Mutácií koronavírusu sa nemusíme obávať, tvrdí európska agentúra pre kontrolu chorôb

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Koronavírus mutuje, jeho hlavné vlastnosti sa ale zatiaľ zásadne nemenia. Pre EURACTIV.com to uviedol jeden z popredných vedcov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC).

„Vírus mutuje, akumuluje mutácie, ale v súčasnej dobe to vyzerá, že tieto mutácie nemajú výrazný vplyv na vlastnosti vírusu, v porovnaní s vážnosťou, či prenositeľnosťou ochorenia,“ hovorí Piotr Kramarz, zástupca vedúceho šéfa výskumníkov v ECDC.

Európska agentúra mutácie neustále monitoruje, zatiaľ ale nespozorovala, že by sa vírus zásadnejším spôsobom menil.

Viacero európskych krajín čelí v súčasnosti druhej vlne pandémie a opäť zavádza reštriktívne opatrenia, a to ako na národnej úrovni, tak aj na hraniciach. Najviac postihnutými štátmi v Únii zostávajú Španielsko (386 tisíc prípadov), Veľká Británia (325 tisíc), Taliansko (258 tisíc) a Francúzsko (238 tisíc).

V súčasnosti je na svete stále aktívnych takmer 6,7 milióna prípadov, najviac v Spojených štátoch (2,5 milióna), v Brazílii (781 tisíc) a v Indii (714 tisíc). V Únii má najviac aktívnych prípadov Francúzsko (takmer 127 tisíc), Belgicko (53 tisíc) a Rumunsko (vyše 40 tisíc), najmenej Lotyšsko, Slovinsko a Fínsko.

Európska agentúra upozorňuje štáty, kde rastie počet nakazených

Španielsko predbehlo Veľkú Britániu v počte celkových prípadov koronavírusu v západnej Európe. Európske centrum pre kontrolu chorôb vyzýva štáty, aby zvážili nové opatrenia.

Podľa Kramarza si väčšina nakazených začne vytvárať v tele protilátky. Zatiaľ ale nie je jasné, ako dlho po odznení choroby zostávajú v ľudskom organizme. „Vyzerá to, že v tele zostávajú niekoľko mesiacov, naše pozorovania ale netrvajú dostatočne dlhú dobu,“ vysvetľuje Kramarz.

Odborník ďalej pripomína, že niektoré štáty sa doteraz nevyrovnali ani s prvou vlnou epidémie, zatiaľ čo iné už prechádzajú druhou. Kramarz pritom zdôrazňuje, že za pribúdajúcim počtom nakazených v niektorých štátoch nestojí ani turistický ruch, ani zvýšený pohyb ľudí. Ide podľa neho najmä o regionálne ohniská a prenos vírusu v rámci uzavretých skupín.

„V júni a júli mali ľudia pocit, že je pandémia na konci a začali sa správať menej zodpovedne,“ dodáva Kramarz.

Národné karantény a ďalšie radikálne opatrenia sú podľa neho nevhodné. Vlády by sa mali zamerať skôr na cielené reštrikcie, ktoré sa budú týkať napríklad nočných klubov či barov.

„Každý môže niečo urobiť, napríklad len tým, že bude dodržiavať rozstupy a jednoduché opatrenia, ako je umývanie rúk, zakrývanie si tváre a nosenie rúška tam, kde je to potrebné,“ hovorí odborník z európskej agentúry.

Vakcína stále nie je pripravená

Celá Európa očakáva aj úspech v snahe o vynájdenie vakcíny proti chorobe Covid-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje. Podľa Kramarza sú vedci na správnej ceste, no na očkovanie si Európania ešte budú musieť počkať.

„Zatiaľ sme nevideli žiadne finálne výsledky, nemôžeme teda očakávať, že vakcína bude za pár mesiacov hotová,“ upozorňuje.

Vakcína proti Covid-19 si v Únii vyžiada vyše miliardy striekačiek a ihiel

Očakávaný príchod účinnej látky proti novému typu koronavírusu na jednotný trh EÚ môže ohroziť nedostatok vhodných injekčných striekačiek a ihiel. Únia plánuje spoločné nákupy.

Európska komisia už uzavrela dohody so štyrmi farmaceutickými spoločnosťami, od ktorých chce vakcínu zakúpiť hneď, ako bude k dispozícii. Podľa Komisie by sa tak mohlo stať už koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2021.

Testovanie látok však stále napreduje. EÚ zároveň pripravuje systém, ktorý bude strážiť nielen účinnosť, ale aj bezpečnosť novej vakcíny. Podieľať sa na ňom bude Európska komisia, ECDC a Európska lieková agentúra.