Maďarsko čelí právnemu konaniu pre balík „Stop Soros“

Protiimigračná kampaň maďarskej vlády pred jarnými voľbami [TASR/AP/Pablo Gorondi]

Budapešť sa musí vysporiadať s dvoma právnymi konaniami pre svoju utečeneckú politiku. V jednej veci dostala oficiálny list, v ďalšej proti nej podala žalobu Európska komisia na Súdnom dvore Európskej únie.

Európska komisia iniciovala právne konanie voči Maďarsku pre balík protimigračných zákonov označovaný ako „Stop Soros”. Podľa agentúry MTI o tom v Bruseli vo štvrtok informovala Komisia.

Predchádzajúce konanie Európskej voči Maďarsku pre úpravu utečeneckých právnych noriem sa zároveň dostalo do súdnej fázy.

Oficiálny list a žaloba

Hovorca komisie Margaritis Schinas pripomenul, že Komisia poslala maďarskej vláde oficiálny list s výzvou, čím sa začne právne konanie vo veci v júni schváleného balíka protimigračných zákonov a s ním súvisiacou novelou ústavy.

Dodal, že ustanovenia týchto právnych noriem považujú experti komisie z viacerých hľadísk za sporné.

Bruselský orgán sa súčasne s týmto krokom obrátil aj na Súdny dvor Európskej únie vo veci právnych noriem regulujúcich utečeneckú otázku, čím sa konanie iniciované koncom roku 2015 dostalo do tretej etapy.

Fidesz vidí Georgea Sorosa

„Sieť amerického finančníka Georgea Sorosa a jeho spojenci v Bruseli ešte stále pracujú na tom, aby z dôvodu finančných a politických špekulácií zaplavili Európu migrantmi,“ reagoval na  správy z Bruselu vládny blok Fidesz-KDNP.

Fidesz chce prijať zákon "Stop Soros" namierený proti mimovládnym organizáciám

Zákon „Stop Soros“ by zdanil zahraničné dary pre mimovládne organizácie, umožnil zakázať aktivistom priblíženie k hraniciam a dal by ministrovi vnútra právomoc niektoré mimovládky úplne zakázať.

Balík protimigračných zákonov označovaný ako „Stop Soros” a novela ústavy zakazujúca usadzovanie prisťahovalcov stoja v ceste Sorosovým organizáciám, preto teraz Maďarsko čelí postihom zo strany Komisie, uviedol vo štvrtok Fidesz v reakcii na iniciovanie právneho konania voči Budapešti.

Podľa Fideszu táto skutočnosť svedčí o tom, že Soros má svojich ľudí aj v Európskej komisii. Súčasné konanie podľa nej predstavuje ďalšie vyvíjanie politického nátlaku na Maďarsko.

Zákony schválila veľká väčšina

Komisia 21. júna avizovala, že skúma nové zákony prijaté v Maďarsku, ktoré napríklad zakazujú bývanie na verejných priestranstvách a umožňujú odsúdiť na trest väzenia osoby pomáhajúce žiadateľom o azyl.

Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie. Na základe balíka označovaného ako „Stop Soros“ bude možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.

Opozícia, ale aj niektoré medzinárodné organizácie návrh balíka zákonov ostro kritizovali. Za návrh hlasovalo 160 poslancov, 18 bolo proti.

V4 sa spojila proti povinným kvótam. Únia ich uložila k ľadu

V oblasti migrácie presadzuje V4 jednotný názor: Európska únia by sa mala vzdať akejkoľvek myšlienky povinného mechanizmu premiestňovania utečencov. Závery júnového summitu Európskej rady tak potešili celý región.