Poslanci kritizujú pohraničnú agentúru Únie za otáčanie migrantov

Šéf Frontextu Fabrice Leggeri počas vypočutia vo výbore LIBE Európskeho parlamentu, 1. december 2020. [Európsky parlament/ Riccardo Pareggiani]

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok vypočúvali riaditeľa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž. Dôvodom boli správy o tom, že sa jej lode podieľali na zatlačovaní migrantov v Stredozemnom mori. Socialisti volajú po jeho rezignácii.

V októbri sa objavilo viacero správ o dôkazoch zapojenia európskej agentúry Frontex do „nelegálnych zásahov“ proti migrantom. Malo sa tak stať v šiestich prípadoch vo vodách Egejského mora medzi Tureckom a Gréckom.

„V spomínaných časových intervaloch boli nasadené rumunské a portugalské plavidlá, ale neexistuje žiadny dôkaz, že otáčali lode migrantov,“ tvrdí šéf Frontexu Fabrice Leggeri.

Na druhej strane priznal, že v noci z 18. na 19. apríla nahralo autonómne lietadlo Frontexu „podozrivý prípad“, ktorého súčasťou bolo aj plavidlo gréckej pobrežnej stráže. Na základe nahrávky napísal Leggeri list gréckemu ministrovi námorných záležitostí. Podobný prípad zachytil aj dánsky pilot koncom júla. Nasledoval ďalší Leggeriho list gréckym orgánom.

„Prečo ste operáciu neukončili a nezastavili financovanie? Prečo ste si mysleli, že stačí písať listy gréckym úradom, ktoré dlhodobo a systematicky odmietajú akékoľvek obvinenia, aj keď ste mali jasné dôkazy,“ pýtala sa holandská europoslankyňa z liberálnej skupiny Renew Europe Sophie in ‘t Veld.

Leggeri súhlasí, že „listy nestačia“, no bráni sa, že systém Európskej únie neumožňuje vedúcemu agentúry namietať, že nedôveruje ministrovi, ak mu na jeho list odpovie, že všetko bolo v súlade s právom.

Riaditeľ tiež argumentoval, že v čase incidentov agentúra operovala v prostredí „geopolitických konfrontácii“. Turecké vojenské stíhačky pravidelne obkľučovali lietadlá Frontexu.

„Vzhľadom na túto situáciu som požiadal Európsku komisiu, ako aj ostatné inštitúcie, aby nám poskytli politické a právne usmernenie, ako čeliť hybridným hrozbám, ktoré ohrozujú našu bezpečnosť počas nasadenia v teréne,“ vysvetľoval Leggeri.

Investigatívci: Frontex toleruje tvrdé zaobchádzanie s migrantami

Podľa investigatívneho dokumentu nemeckých a britských médií a nemeckej neziskovej organizácie využíva pohraničná stráž niektorých štátov, ale aj európskej agentúry, slzný plyn, štvané psy, ale aj sedatíva na to, aby pacifikovali, či deportovali migrantov. Majú byť medzi nimi aj maloletí.

Európska ombudsmanka chce vyšetrovať Frontex

Leggeri takisto privítal, že európska ombudsmanka iniciovala komplexné a nezávislé vyšetrovanie o prístupe Frontexu k situáciám, kedy údajne dochádza k porušovaniu základných ľudských práv. Samotné vyšetrovanie má viesť Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA).

Leggeri ďalej podporil návrh poslancov, ktorí namietajú že „je potrebné, aby situáciu monitorovali externé subjekty, nezávislé od Frontexu“.

„Je znepokojujúce, že sme v tejto veci odkázaní na rozhodnutie európskej ombudsmanky,“ povedala poslankyňa za Zelených Tineke Strik. „Frontex by mal mať efektívne fungujúci systém základných práv. Chcela by som vyzvať všetky politické skupiny, aby zvážili zriadiť nezávislý vyšetrovací výbor ohľadom činnosti Frontexu“.

Viacerí poslanci sa pýtajú, prečo agentúra ešte nezamestnala 40 nezávislých ľudskoprávnych pozorovateľov tak, ako to vyplýva z jej mandátu.

Leggeri odpovedal, že minulý rok zverejnil výzvu o pracovnej pozícii ľudskoprávneho úradníka. Ponuku ale museli stiahnuť kvôli nejasnostiam a trvalo mesiace, kým si Frontex a útvary Európskej komisie vyjasnili, či sa jedná o manažérsku pozíciu, ale nie. Kvôli týmto komplikáciám sa žiadna pozícia doposiaľ neobsadila.

Ľavicoví poslanci volajú po rezignácii

Poslancov zo skupiny Socialistov a demokratov vystúpenie Leggeriho neuspokojilo a vyzvali ho k rezignácii.

„Na základe výsluchu prišli poslanci z S&D k presvedčeniu, že vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú Frontex zohráva v Novom pakte o migrácii a azyle, je pozície pána Leggeriho neudržateľná,” napísali poslanci v spoločnom vyhlásení.

„Musíme zabezpečiť, aby sa vo vyšetrovaní tejto veci uplatnili nezávislé postupy,“ hovorí europoslankyňa Sira Rego. „Pri pohľade na vaše vyhýbavé odpovede si myslím, že by ste mali odstúpiť,“ odkázala riaditeľovi.