Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Poľský Sejm [TASR/AP/Czarek Sokolowski]

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Poslanci poľského Sejmu schválili vo štvrtok 12. apríla vo Varšave isté zmeny Bruselom kritizovaných legislatívnych noriem o reforme súdnictva. Vládna väčšina tým naplnila časť odporúčaní Európskej únie.

Novelizácie sa týkajú zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade (KRS) i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Právomoci ministra, dôchodkový vek

V prvom prípade ide o obmedzenie právomocí ministra spravodlivosti pri odvolávaní predsedov súdov a zvýšenie vplyvu justičných kruhov v tomto procese. Pôvodná verzia tejto normy podľa názoru Európskej komisie ohrozovala nezávislosť súdov.

Zelení chcú aktivovať článok 7 proti Maďarsku. Ľudovcov Orbán rozdeľuje

Slovenský europoslanec Eduard Kukan tvrdí, že Viktor Orbán stráca podporu vo svojej politickej rodine.

V súlade s odporúčaniami Európskej komisie sa zmenia aj predpisy týkajúce sa vekovej hranice pre odchod sudcov do dôchodku. O ďalšom pôsobení sudcov, ktorí dovŕšia 65 rokov života, nerozhodne prezident, ale Národná súdna rada.

V prípade najvyššieho súdu by veková hranica pre odchod do dôchodku mala byť tak pre mužov, ako aj pre ženy identicky 65 rokov, pôvodne u sudkýň už 60 rokov. O prípadom predĺžení ich pôsobenia vo funkciách bude rozhodovať hlava štátu. Ak však ženy-sudkyne budú chcieť odísť do dôchodku vo veku 60 rokov, budú tak môcť učiniť, vyplýva z informácií spravodajskej televízie TVN24 a tlačovej agentúry PAP.

Opozícia: Zmeny sú zdanlivé

Úprava týkajúca sa zákona o ústavnom súde umožní zverejnenie troch skorších rozhodnutí tohto orgánu sčasti ešte z čias pôsobenia predchádzajúcej poľskej vlády v úradnom vestníku.

Pri ich zverejnení bude verejnosť súčasne informovaná, že sa zrodili v rozpore so zákonmi a týkajú sa už medzičasom neplatných noriem.

Väčšina opozičných poslancov hlasovala v Sejme proti schváleniu noviel, pretože z parlamentnej diskusie usúdila, že ide o kroky vyvolávajúce iba zdanie zmien.

Novely čaká ešte schválenie na pôde Senátu a na úrovni hlavy štátu.