Nemecko pre taliansku neochotu pozastavuje účasť na európskej misii v Stredozemnom mori

Jeden z bývalých nemecký veliteľ fregaty Augsburg Marco Taedcke na odchode v septembri. [EPA-EFE/Focke Strangmann]

Čoraz tvrdší postoj Ríma voči európskej námornej operácii donútil Berlín prehodnotiť svoju účasť. Nemecko už loď svojich námorných síl do Stredomoria nevyšle.

Nemecko pozastavuje účasť na Operácii Sophia, v rámci ktorej Európska únia nasadila lode námorných síl na boj proti prevádzačom ľudí cez Stredozemné more.

Rozhodnutie Berlína je dôsledkom čoraz tvrdšieho prístupu k vyloďovaniu utečencov v Taliansku, ako vyplýva z informácií získaných tlačovou agentúrou DPA.

Nemecko nevyšle ďalšiu loď svojich námorných síl, ktorá mala začiatkom budúceho mesiaca nahradiť fregatu (sprievodnú bojovú loď) s názvom Augsburg pri pobreží Líbye. Členom parlamentných výborov pre obranu a zahraničné záležitosti to povedal generálny inšpektor nemeckých ozbrojených síl Eberhard Zorn, vojenský predstaviteľ na úrovni náčelníka generálneho štábu.

Fregatu Augsburg malo odbremeniť náhradné plavidlo nazvané Berlin, ktoré bude teraz udržiavané v stave pohotovosti a v Stredozemnom mori môže byť do 14 dní, ak nemecká vláda rozhodnutie zmení.

Rím chce meniť pravidlá operácie Sophia v Stredozemnom mori

Taliansko dnes požiada Európsku úniu, aby sa prístavy, do ktorých prichádzajú migranti zachránení na Stredozemnom mori, postupne obmieňali.

Približne 50 tisíc osôb bolo v súvislosti s operáciou privezených na brehy Talianka. Podľa ministra vnútra Mattea Salviniho je operácia Sophia deravá a jej mandátom je „vylodiť všetkých migrantov v Taliansku.

„Nie je náš problém, že niekto odstupuje,“ povedal pre DPA.

Nemeckí politici: Situácia je tragická

Podľa informácií agentúry DPA je za rozhodnutím Nemecka neochota talianskej vlády umožniť utečencom vystúpiť na breh v Taliansku.

Nemeckí politici z opozície sú k rozhodnutiu svojej vlády kritickí. Hovorca krajne ľavicovej strany Ľavica (Die Linke) Stefan Liebich označil situáciu za tragédiu.

„Kým Operáciu Sophia nenahradí civilná misia, utopí sa ešte viac ľudí,“ povedal pre denník Süddeutsche Zeitung.

Krajiny Únie budú proti pašerákom v Stredomorí bojovať do roku 2018

EÚ predĺžila a rozšírila mandát námornej operácie Sophia v Stredozemnom mori.

Každý rok sa vydajú na plavbu na nevhodných malých člnoch tisíce migrantov, ktorí sa snažia dostať na juh Európy. Práve táto situácia viedla k tomu, že plavidlá námorných síl začali so záchranou ľudí z potápajúcich sa člnov.

Operáciu Sophia spustila EÚ v roku 2015. Jej úlohou je zadržiavať pašerákov ľudí a narúšať ich model nelegálneho obchodovania. Od svojho spustenia prispela operácia k neutralizácii vyše 500 pašeráckych lodí. Operácii sa tiež z mora podarilo zachrániť takmer 50 tisíc ľudí.

Plavidlá námorných síl rozmiestnené v Stredozemnom mori majú povolenie zastaviť člny v medzinárodných vodách a prehľadať ich. Môžu ich aj skonfiškovať a presmerovať inam, pričom podozrivých vezmú na palubu a potom odovzdajú členskému štátu Európskej únie.

Príslušníci Operácie Sophia tiež cvičia líbyjskú pobrežnú stráž a dohliadajú na dodržiavanie zbrojného embarga v Líbyi, zmietajúcej sa v chaotickom konflikte.

Mandát misie EÚ bol vlani v decembri predĺžený o tri mesiace a skončiť sa má v posledných marcových dňoch.

Operácia Sophia dostala meno podľa somálskeho dievčatka, ktoré sa v auguste 2015 narodilo na palube nemeckej fregaty s názvom Schleswig-Holstein.