Koniec Erasmu v Británii? Hlasovanie britského parlamentu ohrozilo budúcnosť štúdijných pobytov

Britské univerzitné mesto Oxford. [Pixabay.]

Britský parlament zamietol návrh, ktorý zaväzoval vládu, aby s európskou dvadsaťsedmičkou rokovala o pokračovaní výmenného programu Erasmus aj po brexite. Šance na štúdijný pobyt v Británii sa znižujú aj pre slovenských študentov.

Študovať na vysokej, či strednej škole v Británii už pre slovenských študentov možno nebude také ľahké ako doteraz.

Britskí poslanci totiž v stredu (8. januára) prekvapivo zamietli návrh, ktorý zaväzoval kabinet Borisa Johnsona, aby s európskou dvadsaťsedmičkou rokoval o pokračovaní výmenného programu Erasmus aj po brexite. Vláda tak má voľné ruky v rozhodovaní, či krajinu do programu zapojí aj po roku 2021.

Program umožňuje študentom a učiteľom študovať, či vyučovať na zahraničných univerzitách po celej Európskej únii.

Britské školy pritom na Slovensku patria medzi najobľúbenejšie. Možnosť štúdia na niektorej z nich za posledných šesť rokov využilo asi 600 Slovákov.

Proti hlasovali aj ministri

Návrh, ktorý predložila skupina poslancov Liberálnych demokratov a Zelených, sa mal stať dodatkom k Zmluve o vystúpení Británie z EÚ. Ten britskej vláde ukladal, aby spravila všetko pre pokračovanie programu aj po roku 2021. Jeho rozpočet by sa práve od tohto roku, ako navrhuje eurokomisia, mal oproti súčasnosti zdvojnásobiť.

Odchod Spojeného kráľovstva je naplánovaný na 31. januára. Výmenný program bude pokračovať aj po tomto dátume, keďže bude platiť takzvané prechodné obdobie, ktoré do konca roka 2020 zachová súčasné nastavenie vzťahov medzi EÚ a Britániou.

Návrh podporilo 255 poslancov, proti ich bolo 344, vrátane vrcholných predstaviteľov vlády, ktorí majú v gescii témy vzdelávania.

Europarlament navrhuje trojnásobný rozpočet pre výmenný program Erasmus

Výmenný program Erasmus+ podľa europoslancov pomáha budovať európsku identitu a študentom umožňuje vykročiť z dezinformačných bublín. Navrhujú, aby po roku 2020 viac podporoval celoživotné vzdelávanie. 

Britská vláda tak v ďalších rokovaniach s EÚ nebude mať povinnosť zapojiť Spojené kráľovstvo do programu. Z reakcií vlády zatiaľ nie je jasné, či tak spraví aj napriek stredajšiemu hlasovaniu parlamentu. Domáce médiá však pripomínajú, že vo volebnom programe Konzervatívnej strany, ktorá s prehľadom vyhrala decembrové parlamentné voľby, o programe nebola ani zmienka.

Podľa hovorcu ministerstva školstva je vláda odhodlaná pokračovať v akademickej spolupráci s Úniou, vrátane možnosti programu Erasmus, „ak to bude v našom záujme“.

„Včerajšie nočné hlasovanie na tom nič nemení,“ uviedol hovorca.

Rana pre chudobných

Rozhodnutie Dolnej snemovne okamžite vyvolalo hnev opozície študentov a učiteľov. Na sociálnej sieti Twitter sa hromadne začali objavovať svedectvá bývalých účastníkov programu, ktorí ho opisovali ako zlomový bod v kariére, či osobnom živote.

Hlasovanie kolegov kritizovala hlavne jedna z predkladateliek dodatku Layla Moran (Liberálni demokrati). „Keď sa mladí ľudia z programu, vrátia domov a uplatnia tu svoje získané znalosti, čo povzbudzuje ekonomiku. Program zvyšuje ich šance získať zamestnanie a dvíha tiež ich sebavedomie a pocit nezávislosti. Toto všetko je teraz kvôli brexitu ohrozené,“ povedala v pléne Moran.

„Ak sa nepodarí vyrokovať kompletný prístup do programu, budú trpieť hlavne tí z chudobných rodín,“ dodáva britská poslankyňa.

Zo všetkých britských študentov študujúcich v zahraničí sa až 53 percent na študijný pobyt dostalo vďaka programu Erasmus. V roku 2017 v rámci neho do Británie za štúdiom prišlo vyše 31 tisíc európskych študentov. Rovnakú možnosť v ostatných členských krajinách využilo takmer 17 tisíc mladých Britov.

Podľa slovenského europoslanca Michala Šimečku (PS/SPOLU, RE) sa šance Európanov na štúdium v Británii dramaticky zmenšili. Rozhodnutie parlamentu označil za nepochopiteľné. „Dokonca aj zarytí odporcovia Európskej únie uznávajú, že výmenné pobyty pre študentov či dobrovoľníkov sú užitočná vec,“ uviedol na Facebooku.

„Nová parlamentná väčšina ovládaná Johnsonovými populistami však zjavne nemá záujem zachovať to dobré, čo EÚ ponúka. Znovu sa potvrdzuje, že pre populistov sú ľudia druhoradí, hoci radi tvrdia opak,“ dodáva europoslanec.