Poľsko tvrdí, že rozhodnutiu únijného súdu nemôže vyhovieť

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro spochybnil nadradenosť európskych zákonov nad tými národnými. [EPA-EFE/Rafal Guz]

Poľský minister spravodlivosti povedal, že nie je možné splniť rozhodnutie najvyššieho súdu Európskej únie a pozastaviť disciplinárne stíhanie sudcov. Európska komisia Varšave hrozí sankciami.

Minister Zbigniew Ziobro v stredu (21. júla) uviedol, že rozhodnutie súdu EÚ, podľa ktorého by Poľsko malo pozastaviť výkon svojej disciplinárnej komory Najvyššieho súdu, je „nezákonné z hľadiska poľského a európskeho práva“.

Poľsko je zapletené do dlhodobého konfliktu s EÚ kvôli reformám súdnictva, ktoré podľa kritikov podkopávajú nezávislosť súdnictva. Vládnuca nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že zmeny sú potrebné na zefektívnenie fungovania súdov a na odstránenie zvyškov komunistického vplyvu.

Disciplinárny senát hrozí sudcom väzením. Komisia Poľsko karhá listom

Poľský disciplinárny senát vystavuje sudcov trestnému stíhaniu. Európsky súdny dvor pritom už minulý rok nariadil, aby pozastavil všetky konania. Kým Komisia čaká na odpoveď od poľskej vlády, europoslanci volajú po rýchlejšej reakcii a sankciách.  

Európska komisia dala Poľsku termín do 16. augusta na splnenie rozhodnutia. Inak súdny dvor požiada o uloženie pokuty za každý deň, kedy tak neurobí.

„V Poľsku existuje ústava a zásada legalizmu. Na základe týchto zásad nie je možné implementovať rozhodnutia súdu v Luxemburgu,“ uviedol Ziobro počas konferencie.

Poľsko vyhláseniami spochybňuje nadradenosť európskych zákonov pred tými vnútroštátnymi, čo je kľúčový princíp európskej integrácie.

Expert na právny štát: Poľsko by sankcie odprezentovalo ako útok elít z Bruselu

Poľská vláda tvrdí, že zmenami v súdnictve bojuje proti korupcii. MAX STEUER z Katedry politológie Univerzity Komenského hovorí, že takéto argumenty zneužívajú nedemokratické režimy často.

Ziobro je architektom rozsiahlej revízie súdnictva, ktorá zriadila disciplinárnu komoru. Tento krok odsúdil Súdny dvor EÚ v Luxemburgu a Európska komisia, ktorá vystupuje ako strážca dodržiavania zákonov v bloku.

Spor môže viesť aj k tomu, že krajina príde o únijné financovanie v rámci zatiaľ nepoužitého mechanizmu podmienenosti eurofondov zásadami právneho štátu. Poľsko má do roku 2028 získať z bloku asi 770 miliárd zlotých (168 miliárd EUR).