Lídri Únie sa dohodli na zriadení 25-miliardového fondu na zmierňovanie škôd koronavíru

Šéfka Komisie Ursula von der Leyen a predseda Európskej rady Charles Michel. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Európska únia v rámci boja s novým typom koronavírusu umožní štátnu pomoc pre postihnuté firmy a vytvorí investiční fond v hodnote 25 miliárd eur s cieľom zmierniť dlhodobý ekonomický dopad súčasnej epidémie.

Lídri 27 členských štátov EÚ sa počas utorňajšej videokonferencie dohodli na koordinácii postupov v boji proti koronavírusu. Podľa českého premiéra Andreja Babiša by všetky krajiny mali zaviesť rovnaké opatrenia, uviedol spravodajský portál Novinky.cz.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval na posilnenie koordinovanej reakcie EÚ. „Vírus sa šíri vo všetkých členských krajinách. Preto si myslím, že by sme mali čo v najväčšej miere spolupracovať a pozrieť sa na to, kde toho môžeme spolu urobiť viac,“ povedal Michel.

 

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po 2,5-hodinovom konferenčnom hovore s lídrami európskych štátov oznámila, že bude zriadený fond vo výške 25 miliárd eur, ktorého cieľom bude zmierniť ekonomické škody spôsobené koronavírusom, uviedla agentúra APA.

Ministri financií Únie pre koronavírus zvažujú fiškálne stimuly

Ministri financií sa dohodli na spoločnom postupe v súvioslosti so zmierňovanim ekonomických dopadov epidémie koronavírusu. Rozhodnutie o konkrétnych fiškálnych stimuloch ale odložili až na ďalšie stretnutie. 

Von der Leyenová tento týždeň navrhne, aby bolo na tento účel urýchlene vyčlenená suma 7,5 miliardy eur, ktorú ešte musia schváliť členské štáty EÚ a Európsky parlament.

„Využijeme všetky dostupné prostriedky, aby sme zabezpečili, že európska ekonomika tejto búrke odolá,“ povedala predsedníčka eurokomisie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na Twitteri napísal: “Európa musí v oblasti zdravia a hospodárstva urobiť všetko, čo je nevyhnutné.” Dodal, že je treba zamedziť akýmkoľvek špekuláciám a nestabilite.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas videkonferencie zdôraznil, že EÚ chce urobiť všetko pre to, aby zabránila ďalšiemu šíreniu nákazy. „Zhodli sme sa, že krízu okolo koronavírusu je veľmi vážna a musíme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby sme čo najviac spomalili ďalšie šírenie vírusu a znížili počet infikovaných,“ povedal Kurz po skončení videokonferencie.

Prvý prípad koronavírusu už zaznamenali aj medzi euroúradníkmi

Európska obranná agentúra potvrdila, že jeden z jej zamestnancov bol pozitívne testovaný na nový vírus COVID-19 po tom, ako sa vrátil z cesty v Taliansku. O prípade ako prvý informoval EURACTIV.com.

Kurz dodal, že odteraz sa budú každý deň konať podobné telekonferencie ministrov zdravotníctva a ministrov vnútra krajín EÚ, na ktorých si budú vymieňať informácie o najlepších postupoch v boji proti koronavírusu.

Na spoločnú koordináciu opatrení v jednotlivých štátoch vyzval na Twitteri aj luxemburský premiér Xavier Bettel. Ďalší postup by mal podľa neho závisieť od spoločných nariadení, aby sa všetky štáty EÚ na epidémiu koronavírusu SARS-CoV-2 lepšie pripravili a dokázali predchádzať jej následkom.