Poľsko dodalo 96 strán obhajoby kontroverzných reforiem

Dohodne sa poľský premier Morawiecki s predsedom Európskej komisie, Junckerom? [Commission]

Poľský premiér odovzdal Európskej komisii podrobnú obhajobu súdnych reforiem. Tvrdí, že právna procedúra EÚ voči Varšave je výsledkom zlej komunikácie.

Európska únia spustila v decembri voči Poľsku bezprecedentné právne kroky. Dôvodom sú „systémové hrozby“ pre nezávislosť poľského súdnictva.

Poľská vláda dostala tri mesiace (do 20. marca) na to, aby voči konkrétnym výhradám a odporúčaniam EÚ zaujala stanovisko.

Mateusz Morawiecki dodal 96-stranový dokument. Odovzdal ho v mene poľskej vlády predsedovi Európskej komisie, Jean-Claudovi Junckerovi.

„Očakávame hlbokú a serióznu analýzu tohto dokumentu,“ povedal Morawiecki na tlačovej konferencii v Bruseli.

Poľsko sa v spore s EÚ spolieha na dialóg

Nový poľský minister zahraničných vecí chce na februárovom stretnutí Rady EÚ predstaviť postoj poľskej vlády a cez dialóg dospieť k riešeniu. Bulharské predsedníctvo s plánom súhlasí.

Článok 7, nebezpečný precedens a populistická vlna

Varšave v najkrajnejšom a nepravdpodobnom prípade hrozí, že príde o hlasovacie práva v Rade EÚ.

To je konečná sankcia, ktorú predpokladá článok 7 Zmluvy o Európskej únii. Na to by bolo potrebné, aby sa ostatné členské krajiny zhodli, že v Poľsku dochádza k systematickému porušovaniu zásad právneho štátu.

Hlavným argumentom poľskej vlády a predloženého dokumentu je, že na postup podľa článku 7 nie je dôvod, pretože sudcovia v Poľsku „majú veľmi silné záruky“ pre svoju nezávislosť a navrhované reformy sa podobajú predpisom v iných krajinách EÚ.

Poľský dokument varuje, že sankcie by mohli vytvoriť „nebezpečný precedens“, ktorý by podkopal zvrchovanosť členských štátov Únie.

Tvrdia tiež, že by to mohlo viesť k „posilneniu protieurópskych nálad, ktoré sú čoraz zreteľnejšie.“

„To môže ďalej viesť k rastu populistických politických síl, ktoré sa snažia odstrániť jeden z najväčších úspechov povojnovej Európy, ktorým je Európska únia.“

Maďarsko pod vedením Viktora Orbána už dávnejšie hovorí, že bude akékoľvek sankcie voči Poľsku vetovať.

Vyšehradská štvorka útočí na „európsku demokraciu,“ myslí si nemecký europoslanec

Predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky v spoločnom vyhlásení odmietli myšlienku nadnárodných volebných kandidátiek v eurovoľbách. Podľa nemeckého europoslanca Jo Leinena je to „pohŕdanie európskymi voličmi“.

„Zbaviť sa prehnitého systému“

Morawiecki sa od svojho vymenovania v decembri snaží zlepšiť imidž Poľska na medzinárodnej scéne, čo sa nedarilo najmä po tom, čo vláda priala zákon kriminalizujúci tvrdenia, ktoré hovoria kolaborácii Poliakov s nacistami.

Premiér sa snaží opakovať tézu, že dôvodom pretrvávajúceho sporu medzi európskymi inštitúciami a Poľskom ojustičných reformách je čiastočne zlyhanie komunikácie na oboch stranách.

„Dva monológy sa nerovnajú jednému dialógu,“ povedal premiér pre think-tank German Marshall Fund.

Dodal, že reformy boli zamerané na očistenie justície od sudcov s komunistickou minusloťou,  no tento cieľ bol pre EÚ ťažko pochopiteľný, keďže im chýba podobná historická skúsenosť.

„Vzhľadom na našu minulosť sa musíme zbaviť tohto prehnitého systému,“ povedal Morawiecki.

Svoje rozhovory s Junckerom označil za „veľmi sľubné“, a povedal, že dúfa, že bude schopný presvedčiť Európsku uniu, že reformy zaručujú nezávislosť súdnictva.

Obrat Poľska? Premiér „priateľsky“ večeral s Junckerom, budú ďalej zlepšovať vzťahy

Tesne pred odchodom do Bruselu Morawiecki odvolal kontroverzných ministrov zahraničných vecí, životného prostredia a obrany. Za problémovou reformou súdnictva si však stojí.

„Myslím si, že budeme schopní nájsť východisko z tejto pasce,“ dodal.

Množstvo nových zákonov

Junckerov hovorca, Margaritis Schinas, povedal, že Komisia dokument „dôkladne zhodnotí”. Nekomentoval však atmosféru rozhovorov.

Poľsko začalo s prestavbou súdnictva po tom, ako sa k moci dostala pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) na konci roku 2015.

Poľský dokument argumentuje tým, že reformy zaručujú takú istú mieru nezávislosti ako majú súdy v Španielsku, Nemecku, Dánsku, Holandsku, Francúzsku a Británii.

Európska únia kritizovala Poľsko aj kvôli porušovaniu environmentálnej legislatívy a neplneniu rozhodnutia Rady EÚ o premiesťnovaní žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka.

Poľsko nedostatočne chráni ľudí pred smogom, rozhodol európsky súd

Varšava odložila plán na zlepšenie ovzdušia na budúce desaťročie. Súdny dvor Európskej únie to považuje za neodôvodnené.