Pre vyšetrenie Kuciakovej vraždy už prokuratúra navrhla medzinárodný tím

Piatkový protest proti vláde [TASR/Martin Baumann]

Slovensko požiadalo Taliansko o vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu. Europoslanci za Zelených medzitým vyzvali Európsky úrad boja proti podvodom, aby sa zaoberal poľnohospodárskymi eurofondami.

Generálna prokuratúra požiadala o zriadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Aktuálne návrh dohody posudzujú talianske orgány. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré prokuratúra rozposlala médiám v pondelok 19. marca.

Europoslanec Ivan Štefanec (EĽS) už kritizoval prokuratúru, že príprava návrhu jej trvala pridlho. „Toto je neuveriteľné. Od vraždy… ubehol už skoro mesiac a návrh na zriadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu prichádza až teraz? Odporúčala to už misia Európskeho parlamentu z 8. a 9. marca a žiadali sme to aj my nasledujúci týždeň v rozprave. Snaha o objektívne vyšetrenie dvojnásobnej vraždy a upokojenie verejnosti takto určite nevyzerá,“ napísal Štefanec na Facebooku.

V rovnaký deň osemčlenná skupina poslancov Európskeho parlamentu z politickej skupiny Zelení informovala, že písomne vyzvala Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na vyšetrenie údajných podvodov a zlého hospodárenia s eurofondami v rámci poľnohospodárskych dotácií na Slovensku.

Slovensko zaslalo návrh dohody

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal 16. marca 2018 prostredníctvom Eurojustu návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu medzi justičnými orgánmi Slovenskej republiky a Talianskej republiky, píše sa v stanovisku Generálnej prokuratúry SR.

Ako prvý o ňom informoval Denník N.

Europoslanci: Sme na strane znechutených ľudí v uliciach

Europoslancom za SMER-SD dávali kolegovia z iných politických skupín v debate o Kuciakovi a situácii na Slovensku doplňujúce otázky.

Stanovisko ďalej uvádza, že zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu bolo v pondelok 19. marca prerokované s ministerkou spravodlivosti SR a podpredsedníčkou vlády SR Luciou Žitňanskou (Most-Híd). Tá vedie ministerstvo v demisii až do vymenovania novej vlády.

V praxi je zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné (tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov), vysvetľuje stanovisko. Ďalej spresňuje, že „generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyvinul v súčinnosti s Eurojustom maximálne úsilie, aby bol spoločný vyšetrovací tím zriadený v čo najkratšom čase, aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a spol.“

O právomociach budú rokovať

V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky.

Generálny prokurátor SR verí, že talianske justičné orgány prostredníctvom Eurojustu zareagujú na požiadavku Generálnej prokuratúry SR v čo najkratšom čase.

V prípade, že talianska strana na požiadavku zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu zareaguje kladne, budú predmetom vzájomných rokovaní napríklad vymedzenie rámca spoločného vyšetrovania, práva a povinnosti členov spoločného vyšetrovacieho tímu, čas trvania spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj otázka zapojenia a pôsobenia medzinárodných inštitúcií ako Eurojust a Europol.

Generálna prokuratúra SR od zriadenia spoločného vyšetrovacieho tímu očakáva rýchlejšie, komplexnejšie a operatívnejšie vyšetrovanie v konkrétnej trestnej veci, uzatvára jej stanovisko.

Zelených trápi rozdeľovanie dotácií

Výzva Zelených na zapojenie OLAFu je výsledkom osobitnej parlamentnej misie na Slovensku, ktorá sa uskutočnila po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súčasťou šesťčlennej misie bol aj maďarský europoslanec z frakcie Zelených Benedek Jávor.

V žiadosti, ktorú parlamentná frakcia predstavila novinárom, sa uvádza, že slovenské médiá po vražde Kuciaka a Kušnírovej podrobne informovali o potenciálnych systémových podvodoch na Slovensku pri prerozdeľovaní agrodotácií EÚ.

Zneužívanie eurofondov na Slovensku si nevšimla ani Komisia, upozorňuje správa europoslancov

Europoslankyňa Ingeborg Gräßleová sa na Slovensku pýtala, prečo sa od roku 2015 zdvojnásobil počet prijímateľov s agrodotáciami nad 100 tisíc eur ročne.

„Správa spoločnej misie Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu, ktorá sa konala v dňoch 7. – 9. marca 2018, obsahuje znepokojivé informácie týkajúce sa nakladania s finančnými prostriedkami EÚ na Slovensku, najmä prostredníctvom slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ uvádza sa v liste pre OLAF.

Podľa tejto správy existujú obvinenia týkajúce sa organizovaných štruktúr, ktoré môžu byť napojené na ľudí rozhodujúcich o výbere programov, ktoré majú prospech z čerpania európskych fondov.

„Veľmi nás znepokojuje, že finančné prostriedky EÚ a poľnohospodárske dotácie by mohli byť využité na financovanie zločineckej činnosti. Preto žiadame Európsky úrad pre boj proti podvodom, aby vyšetril tieto obvinenia a aby sa uistil, že akékoľvek zneužívanie fondov bolo ukončené,“ uvádza sa v liste, ktorí podpísalo osem europoslancov Pascal Durand a Eva Jolyová (Francúzsko), Sven Giegold a Julia Redová (Nemecko), Benedek Jávor (Maďarsko), Judith Sargentiniová (Holandsko), Molly Scottová-Catová (Spojené kráľovstvo) a Bart Staes (Belgicko).

Europoslanec Nagy: Delegácia poslancov EP príde na Slovensko zrejme znovu

Europoslanci chcú tiež navrhnúť aj otvorenie prípadov ďalších dvoch nezvestných slovenských novinárov, hovorí pred debatou v pléne EP József Nagy.