Maďarsku už oficiálne hrozí, že pre korupciu a podvody príde o eurofondy

Orbán má už iba niekoľko mesiacov na presvedčenie zvyšku EÚ, že dokáže ochrániť eurofondy pred korupciou. [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Zaslaním listu do Budapešti v stredu (24. apríla) eurokomisia oficiálne spustila mechanizmus podmienenosti eurofondov. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia.

Európska komisia v stredu (27. apríla) začala voči Maďarsku konanie pre obavy z pretrvávajúceho zneužívania finančných prostriedkov. Po politickom vyhlásení predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyen tak eurokomisári mechanizmus spustili aj oficiálne, a to zaslaním listu do Budapešti.

Mechanizmus podmieňuje vyplácanie európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu. Mohol by viesť k tomu, že krajiny so systémovými problémami o únijné financie prídu.

Komisiu v Maďarsku znepokojuje fungovanie verejného obstarávania, orgánov spravujúcich a monitorujúcich európsky rozpočet, ale aj celkovou úrovňou transparentnosti a predchádzania podvodom a korupcií z európskych peňazí.

Úradníci sú tiež znepokojení „neustálym nerealizovaním odporúčaní a požiadaviek na maďarské orgány,“ ktoré trvá už viac ako desať rokov.

Maďarsko sa minulý rok dostalo na prvé miesto v zozname Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF) v súvislosti s nezrovnalosťami pri čerpaní štrukturálnych a poľnohospodárskych fondov. Až 2,2 percenta platieb do Budapešti bolo poznačených obavami z úplatkárstva, čo je sedemkrát viac ako priemer EÚ, ktorý je 0,29 percenta.

Obavy Komisie tiež umocňujú podozrenia z obmedzovania účinného vyšetrovania a nezávislého trestného stíhania v Maďarsku.

Postup, ktorý by podľa Komisie mohol trvať päť až deväť mesiacov, bude zahŕňať dve kolá konzultácií s Budapešťou. Predstavitelia EÚ tento proces označili za „spoluprácu”.

„Dúfame, že dosiahneme dohodu,“ okomentoval situáciu úradník z európskych štruktúr s tým, že vyriešenie situácie na vnútroštátnej úrovni bude mať prednosť pred sankciami.

Ak ale ďalší dialóg problémy nevyrieši, Komisia môže prísť s „administratívnymi nápravnými opatreniami”, aby rozpočet EÚ ochránila. Únijná exekutíva trvá na tom, že nejde o trest pre Maďarsko.

Ostatné krajiny EÚ budú mať potom až tri mesiace na to, aby návrh Komisie prijali alebo zmenili, a to hlasovaním kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ.

Poľsko a Maďarsko môžu tento rok prísť o eurofondy. Ako by to vyzeralo? (VIDEO)

Eurofondy majú pomáhať Európanom a zvyšovať ich kvalitu života. Lenže čo v prípade, že sa v krajine nedostatočne vyšetrujú podvody a korupcia? Európska komisia môže vďaka novému nástroju takejto krajine eurofondy stopnúť.

Účinky siahajúce do predchádzajúceho rozpočtu

Mechanizmus podmienenosti eurofondov bol koncom roka 2020 prijatý iba na základe politického kompromisu s Maďarskom a Poľskom. Krajiny totiž hrozili, že zablokujú prijatie sedemročného rozpočtu bloku v hodnote 1,8 bilióna eur.

Ťažko vybojovaný kompromis zahŕňal aj dohodu európskych lídrov, že nový mechanizmus nebude ohrozovať platby z rozpočtu na roky 2014 – 2020.

Komisia ale teraz uviedla, že mechanizmus môže ovplyvniť všetky platby uskutočnené od 1. januára 2021, čo zahŕňa aj platby v rámci predchádzajúceho rozpočtu.

Uznala, že v tejto otázke boli „vyslané protichodné signály“, dohoda lídrov však podľa nej nebola právne záväzná.

Niektoré časti politického kompromisu však Komisia dodržala, napríklad prísľub, že s aplikovaním mechanizmu počká na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o jeho zákonnosti. Ten tak urobil vo februári 2022, keď v historicky prvom priamom prenose rozhodnutia zamietol žalobu Maďarska a Poľska.

Analýza: Maďarsko môže prísť o viac eurofondov, než tvrdí investorom

Maďarský akciový trh sa po spustení mechanizmu podmienenosti eurofondov prepadol o tri a pol percenta. Vláda sa snaží investorov upokojiť a tvrdí, že krajina v žiadnom prípade nepríde o všetky eurofondy. Zatiaľ sa jej to nepodarilo. 

Otázna výška sankcií

Napriek tomu, že Komisia už predstavila aj podrobné usmernenie, ktorým sa pri používaní mechanizmu má riadiť, jej úradníci nechceli špekulovať o výške možných sankcií pre Maďarsko.

Niektorí pozorovatelia sa však obávajú, že opatrenia Komisie budú príliš skromné a prídu neskoro.

Mechanizmus „je dôležitým nástrojom, ale bude schopný riešiť len jednu malú časť demokratického úpadku v Maďarsku”, komentovala krok Komisie francúzska europoslankyňa za frakciu Zelených Gwendoline Delbos-Corfield.

„Teraz, keď si strana Fidesz udržala svoju moc tým, že udusila nezávislé médiá a zablokovala volebný systém, je potrebné, aby Komisia a Rada urýchlene prijali opatrenia, ktoré zabránia šíreniu autokracie v EÚ,” dodala.