Nemecko a Španielsko uzavreli migračnú dohodu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a španielsky premiér Pedro Sanchéz [Bundesregierung/Kugler]

Španielsko prijme späť migrantov, ktorí sa cez jeho územie dostali do Nemecka. Španielsky minister zahraničia hovorí, že pôjde o „veľmi malý počet ľudí“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a španielsky premiér Pedro Sanchéz sa na migračnom kompromise dohodli už v júni počas summitu Európskej rady v Bruseli. Dohoda dostala finálnu podobu v pondelok (6. augusta), kedy ju podpísali ministri vnútra. Do platnosti vstúpi v sobotu (11. augusta)

Okrem maloletých bez sprievodu

Podľa novej dohody môžu nemecké úrady na vlastné náklady vracať prichádzajúcich migrantov do Španielska do dvoch dní. Ich žiadosti o azyl by tak spracovával Madrid. Dohoda ale nezahŕňa maloletých bez sprievodu. Tí môžu v Nemecku zostať.

Zlučovanie rodín utečencov v Nemecku je ako šťastie v lotérii

Nemecko obnovilo zlučovanie rodín utečencov s doplnkovou ochranou. Francúzsky parlament zas odhlasoval zmenu zákona o azyle, ktorým mení maximálne obdobie pre podanie a spracovanie žiadosti.

Nemenované diplomatické zdroje povedali portálu EURACTIV.com, že Španielsko od Nemecka výmenou za dohodu nič nevyžaduje. Španielska vláda vraj iba usiluje o to, aby „so svojimi európskymi partnermi našla spoločné riešenie“ migračnej otázky.

So Sánchezom by sa mala Merkelová stretnúť v Španielsku tento víkend. Obaja lídri tak majú príležitosť prebrať dôležité témy, ktorými sa ich krajiny zaoberajú, vrátane migrácie, povedali EURACTIVu.com diplomatické zdroje.

Premiér Sánchez sa od začiatku svojho mandátu silne zasadzuje o to, aby sa o migrácii na schôdzkach európskych lídrov hovorilo viac. Vďaka jeho úsiliu tak Španielsko, ako krajina v prvej línii v boji s nelegálnou migráciou, podporili ostatné hlavy štátov v záveroch júnovej Rady.

Merkelová dohody potrebuje

Kancelárka Merkelová bola v čase zasadania Európskej rady pod tlakom. Sesterská frakcia jej koaličnej strany, bavorská sociálno-kresťanská strana CDU, totiž pohrozila opustením už tak krehké vládnej koalície, ak Nemecko nevyjedná bilaterálne dohody s ostatnými členskými štátmi, a nezníži tým druhotný pohyb migrantov v rámci schengenského priestoru. Za ultimátom stál predseda CSU a terajší minister vnútra, Horst Seehofer, ktorý silne nesúhlasí s aktuálnym smerovaním migračnej politiky nemeckej vlády.

Ako informoval New York Times, dohoda medzi Španielskom a Nemeckom by podľa nemeckého poslanca za CDU-CSU Mathiasa Middelberga mohla slúžiť ako podklad pre budúce dohody s Talianskom a Gréckom.

Nemecko s oboma južnými štátmi už usilovne rokuje, Taliansko sa zatiaľ ale dohode vyhýba. Hlavnou prioritou krajne pravicového krídla talianskej vládnej koalície je totiž posilnenie vonkajších hraníc.

Komisia chce dať Maroku ďalšie peniaze na zastavenie migrácie

Maroko sa stáva hlavnou prestupnou zastávkou migrantov smerujúcich do EÚ. Európska komisia mu prisľúbila finančnú pomoc.

„Nesmieme opäť prepadnúť nacionalizmu“

V rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt povedal španielsky minister zahraničných vecí a bývalý predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell, že dohoda s Nemeckom sa bude týkať „veľmi malého počtu ľudí“. Varoval však pred tým, že ďalšie opatrenia by mohli viesť k znovuzavedenie trvalých hraničných kontrol.

To by podľa španielskeho ministra zahraničných vecí mohlo predstavovať obrovské riziko. „Ak neprijmeme skutočnosť, že spolu zdieľame vonkajšie hranice, prišli by sme tým o výhody, ktoré Schengen ponúka,“ vyhlásil Borrell. „Pre Španielsko, ktoré ročne navštívi 80 miliónov turistov, by to znamenalo logistický a finančný kolaps,“ dodal španielsky minister.

Borrell tiež pochválil politiku „otvorených dverí“, ktorú kancelárka Merkelová v roku 2015 presadila. Na začiatku týždňa tiež apeloval na Nemecko, Španielsko a Francúzsko, aby vytvorili nový pro-utečenecký blok v rámci Únie.

OSN: Tvrdý postoj voči migrácii môže byť v rozpore s medzinárodným právom

Európska komisia plánuje po prvýkrát vynaložiť viac peňazí na kontrolu migrácie a posilnenie hraníc, než na rozvoj Afriky. Počet migrantov sa pritom znížil o 80 percent.

Čo sa týka priorít členských štátov ohľadom migračnej dohody s Nemeckom, Josep Borrell povedal, že ak sa všetky členské štáty nepripoja, raziť cestu bude musieť menšia koalícia krajín na čele s Nemeckom, Francúzskom a Španielskom. „Nesmieme opäť prepadnúť nacionalizmu,“ dodal.

Španielsko ako hlavná vstupná brána do Európy tento rok predbehlo aj Taliansko a Grécko. Európsky komisár pre migračnú politiku Dimitris Avramopoulos preto 3. augusta krajinu navštívil a vyjadril podporu novej vláde premiéra Sáncheza.