Ministri vypočúvali maďarskú delegáciu kvôli právnemu štátu

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans a eurokomisárka Věra Jourová. [EPA-EFE/ Olivier Hoslet]

Rada neprijala žiadne hodnotenie, ani nerozhodla o ďalšom postupe. Frans Timmermans navrhuje, aby si ministri pozvali aj zástupcov medzinárodných organizácií, ktoré stav v Maďarsku vyhodnocovali. Ubezpečuje, že aj keď sa sám posúva k inému portfóliu, téma vlády zákona nikam neodchádza.

Ministri sa v pondelok Bruseli stretli na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC), kde okrem sedemročného rozpočtu, diskutovali aj o Maďarsku a jeho problémoch v oblasti právneho štátu. Ide o  súčasť procedúry podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorú v prípade Maďarska odštartoval Európsky parlament.

Bolo to vôbec prvé vypočutie Maďarska. Ostatní ministri mohli maďarskej delegácii, ktorú viedla nová ministerka spravodlivosti Judit Varga, klásť otázky. Podľa eurokomisára Fransa Timmermansa to aj hodne využívali.

Hon na čarodejnice

Maďarský novinár sa na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady pýtal fínskeho predsedníctva, či tam z maďarskej strany zazneli slová ako „hon na čarodejnice“ alebo, že bolo toto vypočutie organizované „promigračnými silami“. Takto to totiž podľa novinára maďarská vláda komunikuje doma.

Fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainen odpovedala, že nemôže komentovať, čo zaznelo, nakoľko je táto diskusia dôverná. „Inak by nemala zmysel. „Samozrejme ale, že to nie je hon na čarodejnice, nie je to proti nikomu. Jednoducho sledujeme procedúru, tak ako je v našich zmluvách,“ odpovedala Tuppurainen. Celkovo zhodnotila stretnutie ako “kooperatívne” a “produktívne”.

Frans Timmermans pridal vlastnú skúsenosť s maďarskými politikmi, ktorí sú podľa neho pri osobných stretnutiach v Bruseli veľmi srdeční a zdvorilí a vždy sa čuduje, či sú to tí istí ľudia, keď sa dozvedá, čo o ňom hovoria na sociálnych sieťach alebo domácim médiám.

Rada EÚ na základe včerajšieho vypočutia maďarskej delegácie neprijala žiadne závery. To, ako sa bude ďalej postupovať je otázka rozhodnutia v najbližších týždňoch, povedala fínska ministerka.

Pozvať tretie strany?

Frans Timmermans si myslí, že by mohlo byť užitočné pozvať na vypočutie pred Radu aj medzinárodné organizácie, ktoré sa k situácii právneho štátu v Maďarsku vyjadrovali. Napríklad protikorupčný orgán Rady Európy Grecco alebo Benátska komisia (orgán zameraný na ústavné právo). Ich pohľady by mohli podľa prvého podpredsedu eurokomisie pomôcť Rade zaujať stanovisko v tak komplexnom probléme.

Slovenská pozícia k téme sa nemení. Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí, Františka Ružičku, je Slovensko stále zástancom dialógu pred „kárnymi opatreniami“.

Frans Timmemrnas sa fínskemu predsedníctvu v Rade poďakoval za to, že tému právneho štátu drží vysoko na svojom zozname priorít napriek „tlakom a kritike iných“. Išlo opäť o narážku na maďarskú vládu, ktorá bola v tejto téme s fínskym predsedníctvom od začiatku v otvorenom konflikte.

Maďari vedú s fínskym predsedníctvom EÚ mediálnu vojnu

Predsednícky program Fínska sa vo veľkej miere venuje téme právneho štátu v EÚ. V Budapešti naň reagujú citlivo. 

Ministri po prvýkrát diskutovali aj o novonavrhnutom mechanizme každoročného monitoringu právneho štátu v EÚ. Fínske predsedníctvo bude všetkým krajinám rozosielať dotazník, aby zmapovalo jednotlivé pozície a vedelo prísť s kompromisným stanoviskom.

Timmermans využil príležitosť tlačovej konferencie, aby všetkých ubezpečil, že téma právneho štátu nikam neodchádza len preto, že sa v novej Európskej komisii posúva na portfólio klimatických zmien. Bude jedným z troch výkonných podpredsedov.

„Chcem jasne povedať pre všetkých, ktorí veria, že toto je koniec jednej éry, lebo odovzdávam portfólio iným kolegom v Komisii a veria, že toto túto debatu ukončí, je to celkom inak,“ vyhlásil holandský politik.

„Ursula von der Leyen bola v tomto veľmi jasná, jej Komisia bude pokračovať v hodnotení právneho štátu vo všetkých členských krajinách. Áno, budú tu stáť iní komisári, budú mať menej fúzov, ale rovnaké odhodlanie a nasadenie, aby sme sa posúvali v tom, o čom si myslíme, že je základný element európskej spolupráce.“

Tému právneho štátu budú mať na starosti Česka Věra Jourová a Belgičan Didider Reynders. Keď sa Timmermansa pýtali, či nemá o vážnosť tejto agendy obavy, keďže Jourová je nominovaná Andrejom Babišom, ktorý je podozrivý zo zneužívania európskych peňazí a takisto pri Reyndersovom mene sa objavili podozrenia v korupčnom prípade, Timmermans odpovedal, že je bez starostí.

S Jourovou bol podľa vlastných slov vždy v otázkach právneho štátu za jedno a Reynders je autorom nového mechanizmu pravidelného vzájomného monitorovania právneho štát. „Som úplne pokojný“, povedal.

Ružička: Ak chce byť Únia silná, nemôže mať slabý rozpočet

Členské krajiny sa stále rozchdázajú v názoroch na veľkosť budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. Kým časť krajín vrátane Slovenska požaduje jeho navýšenie, Nemecko, najväčší prispievateľ do rozpočtu, odmieta ísť nad hranicu jedného percenta HDP EÚ.