.

Zrýchlené konanie

Komisia zároveň požiadala Súdny dvor o predbežné opatrenia, ktoré by obnovili stav poľského najvyššieho súdu pred 3. aprílom 2018, kedy boli prijaté nové sporné právne predpisy. Takisto požiadala Súdny dvor o prejedanie veci v skrátenom súdnom konaní, aby bol konečný rozsudok k dispozícii čo najskôr.

Poľský prezident Andrzej Duda 12. septembra vymenoval nového predsedu najvyšieho súdu Dariusza Zawistowského. Malgorzata Gersdorfová však zo svojej funkcie odstúpiť odmieta s tým, že jej ústavný mandát vyprší až v roku 2020. Menovaná bola v roku 2014.

Najvyšší súd uviedol, že vykonanie núteného odchodu do dôchodku pozastaví, kým vo veci nerozhodne Súdny dvor EÚ.

Poľskí sudcovia nechcú ísť do predčasného dôchodku, obracajú sa na Súdny dvor EÚ

Poľská vláda odmieta obvinenia Komisie kvôli novele zákona, ktorá znižuje vek odchodu sudcov do dôchodku. Najvyšší súd Poľska sa odmieta riadiť novými pravidlami. 

Premiér Mateusz Morawiecki sa uplynulý týždeň s Gersdorfovou stretol. Výsledkom nie je žiadna dohoda, obe strany boli v hodnotení účelnosti stretnutia opatrené.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans po stretnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, 18. septembra, povedal, že v rozhovore s poľským ministrom zdôrazňoval najmä otázku najvyššieho súdu. Tvrdil, že Poľsko cez leto urýchlilo proces nominácie nových sudcov, čo Komisiu utvrdilo v obavách.

Povedal tiež, že on, ako aj viacerí ministri z ostatných členských štátov, chcel od poľskej vlády ubezpečenie, že bude rešpektovať rozhodnutia Súdneho dvora EU, ktoré sa vzťahujú k poľskému súdnictvu. Jednoznačné ubezpečenie podľa neho nezaznelo.

Ministri EÚ mali híring k Poľsku. Bez záveru

Nový štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia hovorí, že ústupky z pozícií vidno na strane Komisie aj Poľska. Komisia tvrdí, že sa situácia v Poľsku zhoršuje.