Ministri 13 krajín žiadajú sprístupniť vakcíny aj pre štáty Východného partnerstva

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a komisár zodpovedný za susedskú politiku a politiku rozširovania Oliver Varhelyi. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Ministri zahraničných vecí 13 členských krajín EÚ vrátane Slovenska vyzvali v liste Európsku komisiu (EK), aby pomohla krajinám Východného partnerstva dostať sa včas a za priaznivých cenových podmienok k vakcínam proti ochoreniu COVID-19.

List, ktorý podľa politico.eu vznikol z iniciatívy litovskej diplomacie, bol adresovaný šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi, eurokomisárke pre zdravie Stelle Kyriakidisovej a eurokomisárovi pre susedstvo a rozšírenie Olivérovi Várhelyimu.

V liste, pod ktorý sa podpísal aj minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, sa uvádza, že EU by mala pomôcť v súvislosti s prístupom k vakcíne okrem krajín západného Balkánu aj Arménsku, Azerbajdžanu, Bielorusku, Gruzínsku, Moldavsku a Ukrajine.

Európsku registráciu má už aj vakcína od Moderny

Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá v stredu schválila v poradí už druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 – vakcínu od spoločnosti Moderna -, v správe pre médiá uviedla, že ide o kvalitnú, bezpečnú a účinnú očkovaciu látku.

„Veľmi podporujeme úsilie a iniciatívy členských štátov a Európskej komisie zdieľať zazmluvnené očkovacie látky s najbližšími susedmi EÚ, napríklad s krajinami západného Balkánu. Zároveň sme presvedčení, že EÚ musí ísť nad rámec súčasných iniciatív a venovať podobnú pozornosť a podporu aj ostatným susedom EÚ – krajinám Východného partnerstva, ak si to tieto budú priať. Sme presvedčení, že naše hranice nebudú bezpečné, ak nepodporíme aj našich bezprostredných susedov,“ uvádza sa v liste, ktorého signatármi sú šéfovia diplomacie Bulharska, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Chorvátska, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Švédska.

Pod listom nie je podpísaná žiadna krajina západnej Európy, vrátane zakladajúcich členov, a ani Portugalsko, ktoré nedávno prebralo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Diplomati upozornili, že krajiny Východného partnerstva viackrát ocenili pomoc EÚ súvisiacu s pandémiou ochorenia COVID-19 a poprosili o pomoc aj v prístupe k vakcínam. Vyzvali eurokomisiu, aby pre ne vyvinula podobný podporný mechanizmus, ktorý už zaviedla pre krajiny západného Balkánu. Podľa ich stanoviska by šlo o „silné a koordinované posolstvo o strategickej hodnote Východného partnerstva“ pre EÚ pred nadchádzajúcim summitom EÚ – Východné partnerstvo. Ten sa má konať v prvom polroku 2021.

Hovorca Európskej komisie v stredu (6. januára) potvrdil príjem tohto listu a dodal, že Komisie „vedie rozhovory s partnerskými krajinami“, ale nešpecifikoval, či nejaká krajina Východného partnerstva požiadala o asistenciu.