Malta a Cyprus budú čeliť za program zlatých víz priestupkovému konaniu

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/Sven Hoppe]

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v pondelok (19. októbra) oznámil, že voči Cypru a Malte sa v utorok začnú takzvané priestupkové konania v súvislosti s ich kontroverznými schémami vydávania tzv. zlatých víz pre zahraničných investorov, čo podľa kritikov zneužívajú aj páchatelia trestnej činnosti.

„Je veľmi dôležité zdôrazniť skutočnosť, že Európska komisia pri kontaktoch s dotknutými štátmi často vyjadrovala vážne obavy týkajúce sa týchto schém a najnovší vývoj tieto obavy iba potvrdzuje,“ cituje Šefčoviča AFP.

Šefčovič avizoval, že eurokomisia bude pokračovať „v intenzívnych kontaktoch s Cyprom aj s Maltou, aby sme zabezpečili riadne dodržiavanie európskych právnych predpisov v tejto oblasti“. Ďalšie podrobnosti o právnych krokoch budú oznámené po ich spustení.

„Zlaté víza“ zaručili krajinám, ktoré ich vydávali, miliardové investície

Európske krajiny otvorili svoje dvere kriminálnikom a podvodníkom. Správa Transparency International a Global Witness varuje pred podozrivými praktikami niektorých krajín EÚnie, ktoré svoje pasy a víza vymieňajú za investície.

V rámci spomínanej schémy cyperská vláda rozdávala pasy výmenou za investíciu vo výške 2,5 milióna eur, a to povinnou kúpou domu či bytu, kúpou akcií cyperských firiem alebo podporou programov bývania či podnikania. Cyprus môže udeliť občianstvo najviac 700 osobám za rok, doposiaľ v rámci investičného programu rozdal asi štyri tisíc pasov.

Cypru priniesli „zlaté víza“ od svojho zavedenia po finančnej kríze v roku 2013 už najmenej sedem miliárd eur. Program je atraktívny najmä preto, že majiteľ cyperského pasu sa automaticky stáva občanom Európskej únie.

Panarabská televízia al-Džazíra však v investigatívnom dokumente odvysielanom v auguste zverejnila nezákonné konanie cyperských úradníkov. Informovala v ňom tiež, že desiatky ľudí, ktoré požiadali o zlaté víza na Cypre, sú vyšetrované pre podozrenie z páchania trestnej činnosti alebo porušenia medzinárodných sankcií či sú vo výkone trestu odňatia slobody.

Cyperský prezident Nikos Anastasiades minulý týždeň oznámil, že vláda od 1. novembra pozastavuje program zlatých víz. Pre záujemcov o víza do 1. novembra naďalej platí, že musia do cyperskej ekonomiky investovať aspoň dva milióny eur.

„Zlaté víza“ pre majetných z tretích krajín spochybňujú demokratickosť vízového režimu

EÚ podpláca Líbyu, aby zabránila cestám do Európy, zatiaľ čo niektoré členské štáty predávajú skorumpovaným zahraničným politikom „zlaté víza“, píše europoslankyňa ANA GOMESOVÁ.

Na Malte, ktorá začala „predávať“ pasy bohatým cudzincom v roku 2014, v septembri v rámci vyšetrovania údajných provízií spojených so schémou vydávania zlatých pasov zatkli vedúceho kancelárie bývalého predsedu vlády Josepha Muscata.