Orbán pripustil odchod Fideszu z Európskej ľudovej strany

Maďarský premiér Viktor Orbán so spitzenkandidátom euroľudovcov Manfredom Weberom. [EPA/Szilard Koszticsak]

Maďarský premiér Viktor Orbán má pocit, že Maďarsko je terčom útokov kvôli jeho postoju k migrácii. Zdôraznil, že v otázke ochrany kresťanskej kultúry a migrácie nie je ochotný ustúpiť.

Na režim Viktora Orbána sa v posledných dňoch znáša kritika za mediálnu kampaň, ktorá amerického filantropa Georga Soroša a predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera spája s podporou ilegálnej migrácie.

Útoky na predsedu Komisie viacerí predstavitelia strán združených v Európskej ľudovej strane (EPP) považujú za prekročenie pomyselnej „červenej čiary“. Stiahnutie kampane minulý týždeň žiadali spitzenkandidát euroľudovcov Manfred Weber a predseda skupiny Joseph Daul. Ten nazval kampaň „neprípustnou“.

Šéf premiérovej kancelárie Gergely Gyulás neskôr vyhlásil, že vláda billboardy znázorňujúce Soroša a Junckera nahradí novými, ktoré budú cieliť na podporu pôrodnosti. Fidesz podľa neho chce ostať členom EPP.

Potvrdil to aj samotný Orbán, ktorý však preferuje reformu skupiny na svoj obraz. Pokiaľ sa mu to nepodarí, pripustil odchod. Podľa premiéra je Fidesz terčom útokov, pretože bráni, aby sa z ľudovcov stala „medzinárodná organizácia pre prisťahovalectvo“. V otázke ochrany kresťanskej kultúry a migrácie maďarská vládna strana nie je ochotná pristupovať na kompromisy.

Orbán sa obracia na Varšavu

Členovia EPP budú o budúcnosti Fideszu v skupine diskutovať na stretnutí 20. marca. Daul pre agentúru AFP vyhlásil, že Orbánovo vylúčenie žiada už 12 členských strán. Maďarský premiér nazval svojich kritikov v EPP „užitočnými idiotmi“.

Tento týždeň Orbán telefonicky hovoril s Weberom aj Junckerom. „Máme niekoľko možností. O tom, či tieto možností budú v EPP alebo mimo nej, rozhodne Fidesz,“ vyhlásil Orbán.

V prípade odchodu Fideszu Orbán naznačil partnerstvo s poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť. „Prvým miestom, kde budeme rokovať o niečom novom bude nepochybne Poľsko,“ povedal. Orbán Poľsko navštívi v nedeľu (10. marca) pri príležitosti výročia krajín vstupu do NATO.

Neformálna aliancia Poľska a Maďarska už funguje v Rade Európskej únie. Varšava a Budapešť sa zaviazali blokovať akékoľvek návrhy sankčných procedúr proti jednému zo štátov.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki Orbánovi návštevu oplatí 15. marca na výročie revolúcie roku 1848. Orbán má na tento deň naplánovaný prejav, v ktorom sa očakáva kritika Bruselu.