Orbán predpovedá nástup kresťanskej neliberálnej demokracie

Viktor Orbán v rumunskom Băile Tușnad. [@panyiszabolcs Twitter]

Podľa maďarského premiéra prinesú budúcoročné eurovoľby posun k neliberálnej kresťanskej demokracii, ktorá ukončí éru multikulturalizmu.

Viktor Orbán to povedal na výročnom stretnutí etnických Maďarov v rumunskom Băile Tușnad.

Voľby do Európskeho parlamentu v 2019 považuje za kľúčové pre budúcnosť Európy. Migráciu chce urobiť ich kľúčovou témou.

„Európski lídri sú nedostatoční, nie sú schopní ubrániť Európu pred imigráciou.“

Západné politické elity podľa neho nedokázali ochrániť EU pred moslimským prisťahovalectvom, a prišiel čas, aby odišli. „Európska elita je viditeľne nervózna“, povedal Orbán stovkám svojich podporovateľov.

„Ich veľký cieľ transformácie Európy, jej prenesenia do post-kresťanskej éry, do éry, v ktorej vymiznú národy – tento proces môže byť v európskych voľbách podkopaný. A je v našom elementárnom záujme, aby sme túto transformáciu zastavili.“

Neliberálna kresťanská demokracia

Podľa Orbána musia voľby ukázať, že existuje alternatíva k liberálnej demokracii. Tá je podľa neho nedemokratická, lebo je netolerantná k alternatívnym názorom.

Maďarský premiér prorokuje nástup novej demokracie, postavenej na kresťanských koreňoch.

„Kresťanská demokracia nie je liberálna… Je neliberálna, ak chcete.“

Na rozdiel od liberálnej demokracie, kresťanská demokracia podľa neho odmieta multikulturalizmus a imigráciu. Zároveň je antikomunistická a stojí na kresťanských hodnotách.

„Čelíme veľkému momentu: lúčime sa nie len s liberálnou demokraciou… ale aj elite z 1968“, povedal s odkazom na politickú generáciu, ktorá vyrástla z ľavicových a liberálnych protestov proti konzervatívnym, tradičným politickým elitám.

Orbán kritizoval aj európske inštitúcie. Európsku komisiu označil za „symbol zlyhania“.

„Európska komisia odchádza, my prichádzame.“

Viktor Orbán o Európskej komisii: Musíme nájsť spôsob, ako prežiť do mája

Maďarský premiér nepovažuje rozhodnutia súčasnej Európskej komisie za smerodajné vzhľadom na blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu.

Potrebujeme stabilné Turecko

Vo vzťahu k Turecku považuje za kľúčovú stabilitu, „Môžete kritizovať Erdoğanov systém, no dobrá stabilita v Turecku je pre nás dobrá.“

„Dnes leží celá bezpečnosť Karpatskej kotliny a Európy na stabilite Turecka, Izraela a Egypta, ktoré môžu zastaviť prílev moslimov.“

Opäť kritizoval sankcie EÚ voči Rusku, európsku politiku voči Moskve označil za „primitívnu“.

Orbán sa snaží rozvíjať vzťahy s Ruskom, ktoré napríklad financuje maďarskej jadrovej elektrárne.