Otvorený list vyzýva Úniu podporiť Taiwan v snahe o pozorovateľský štatút v Svetovej zdravotníckej organizácii

Ilustračný obrázok. [Shutterstock]

Viac ako sto európskych a národných poslancov vyzvali ministrov zdravotníctva EÚ, aby lobovali za účasť Taiwanu na zhromaždení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve. Chcú, aby sa podelili o svoje skúsenosti s riešením pandémie.

Taiwan sa považuje za jednu z mála krajín, ktorá úspešne zastavila šírenie pandémie COVID-19 s nízkym počtom infekcií a úmrtí, bez uchyľovania sa k drastickým opatreniam a napriek geografickej blízkosti k samotnému miestu vzniku vírusu.

„Keďže vírus nepozná hranice a nerozlišuje medzi národnosťami a ideológiami, svet si musí vymieňať všetky dostupné informácie a odborné znalosti, ktoré môžu byť užitočné v boji proti pandémii,“ napísali signatári otvoreného listu a vyzvali WHO, „aby sa vrátila k pragmatickému protokolu – používanému od roku 2009 do roku 2016 – a prizvala Taiwan ako pozorovateľa na tento formát stretnutia.“

Medzi podpísanými je aj päť slovenských europoslancov a europoslankýň: Michal Šimečka (PS, Renew), Ivan Štefanec (KDH, EPP), Eugen Jurzyca (SaS, ECR), Lucia Ďuriš Nicholsonová a Miriam Lexman (KDH, EPP).

Členstvo Tchaj-pej v WHO je v dôsledku zložitých vzťahov s Čínou blokované. Peking považuje ostrov za svoje vlastné územie a odmieta jeho právo na členstvo v medzinárodných organizáciách. Obidve strany majú od čínskej občianskej vojny v štyridsiatych rokoch minulého storočia vlastnú vládu.

Signatári listu vyzvali WHO, aby zvážila „vhodné a uskutočniteľné opatrenia, aby sa Taiwan mohol zúčastniť na všetkých stretnutiach, mechanizmoch aj aktivitách WHO“.

„Taiwan bol prvou krajinou, ktorá už koncom minulého roka poslala WHO varovania o novom víruse a nebezpečenstvách, ktoré s ním súvisia, ale nanešťastie, WHO s týmto upozornením veľa nerobil,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu Urmas Paet (Renew), iniciátor otvoreného listu pre EURACTIV.com.

Podľa Paeta to viedlo k tomu, že „väčšina krajín sveta získala informácie o pandémii o mesiac a viac neskôr.“

„Rozhodli sme sa poslať tento otvorený list všSvetovátkým ministrom zdravotníctva Únie a jej inštitúciám, aby využili taiwanské skúsenosti s riešením pandémie,“ dodal.

„Nebolo by vhodné hrať geopolitické a politické hry na úkor zdravia ľudí. Toto by nemalo byť o geopolitike, je to o zdraví ľudí, taktiež Európanov,“ povedal Paet.

Taliansky poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu, Fabio Massimo Castaldo, (Hnutie piatich hviezd) pre EURACTIV povedal, že „aj keď berieme do úvahy zložité pozadie, v niektorých prípadoch by sa nemalo politizovať a sem patrí aj zdravie“.

„Taiwan je veľmi dôležitý v kríze spôsobenej vírusom COVID-19, ich čísla sú skutočne pôsobivé a som pevne presvedčený, že by bolo mimoriadne cenné pre medzinárodné spoločenstvo ako celok, ak by Taiwan mohol prispieť a podeliť sa o svoje osvedčené postupy proti pandémii,“ povedal Castaldo.

Podľa neho by sa „Únia mala snažiť maximalizovať zapojenie Taiwanu do dôležitých medzinárodných orgánov prostredníctvom praktických riešení cez menšie formy účasti“.

Zložité vzťahy

Členstvo WHO sa udeľuje iba členským štátom OSN, čo Taiwan nie je, alebo štátom, ktorých žiadosti schválilo zhromaždenie WHO. Takéto stretnutie sa má konať budúci týždeň v Ženeve. Taiwan bol doteraz z mimoriadnych stretnutí a brífingov globálnych odborníkov o pandémii koronavírusu vylúčený.

„Členstvo Taiwanu vo WHO je niečo, čo by určite mohla Únia podporiť, pretože by mohla tvrdiť, že členstvo v takejto technickej organizácii by Peking nemal vnímať ako útok na politiku jednej Číny,“ povedal Sven Biscop, riaditeľ programu Európa vo svete na Egmont – Royal Institute for International Relations v Bruseli pre EURACTIV.

Podľa neho je „evidentné, že v prípade pandémie, čím globálnejší pohľad máme, tým je to efektívnejšie zo zdravotníckeho hľadiska a Taiwan by sa mal pripojiť“.

Na otázku, aký problém môže byť súčasný postoj WHO, Biscop hovorí, že organizácia „vytvára dojem, že je príliš naklonená Číne“.

„Je to ťažké posúdiť, ale je problematické, ak organizácia ako WHO vytvorí dojem, že sa prikláňa k jednej z mocností viac ako k ostatným. Znižuje to jej efektívnosť,“ uviedol.

Pokiaľ ide o otázku, ako by mala Únia reagovať na zhoršenie čínsko-európskych vzťahov, Biscop hovorí, že Únia sa vždy snažila udržať rovnováhu medzi zameraním na Čínu a stratégiou pre Áziu ako celok.

Únia minulý rok uverejnila stratégiu, v ktorej označila Čínu za „systémového rivala“. Stratégia odrážala prudkú zmenu v predpokladoch o čínsko-európskych vzťahoch ešte pred samotnou pandémiou, ktorá tieto vzťahy ešte viac zaťažila.

Európski úradníci a analytici stále viac poukazujú na množstvo otázok – od rizík užšej spolupráce medzi Pekingom a Moskvou až po ochotu Číny presadzovať ideologickú agendu v Bruseli.

Európsky týždeň | Netransparentnosť Pekingu ničí potenciál vzťahov s Úniou

Peking sa v diplomacii aj problematickom informovaní začína podobať Moskve, hovoria diplomati v Únii. Ani tony zdravotníckeho materiálu totiž nezachránia čínsku povesť, ak bude krajina naďalej pritvrdzovať v informačnej vojne.