Zaslaním listu do Budapešti v stredu (24. apríla) eurokomisia oficiálne spustila mechanizmus podmienenosti eurofondov. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia.
Európska komisia v stredu (27. apríla) začala voči Maďarsku konanie pre obavy z pretrvávajúceho zneužívania finančných prostriedkov. Po politickom vyhlásení predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyen tak eurokomisári mechanizmus spustili aj oficiálne, a to zaslaním listu do Budapešti.
Mechanizmus podmieňuje vyplácanie európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu. Mohol by viesť k tomu, že krajiny so systémovými problémami o únijné financie prídu.
Komisiu v Maďarsku znepokojuje fungovanie verejného obstarávania, orgánov spravujúcich a monitorujúcich európsky rozpočet, ale aj celkovou úrovňou transparentnosti a predchádzania podvodom a korupcií z európskych peňazí.
Úradníci sú tiež znepokojení „neustálym nerealizovaním odporúčaní a požiadaviek na maďarské orgány,“ ktoré trvá už viac ako desať rokov.
Maďarsko sa minulý rok dostalo na prvé miesto v zozname Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF) v súvislosti s nezrovnalosťami pri čerpaní štrukturálnych a poľnohospodárskych fondov. Až 2,2 percenta platieb do Budapešti bolo poznačených obavami z úplatkárstva, čo je sedemkrát viac ako priemer EÚ, ktorý je 0,29 percenta.
Obavy Komisie tiež umocňujú podozrenia z obmedzovania účinného vyšetrovania a nezávislého trestného stíhania v Maďarsku.
Postup, ktorý by podľa Komisie mohol trvať päť až deväť mesiacov, bude zahŕňať dve kolá konzultácií s Budapešťou. Predstavitelia EÚ tento proces označili za „spoluprácu”.
„Dúfame, že dosiahneme dohodu,“ okomentoval situáciu úradník z európskych štruktúr s tým, že vyriešenie situácie na vnútroštátnej úrovni bude mať prednosť pred sankciami.
Ak ale ďalší dialóg problémy nevyrieši, Komisia môže prísť s „administratívnymi nápravnými opatreniami”, aby rozpočet EÚ ochránila. Únijná exekutíva trvá na tom, že nejde o trest pre Maďarsko.
Ostatné krajiny EÚ budú mať potom až tri mesiace na to, aby návrh Komisie prijali alebo zmenili, a to hlasovaním kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ.
Účinky siahajúce do predchádzajúceho rozpočtu
Mechanizmus podmienenosti eurofondov bol koncom roka 2020 prijatý iba na základe politického kompromisu s Maďarskom a Poľskom. Krajiny totiž hrozili, že zablokujú prijatie sedemročného rozpočtu bloku v hodnote 1,8 bilióna eur.
Ťažko vybojovaný kompromis zahŕňal aj dohodu európskych lídrov, že nový mechanizmus nebude ohrozovať platby z rozpočtu na roky 2014 – 2020.
Komisia ale teraz uviedla, že mechanizmus môže ovplyvniť všetky platby uskutočnené od 1. januára 2021, čo zahŕňa aj platby v rámci predchádzajúceho rozpočtu.
Uznala, že v tejto otázke boli „vyslané protichodné signály“, dohoda lídrov však podľa nej nebola právne záväzná.
Niektoré časti politického kompromisu však Komisia dodržala, napríklad prísľub, že s aplikovaním mechanizmu počká na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o jeho zákonnosti. Ten tak urobil vo februári 2022, keď v historicky prvom priamom prenose rozhodnutia zamietol žalobu Maďarska a Poľska.
Otázna výška sankcií
Napriek tomu, že Komisia už predstavila aj podrobné usmernenie, ktorým sa pri používaní mechanizmu má riadiť, jej úradníci nechceli špekulovať o výške možných sankcií pre Maďarsko.
Niektorí pozorovatelia sa však obávajú, že opatrenia Komisie budú príliš skromné a prídu neskoro.
Mechanizmus „je dôležitým nástrojom, ale bude schopný riešiť len jednu malú časť demokratického úpadku v Maďarsku”, komentovala krok Komisie francúzska europoslankyňa za frakciu Zelených Gwendoline Delbos-Corfield.
„Teraz, keď si strana Fidesz udržala svoju moc tým, že udusila nezávislé médiá a zablokovala volebný systém, je potrebné, aby Komisia a Rada urýchlene prijali opatrenia, ktoré zabránia šíreniu autokracie v EÚ,” dodala.