Liberálka in ‚t Veld o Slovensku: Naše zistenia sú alarmujúce

Poslankyňa EP Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko) [TASR - Jakub Kotian]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Členka delegácia europarlamentu, ktorá navštívila Slovensko, hovorí, že našli národ, ktorý je v šoku, traumatizovaný a nahnevaný.

„Minulý týždeň som stála pred domom, kde žili Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová,” napísala o dojmoch z návštevy Slovenska liberálna europoslankyňa z Holandska Sophie in ‚t Veld (ALDE).

Delegácia Európskeho parlamentu uplynulý týždeň navštívila aj obec Veľká Mača, kde si jej členovia uctil pamiatku obetí.

Delegácia EP vo Veľkej Mači [TASR - Lukáš Grinaj]

 

“Dvaja novinári boli v EÚ zavraždení, pretože si robili svoju prácu (…) Nemá to vplyv len na maltskú alebo slovenskú demokraciu, ale na EÚ ako takú,“ píše europoslankyňa s tým, že súčasťou príbehu sú aj podvody s európskymi poľnohospodárskymi dotáciami.

 

Dôvody nedôvery

„Naše zistenia sú alarmujúce,“ naznačuje podpredsedníčka liberálov v EP.

„Hoci je na Slovensku solídny legislatívny rámec, existujú všetky základné demokratické štruktúry, médiá a občianska spoločnosť sú dobre rozvinuté, je jasné, že je tam aj paralelná realita korupcie, podvodov, únosu štátu a organizovaného medzinárodného zločinu.“

V tomto „temnom svete“ je podľa nej ťažké rozlíšiť medzi pravdou, polopravdami, lžami a predstavivosťou. „Táto neistota vytvára atmosféru hlbokej nedôvery a frustrácie občanov s verejnými inštitúciami. Pre demokraciu je to devastačné.“

Ako dodáva, je to tiež veľká prekážka pre spoluprácu v EÚ, najmä pre policajnú a justičnú spoluprácu.

Národ v šoku, ale so schodnosťou proti-reakcie.

„Našli sme národ, ktorý je v šoku, traumatizovaný a nahnevaný. Ale je to tiež národ, ktorý je odolný. Ľudia na Slovensku bojujú a odmietajú prenechať svoju krajinu darebákom.“

Delegácia videla podľa nej znepokojivé veci, ale aj to, sme aj to, že „tisíce ľudí vyšli do ulíc, novinárov pokračujúcich v práci Jána Kuciaka, verejných činiteľov s odhodlaním pre transparentnú verejnú správu, ktorá skladá účty, politikov, ktorí sa neboja kritizovať svojich straníckych kolegov a mladých ľudí, ktorí žiadajú lepšiu budúcnosť pre svoju krajinu.“

Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu

Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

Misia Európskeho parlamentu mala podľa nej pre politikov niesť odkaz, že sa EÚ vývoj Slovensku pozorne sleduje. Občanom mala zase ukázať spolupatričnosť v obrane „zdieľaných hodnôt“.

Stredajšia diskusia

Delegácia europarlamentu by mala výsledky svojich pozorovaní predložiť konferencii predsedov politických skupín EP a následne všetkým poslancom.

Europoslanci budú v stredu diskutovať aj o bode: „Vyhlásenie Rady a Komisie – Ochrana investigatívnych novinárov pri ich práci v EÚ – prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“. O uznesení s odporúčaniami sa bude hlasovať na aprílovej plenárnej schôdzi.