Predstaviteľky bieloruskej opozície si prevzali Sacharovovu cenu

Laureátkam gratulovala k oceneniu aj predsedníčka Eurokomisie, Ursula von der Leyen. [EFE-EPA/John Thys/Pool]

Podľa líderky bieloruskej opozície patrí ocenenie všetkým Bielorusom, ktorí sa nebáli a neboja postaviť sa režimu. Slovenskí europoslanci hovoria o silnom politickom odkaze, ale aj dôležitom symbole, keďže sa na čelo boja za slobodu postavili v krajine predovšetkým ženy.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli v stredu na poludnie udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia na rok 2020 predstaviteľom bieloruskej demokratickej opozície. Cenu si na slávnostnú ceremóniu do Bruselu prišla prevziať Sviatlana Cichanovská v sprievode niekoľkých ďalších opozičných predstaviteľov.

Sassoli ocenil, že bieloruská demokratická opozícia nevzdala svoj boj a nepodľahla strachu pred represiami. Priznal, že EP obdivuje jej odhodlanie a výdrž. Dodal, že EÚ si dobre uvedomuje, čo sa v tejto krajine deje, vidí odvahu a utrpenie ľudí, prejavy násilia, ale aj odhodlanie občanov žiť v demokratickej a slobodnej krajine.

„Plne vás vo vašom boji podporujeme. Bielorusko sa už nebojí. Bielorusi ukázali, že žiadne represívne orgány nezabránia tomu, že sa píšu nové kapitoly v národných dejinách,“ vyhlásil.

Cichanovská: Cena patrí všetkým nebojácnym Bielorusom

Cichanovská vo svojom príhovore v pléne EP upozornila, že nie všetci členovia opozičnej Koordinačnej rady mali možnosť pricestovať do Bruselu, lebo niektorí z nich sú vo väzení. Dodala, že Sacharovova cena patrí všetkým tým Bielorusom, ktorí sa nebáli a neboja postaviť sa režimu.

Podľa jej slov sa Bielorusko v roku 2020 zobudilo a zbúralo neviditeľné steny strachu. Pripomenula, že jej spoluobčania od augustových volieb demonštrujú v uliciach miest za svoju slobodu, dôstojnosť a národnú hrdosť. Aj napriek tomu, že čelia zastrašovaniu, zatýkaniu, bitkám, mučeniu čo dokonca zámernému nakazeniu COVID-19 vo väzniciach.

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská demokratická opozícia

Cenu za slobodu myslenia, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament, získa tento rok desať predstaviteľov bieloruskej opozície. Europoslanci vyberali v poslednom kole z troch nominovaných.

„Cítime pokoru, keď vidíme, že náš príbeh odporu vníma celý svet,“ uviedla Cichanovská. Dodala, že Bielorusi prekonali strach, zjednotili sa a za svoju slobodu bojujú „deň za dňom, týždeň po týždni a mesiac po mesiaci“. Zdôraznila, že slobodní ľudia v tomto boji chcú zvíťaziť a zvíťazia, lebo sa chcú slobodne prechádzať po uliciach, oslavovať sviatky s rodinou a živí ich sen o lepšej budúcnosti, kde víťazí spravodlivosť a pravda.

„Bez slobodného Bieloruska nebude ani Európa slobodná,“ odkázala Cichanovská a vyzvala EÚ a celý svet, aby stáli po boku Bielorusov a podporili ich boj teraz, lebo „obrana slobody a demokracie nie je zasahovanie, ale povinnosť každej krajiny, ktorá si váži samu seba“.

„Mám len jednoduché želanie: aby sa každý Bielorus, ktorý je vo väzení či v exile, mohol vrátiť domov,“ uviedla v závere.

Sassoli aj Cichanovská pripomenuli, že slávnostný ceremoniál prostredníctvom online prenosu sledovala aj bieloruská spisovateľka a členka Koordinačnej rady Sviatlana Alexejevičová.

Cichanovská v europarlamente: Bielorusko sa zobudilo

Protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nie sú ani protiruské ani proruské. Demokratická revolúcia je „právom ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude“, uviedla bieloruská opozičná líderka pred europoslancami.

Europarlament víťaza tohoročnej ceny oznámil na zasadnutí 22. októbra. Demokratická opozícia v Bielorusku je zastúpená Koordinačnou radou, ktorá vznikla na základe iniciatívy niekoľkých statočných žien a významných osobností politickej a občianskej spoločnosti v reakcii na volebné podvody počas prezidentských volieb z 9. augusta a proti následným násilným zákrokom vládnuceho režimu voči pokojným demonštrantom.

Slovenskí europoslanci: Cena je pre Bielorusov viac ako iba symbol

Tohoročná Sacharovova cena za slobodu myslenia je viac ako iba symbolickou podporou pre demokratizačné úsilie opozície v tejto krajine. Uviedli to viacerí slovenskí europoslanci.

