Macron mení názor, podporí Kövesiovú za šéfku európskej prokuratúry

Kandidátka na šéfku Úradu európskeho prokurátora Laura Kövesiová. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Francúzsko zmenilo názor a na post hlavnej európskej prokurátorky podporuje Lauru Cordutu Kövesiovú. Prezidenta Macrona poslanci údajne presvedčili europoslanci liberálnej skupiny.

Francúzska vláda mala vlastného kandidáta na šéfa európskej prokuratúry (EPPO), Jean- Françoisa Bohnerta. V Rade EÚ získal väčšinovú podporu aj vďaka silnému lobingu prezidenta  Emmanuela Macrona. Druhým dôvodom boli kroky rumunskej vlády, ktorá sa snažila zablokovať rumunskú kandidátku Lauru Codrutu Kövesiovú.

Kövesiovú však jednoznačne podporil Európsky parlament. Nakoľko je pri voľbe šéfa EPPO potrebný súhlas oboch inštitúcií, rozhodnutie bolo zablokované.

Situácia v Rade sa však mení. Piateho júla tweetoval šéf liberálnej skupiny Dacian Cioloş, že sa na stretnutí s prezidentom Macronom dohodli na podpore Laury Corduty Kövesiovej. Dôležitým sprostredkovateľom dohody mal byť práve rumunský europoslanec a predseda skupiny Obnovme Európu, do ktorej patrí aj Macronova strana.

O zmene francúzskeho postoja informoval Cioloş v utorok (16. júla) aj denník Financial Times. Paríž má novú pozíciu oficiálne oznámiť v priebehu najbližších dní.

Podobnú informáciu zverejnil aj francúzsky novinár J.B. Chastand. Na Twitteri včera napísal, že dohodu potvrdil poradca prezidenta Macrona.

Favoritka europarlamentu

Väčšina Európskeho parlamentu považuje Kövesiovú za najlepšiu kandidátku na čelo EPPO. Stála na čele rumunského úradu pre boj s korupciou a odstúpiť musela až po politickom tlaku súčasnej vlády, vedenej Sociálnodemokratickou stranou (PSD).

Bukurešť sa pokúsila zablokovať Kövesiovej kandidatúru aj obvineniami zo zneužívania verejného úradu. Zakázali jej dokonca opustiť krajinu a dávať vyhlásenia médiám.

Rumunsko pokračuje v snahe zablokovať Kövesiovej kandidatúru na šéfku Úradu európskeho prokurátora

Kontroverzná Sekcia pre vyšetrovania sudcov v Rumunsku uvalila na Lauru Kövesiovú súdnu kontrolu v snahe zablokovať jej kandidatúru na šéfku Úradu európskeho prokurátora.

Zhoda politických okolností

Zmena francúzskeho postoja môže vyzerať prekvapujúco – najmä po predchádzajúcom lobingu za Bohnerta. Je však výsledkom súhry okolností.

Po eurovoľbách sa Macronova strana Republika vpred! spojila s liberálmi a vytvorila v europarlamente novú skupinu Obnovme Európu. Liberáli (v minulosti reprezentovaní ALDE) sa v Európskom parlamente stavali jednoznačne za Kövesiovú. S väčšinovým názorom skupiny sa stotožnili aj macronovci, a to mohlo pomôcť presvedčiť francúzskeho prezidenta.

Druhým faktorom je geografická rovnováha. Keďže sa na čelo Komisie postaví bývalá nemecká ministerka Ursula Von der Leyenová (v utorok 16. júla jej nomináciu schválil europarlament), Francúzi si mohli nárokovať post prezidentky Európskej centrálnej banky. Jej šéfkou sa stane Christine Lagardeová.

Stredná a východná Európa nezískala pri prerozdeľovaní vrcholných postov žiadne zastúpenie – podľa niektorých pozorovateľov, aj vďaka zlej taktike krajín Vyšehradskej skupiny. Paríž tak mohol zmenu postoja interpretovať ako ústupok geografickej rovnováhe – na čelo európskej prokuratúry sa postaví kandidátka z juhovýchodnej Európy.

Posledným faktorom boli vnútropolitické zmeny v Rumunsku. V máji sa dostal do väzenia vplyvný líder vládnej Sociálnodemokratickej strany Liviu Dragnea. Za zneužitie verejných peňazí si má odsedieť tri roky, v ďalších prípadoch stále prebieha vyšetrovanie.

Rumunská premiérka Viorica Dăncilăová sa rozhodla deeskalovať napäté vzťahy s európskymi partnermi, ktorí začali upozorňovať na postupnú „orbanizáciu“ krajiny, oslabovanie pravidiel právneho štátu. Sľúbila stiahnutie kontroverzných návrhov reforiem súdnictva a posilnenie boja proti korupcii.

nedávnom rozhovore pre britský The Guardian sa vyjadrovala opatrnejšie aj k nominácii Kövesiovej. Nepovedala priamo, či jej vláda bude naďalej proti, vyjadrila len presvedčenie, že Kövesiová musí „vyriešiť svoje otázky s (rumunskou) spravodlivosťou“ skôr, ako prevezme takúto úlohu.

Slovenské taktizovanie

Ak francúzska vláda potvrdí zmenu pozície, Kövesiová má post šéfky EPPO prakticky istý. Zaujímavé bude sledovať, ako sa zachová Slovensko.

V Rade sme doteraz hlasovali za francúzskeho kandidáta. Podľa neoficiálnych informácií sme mali „na výmenu“ dostať podporu Paríža pri výbere sídla nového Európskeho orgánu práce. Jeho sídlo bude nakoniec naozaj v Bratislave, no francúzska podpora našej kandidatúre nebola tak jednoznačná.