Mladí dostanú od Únie možnosť cestovať po Európe zdarma

Mladí dostanú od Únie 60 tisíc vlakových lístkov zdarma [EPA-EFE/Focke Strangmann]

Európska únia daruje 60 tisícom mladých ľudí medzinárodné vlakové lístky zdarma. Program „DiscoverEU“, ktorý cieli na budovanie lepších vzťahov medzi Európanmi, opäť štartuje po ročnej pauze.

Obnovenie programu oznámila eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel vo vystúpení v Európskom parlamente tento týždeň.

DiscoverEU umožňuje európskym občanom, ktorí dovŕšili 18 rokov, šancu zadarmo cestovať vlakom po kontinente. Iniciatíva funguje od roku 2018. Únia tento rok poskytne dvakrát viac lístkov ako v predošlom ročníku. Dôvodom je minuloročný výpadok spôsobený koronavírusovou pandémiou. Zapojiť sa môžu všetci občania, ktorí oslávili 18. narodeniny   v roku 2020 a tí, ktorí ich oslávia tento rok.

Výberový proces by sa mal spustiť v októbri tohto roku. Cestovať sa bude môcť medzi marcom 2022 a marcom 2023 po dobu 30 dní. Keďže situácia okolo pandémie je aj naďalej nejasná, tohtoroční výhercovia budú mať viac časovej flexibility ako ich predchodcovia. Únia im rovnako poskytne poistenie lístkov v prípade protiepidemických opatrení.

Program čakajú aj niektorí ďalšie zmeny. Od roku 2022 bude financovaný z programu Erasmus+. To znamená, že bude mať štruktúrovanejší vzdelávací obsah. Účastníci sa budú pred odchodom musieť zúčastniť stretnutia, v ktorom sa dozvedia viac o úlohe a cieľoch iniciatívy. Organizovať sa budú tiež stretnutia počas cestovania pre účastníkov na rovnakom mieste, v rámci ktorého sa stretnú s miestnymi.

Únia takisto chce, aby účastníci navštevovali nielen tradičné turistické lokality ako Benátky či Berlín, ale aj odľahlejšie európske zákutia. Niektoré mestá totiž ešte pred pandémiou čelili vysokému náporu turistov, na čo sa sťažovali domáci obyvatelia.

V roku 2021 bude v kurze vlaková doprava

Tento rok štartuje iniciatíva Európsky rok železníc, ktorá má zvýšiť využívanie vlakov pre osobnú aj nákladnú dopravu.

Aplikačný proces od záujemcov požaduje, aby odpovedali na šesť otázok o európskej histórii a kultúre. Odpovede následné zhodnotia zástupcovia Komisie, ktorí vyberú víťazov.

Výhercovia môžu cestovať iba vlakom. Výnimkou sú ľudia žijúci na ostrovoch, ktorí môžu využiť lodnú dopravu, vo výnimočných prípadoch aj lietadlá.

Gabriel si od programu okrem samotného spoznávania Európy sľubuje aj zvýšenie atraktivity železničnej dopravy. DiscoverEU označila za jeden z kľúčových prvkov prebiehajúceho Európskeho roku železníc.

Kompromis Parlamentu a Komisie

V roku 2019 si žiadosť o lístky podarilo približne 75 tisíc Európanov. Pôvodný nápad vznikol ešte v roku 2014, keď dvaja Nemci založili petíciu za jeho podporu petíciu, pod ktorú sa napokon podpísalo viac ako 40 tisíc ľudí. Podporil ju napríklad aj niekdajší spitzenkandidát Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber.

Európsky parlament v roku 2017 schválil návrh dať všetkým občanom k 18. narodeninám vlakové lístky zdarma. Komisia však tento návrh zamietla z dôvodu vysokých nákladov. Komisia ich odhadla na 1,6 miliardy eur.

DiscoverEU sa zrodil ako kompromis medzi Parlamentom a Komisiou. V prvom ročníku Únia poskytla 30 tisíc lístkov. Predpokladá sa, že v budúcich ročníkoch bude lístkov viac.