Na nový Erasmus+ pôjde takmer dvakrát viac peňazí

Počas portugálskeho predsedníctva sa oficiálne zaháji nový program Erasmus+ na roky 2021-2027 [Shutterstock/Giannis Papanikos]

Portugalsky minister školstva Tiago Brandão Rodrigues privítal, že Európska komisia plánuje čoskoro zahájiť novú verziu výmenného programu Erasmus+ na roky 2021 až 2027 v rámci Viacročného finančného rámca. Oficiálne otvorenie by sa malo uskutočniť 18. júna v portugalskom meste Viana do Castelo na severe krajiny.

„Portugalsko víta, že Európska komisia prijala prvý ročný pracovný plán Erasmus+, čo je sedemročný program Únie pre vzdelanie a tréning mládeže či odborníkov športového sektoru,“ uviedol minister v písomnom stanovisku pre tlačovú agentúru Lusa v piatok (26.marca).

Európska komisia schválila nový program Erasmus+ vo štvrtok (25. marca). Jeho cieľom je, aby bol inkluzívny a podporil zelený a digitálny prechod Európskej únie. Komisia investovala do projektu 26,2 miliardy eur.

Minister konštatoval, že sa teší „z vyhlásenia prvých výziev na prihlášky do nového programu“. Investície Komisie pôjdu na podporu „mobilného vzdelávania a na účely nadnárodnej spolupráce“ s tým, že „dokopy pokryjú náklady desiatim miliónom európskych obyvateľov všetkých vekových skupín a pôvodu“.

„Portugalsko momentálne pracuje na príprave oficiálneho zahájenia programu, ktoré je naplánované na 18. júna v meste Viana do Castelo,“ poznamenal minister. Portugalsko predsedá Rade EÚ do 30. júna tohto roku.

„Je málo programov, ktoré sú tak symbolické, ako tento. V najnovšom prieskumu Eurobarometra ho občania označili za najpozitívnejší prínos EÚ po voľnom pohybe a mieri,“ povedala vo štvrtok (25. marca) na tlačovej konferencii eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávania a mládež Mariya Gabriel. „Z tohto dôvodu je symbolické, že Erasmus+ je jeden z prvých programov, ktoré Komisia oficiálne zaháji v rámci rozpočtu Viacročného finančného rámca.“

Rozpočet Komisie na tento program je skoro dvakrát väčší ako bol v rokoch 2014-2020 (14.7 miliárd eur).

Portugalské predsedníctvo – čo očakávajú europoslanci

EurActiv.sk sa pýtal slovenských europoslancov, čo očakávajú od Portugalského predsedníctva.

Erasmus+ podporí zelenú a digitálnu transformáciu Únie

Vďaka vyššiemu rozpočtu bude program Erasmus+ naďalej ponúkať „príležitosti na študijné pobyty v zahraniční, stáže a výmeny“ pre „stredné a vysoké školy, odborné vzdelávanie a vzdelávanie pre dospelých“. Jeden z hlavných cieľov tohto „vynoveného“ programu je zahrnúť aj zelené a digitálne aspekty a byť viac inkluzívny v kontexte zeleného a digitálneho prechodu Únie.

Komisárka napríklad vyhlásila, že program bude zohrávať „podstatnú úlohu“ v „príprave jednotlivcov a organizácii“ na digitálnu transformáciu. Konkrétne, „podporí digitálne vzdelávanie učiteľov, trénerov a študentov všetkých vekových kategórii, aby vedeli inteligentne a zodpovedne narábať s digitálnymi nástrojmi“.

V súvislosti s Európskou zelenou dohodou bude Erasmus+ ponúkať aj „finančné stimuly pre účastníkov programu na to, aby využívali udržateľnejšie formy dopravy, ako je vlaková doprava“. Rovnako ich chce nabádať k tomu, aby investovali do projektov, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o potrebe chrániť životné prostredie. 

Výmenný program Erasmus funguje od roku 1987. V roku 2014 sa premenoval na Erasmus+, keďže začal pokrývať nové oblasti vzdelávania, ako je odborné vzdelávanie a vzdelávanie pre dospelých, mladých zamestnancov, či športových trénerov.

Okrem toho, že primárne poskytuje možnosti stáží a výmenného štúdia v rámci EÚ a partnerských krajín, investuje aj do projektov cezhraničnej spolupráce. Ide predovšetkým o projekty medzi univerzitami, vzdelávacími inštitúciami, mládežou a športovými organizáciami.

Podľa údajov Komisie sa programu zúčastnilo za posledných 30 rokov „viac ako milión Európanov“. Okrem Európskej únie sú súčasťou programu aj Island, Lichtenštajnsko, Severné Macedónsko, Nórsko, Srbsko a Turecko. Spojené kráľovstvo sa po Brexite rozhodlo v programe nepokračovať.

Vďaka Erasmus+ bolo v zahraničí 25 tisíc Slovákov

Vďaka programu Erasmus+ mohlo študovať či stážovať v zahraničí asi 25 000 Slovákov. Najčastejšie v Českej republike, Španielsku, či Nemecku. Na Slovensko sa cez tento program dostalo 12 500 mladých ľudí z európskych krajín.