Ivan Štefanec (KDH/EPP), koncom augusta ako prvý navrhol Cichanovskú na Sacharavovou cenu, pre TASR uviedol, že ide o vyjadrenie úcty všetkým občanom Bieloruska, ktorí už päť mesiacov bojujú za možnosť vyjadriť svoj názor v slobodných voľbách.

„Po zmanipulovaných prezidentských voľbách Bielorusi statočne zápasia za svoje práva aj tvárou v tvár policajnej brutalite a šikane úradov. Nechcú nič viac, ako sme chceli my v roku 1989, teda žiť v demokracii a v normálnom politickom systéme,“ skonštatoval.

Zároveň privítal kroky EÚ, ktorá zaviedla voči najexponovanejším predstaviteľom minského režimu sankcie, no tieto by podľa neho mali pokračovať a rozširovať sa až dovtedy, kým vláda neustúpi a neumožní v krajine usporiadanie slobodných a férových volieb.

Europoslanci Štefanec a Šojdrová nominujú Cichanovskú na Sacharovovu cenu

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP) a jeho česká stranícka kolegyňa z europarlamentu Michaela Šojdrová (KDÚ-ČSL) sa spoločne rozhodli nominovať na tohtoročnú Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia bieloruskú opozičnú političku Sviatlanu Cichanovskú.

Vladimír Bilčík (Spolu-OD/EPP) upozornil, že táto cena nie je iba len symbol, ale skutočný politický odkaz, ktorý EP zasiela vládnucemu režimu v Bielorusku. „Verím, že aj táto cena prispeje k tomu, že Alexander Lukašenko skončí, že ľudia v Bielorusku budú mať šancu mať slobodné voľby a žiť v demokratickej spoločnosti,“ uviedol.

Zároveň vyjadril nádej, že tak ako Sacharovova cena a tlak svetovej verejnosti pred dvoma rokmi pomohol dostať na slobodu ukrajinského režiséra Oleha Sencova väzneného v Rusku, tak aj tohoročnú cenu treba vnímať ako “širší politický ťah na bránu” celej európskej politiky voči nedemokratickým režimom, ako je aj ten zosobnený Lukašenkom. V tejto súvislosti privítal návrh na vytvorenie sankčného mechanizmu voči jednotlivcom, akýsi európsky Magnitského zákon, ktorý bude také konanie, za akým stojí aj Lukašenko, automaticky postihovať.

Robert Hajšel (Smer-SD, S&D) zdôraznil, že europarlamentu záleží na dodržiavaní ľudských práv nielen v EÚ, ale aj v tretích krajinách. Dodal, že pre mnohé demokratické hnutia je veľkou oporou, ak im europarlament prejaví podporu cenou, ktorej súčasťou je aj šek na 50 tisíc eur. Čo je suma, ktorú možno vyžiť na účely spojené s obranou demokracie.

„Bielorusko je v Európe, blízko od Slovenska, a tiež by chcelo pocítiť skutočnú slobodu a demokraciu,“ povedal. Upozornil, že sa nehovorí o tom, že by Bielorusko bolo potrebné navádzať na cestu európskej integrácie, a europarlament chápe, že je na Bielorusoch samotných, či si vyberú užšie vzťahy napríklad s Ruskou federáciou alebo s EÚ. Ak by sa však rozhodli pre plnú integráciu do Únie, tak obchodné a iné privilegované vzťahy s Moskvou by museli do veľkej miery upraviť až ukončiť.

„Mnohí aj tu v europarlamente zdôrazňujeme, že nám ide o to, aby sme podporili demokratický zápas bieloruskej opozície. Aby boli férové a spravodlivé voľby a férová súťaž medzi vládou a opozíciou,“ spresnil poslanec.

Režisér Oleg Sencov dostane od europarlamentu Sacharovovu cenu, nominoval ho Eduard Kukan

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu dnes rozhodla o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi. Jeho nomináciu na návrh poslanca Eduarda Kukana a jeho politickej strany EĽS dnes podporili predsedovia strán v Európskom parlamente.

Martin Hojsík (PS/RE) víta skutočnosť, že Sacharovova cena za rok 2020 je ocenením najmä pre bieloruské ženy z opozície, na čom sa pri vyberaní nominantov na túto cenu zhodli viaceré politické frakcie europarlamentu.

„Je veľmi symbolické, že bieloruskú opozíciu vedú predovšetkým ženy. A keďže ide o krajinu takpovediac z nášho susedstva, je dôležité, aby aj zo Slovenska zaznel silný hlas, že stojíme za demokratickými silami a nenecháme ich v štichu. Pretože aj Bielorusky a Bielorusi majú právo na slobodu,“ odkázal.