Od augusta môže po EÚ zadarmo cestovať ďalších 212 mladých Slovákov

Dokopy sa v treťom kole o bezplatné cestovanie uchádzalo takmer 95 tisíc mladých ľudí. [EPA-EFE/Julien Warnand]

Mladí Európania majú opäť možnosť cestovať bezplatne a spoznávať Európu. V treťom kole iniciatívy Spoznávaj EÚ (Discover EU) sa o lístky uchádzalo 1260 mladých Slovákov.

Od začiatku augusta do konca budúcoročného januára môže po Európskej únii (EÚ) bezplatne cestovať ďalších 212 osemnásťročných Slovákov. Ako pre TASR priblížila Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, o lístky pridelené Slovensku sa v treťom kole iniciatívy Spoznávaj EÚ (Discover EU) uchádzalo 1260 mladých ľudí.

Najväčší záujem bol v Írsku

Počet lístkov pre jednotlivé krajiny bol určený na základe podielu populácie štátu na populácii EÚ. Najväčší záujem o bezplatné cestovanie z tohto pohľadu bol v Írsku, kde sa o 189 lístkov uchádzalo 2698 záujemcov. Najmenší záujem bol v Dánsku, Českej republike, Holandsku a Švédsku. V týchto krajinách lístky získala viac než polovica tých, ktorí o ne mali záujem. Na Slovensku pre porovnanie dostalo lístky len 17 percent uchádzačov. Najviac ľudí v absolútnych číslach, viac než 27.000, zas o lístky požiadalo v Taliansku.

Dokopy sa v treťom kole o bezplatné cestovanie uchádzalo takmer 95.000 mladých ľudí zo všetkých štátov EÚ. O lístky mali záujem viac ženy ako muži – od žien prišlo takmer 60 percent žiadostí. Tri štvrtiny mladých, ktorí o lístky žiadali, je ešte na strednej škole, alebo ju práve ukončilo, 18 percent už navštevuje vysokú školu. Žiadosti hodnotila odborná porota, ktorá vybrala 20.006 účastníkov programu.

Cestu môžu vybraní uchádzači podniknúť sami alebo v maximálne päťčlenných skupinách, počas maximálne 30 dní v období od 1. augusta 2019 do 31. januára 2020. Cestovať budú prevažne vlakom, pričom vo výnimočných prípadoch budú môcť využiť aj iné spôsoby dopravy. Ďalšie kolo iniciatívy sa má uskutočniť v novembri, presný dátum Európska komisia zverejní koncom leta.