Podmienkou pre vyplácanie európskych peňazí musí byť právny štát, tvrdí česká eurokomisárka

Eurokomisárka Věra Jourová [EÚ/Európska komisia]

Krajiny Európskej únie by mali dostať peniaze z fondu obnovy na oživenie hospodárstva po pandémii COVID-19 iba za predpokladu, že majú spoľahlivé súdy a poistky proti korupcii, uviedla v pondelok (6. júla) česká eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová.

Lídri členských krajín EÚ sa budú budúci týždeň v Bruseli snažiť o dohodu na spoločnom rozpočte na roky 2021-2027 vo výške viac ako jedného bilióna eur a ďalších finančných prostriedkoch (750 miliárd) na pomoc pre naštartovanie ekonomiky v EÚ.

Podmienky pre čerpanie peňazí, či už sa týkajú demokratických noriem alebo hospodárskych reforiem, patria medzi najväčšie sporné body, ktoré zatiaľ sťažujú hľadanie jednomyseľnej dohode medzi všetkými členskými štátmi.

„Existencia právneho štátu by mala byť podmienkou vyplácania európskych peňazí,“ povedala eurokomisárka Věra Jourová počas online rokovania ministrov spravodlivosti EÚ.

Konkrétne to podľa nej znamená „fungujúce súdnictvo“ a silné mechanizmy na boj proti korupcii.

Tieto vyjadrenia sa interpretujú ako signál smerom k Poľsku a Maďarsku, ktoré sa s európskymi inštitúciami nezhodli v otázke miery vládnej kontroly nad súdnictvom ale aj pre Rumunsko a Bulharsko, ktoré aj 13 rokov po vstupe do Únie trpia na vysokú mieru korupcie.

„Zastavenie peňazí je niečo, čo by som videla nerada, ale musíme mať v našom právnom poriadku určitú záruku, že ak sa v niektorom členskom štáte stane niečo zlé, peniaze daňových poplatníkov nebude možné vyplatiť,“ uviedla Jourová na margo európskych fondov, ktoré sú väčšinovo financované z príspevkov národných rozpočtov a teda z daní.

Nové predsedníctvo Únie, staré problémy s právnym štátom

Nadchádzajúce nemecké predsedníctvo v Rade EÚ podporuje napojenie eurofondov na dodržiavanie princípov právneho štátu v novom rozpočte Únie. Europoslanci upozorňujú, že to nemusí stačiť.

Podľa aktuálneho návrhu by to bola práve Európska komisia, ktorá by mohla odporučiť zastaviť európskych prostriedkov pre krajinu, ktorá vykazuje problémy v oblasti právneho štátu. Na zastavenie takéhoto kroku by sa musela nájsť väčšina krajín EÚ (tzv. reverzná kvalifikovaná väčšina).

V tejto otázke zatiaľ nepanuje medzi členskými štátmi zhoda. Niektoré krajiny, vrátane Nemecka, Francúzska, Švédska a Holandska, by radi videli prísne podmienky a vo svojich predstavách sa viac-menej zhodujú s Komisiou.

Podľa Jourovej sa pandémia pre Európu stala demokratický „záťažový test“. Jej kolega, komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders ministrov ubezpečoval, že Brusel bude naďalej situáciu v Maďarsku sledovať.

„Musíme chrániť právny štát, práva a slobody parlamentnou kontrolou, nezávislým súdnictvom a slobodnými médiami. Slobody by sa nemali obmedzovať ani o deň dlhšie, ako je nevyhnutne potrebné,“ uviedla nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrecht. Nemecko v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Matovič o budúcich fondoch EÚ: Musíme sa sústrediť na veľké projekty, s malými nemáme šancu

Igor Matovič spochybnil podmieňovanie čerpania eurofondov dodržiavaním pravidiel právneho štátu. Krajiny, ktoré to navrhujú, si podľa neho „chcú riešiť ešte nejaký iný ako ekonomický problém“. Pokus podľa neho nebude úspešný, pretože poľský a maďarský premiér s takouto kondicionalitou nikdy nebudú súhlasiť.

Slovensko na telekonferencii zastupovali ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a štátny tajomník Michal Novotný.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nedávno na zasadnutí výboru Národnej rady pre európske záležitosti na margo podmieňovania eurofondov dodržiavaním princípov právneho štátu povedal, že takéto podmieňovanie je dôležité hlavne pre krajiny ako Holandsko, alebo Nemecko, ktoré ako najväčší prispievatelia do rozpočtu EÚ chcú mať istotu, že ich peniaze neposlúžia na podvody.

Týmto návrhom si podľa neho „chcú riešiť ešte nejaký iný ako ekonomický problém“. Ich pokus podľa neho nebude úspešný, pretože poľský a maďarský premiér s takouto kondicionalitou nikdy nebudú súhlasiť.