Prieskum: Merkel by bola lepšou prezidentkou Európy ako Macron

Ak by mala Európa prezidenta alebo prezidentku, podľa prieskumu by to mala byť Merkel a nie Macron. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Na fiktívnom poste „prezidenta Európy“ by väčšina opýtaných radšej videla odchádzajúcu nemeckú kancelárku Angelu Merkel. Macron by nezvíťazil ani vo Francúzsku.

Angela Merkel sa aj pred koncom svojho 16-ročného pôsobenia na čele nemeckej spolkovej vlády teší veľkému uznaniu v štátoch Európskej únie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v 12 členských štátoch EÚ uskutočnila Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR).

Šetrnosť, krajná pravica aj Ujguri: Protiklady dedičstva Angely Merkel

Krízy v krajinách častokrát skolia svojich lídrov. Nie však nemeckú kancelárku Angelu Merkel.

Štúdia s názvom „Po merkelizme: Čo Európania očakávajú od pomerkelovského Nemecka?”, ktorú vypracovala skupina expertov ECFR, naznačuje, že viac ako tretina Európanov je za posilnenie vedúceho postavenia Nemecka v rámci Únie.

Merkel by s prehľadom zvíťazila aj voľby o fiktívny post prezidenta Európy, ak by v nich kandidovala iba s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Opýtaní by do takejto pozície nezvolili Macrona ani vo Francúzsku.

ECFR [ECFR]

Dvanásť krajín EÚ, ktorých obyvateľov oslovila ECFR, má spolu 300 miliónov obyvateľov, ktorí produkujú asi 80 percent hrubého domáceho produktu eurobloku.

V rámci prieskumu približne 36 percent opýtaných uviedlo, že dôveruje hospodárskej a finančnej politike Nemecka; 35 percent dôveruje prístupu Berlína k ľudským právam.

Samotná Merkel sa aj naďalej teší veľkému rešpektu a uznaniu, a to napriek podpore úsporných opatrení zo strany Berlína po finančnej kríze v roku 2008 a spôsobu, akým nemecká kancelárka zvládla utečeneckú krízu v roku 2015.

Už aj liberáli chcú v europarlamente koalíciu, SaS a ich frakciu nepozývajú

Europoslanci z frakcie Obnovme Európu v Parížskej deklarácii hovoria o spolupráci proeurópskych strán. Myslia tým ľudovcov, socialistov aj zelených, nie však Európskych konzervatívcov a reformistov, kde pôsobí aj slovenská SaS.

Prieskum naznačil, že aj napriek často spornej politike Angely Merkel Európania vnímajú Berlín ako integračnú silu a dôveryhodnú proeurópsku veľmoc a dosluhujúcu nemeckú kancelárku považujú za osobnosť, ktorá zjednocovala EÚ.

Parlamentné voľby sa v Nemecku uskutočnia 26. septembra a Angela Merkel sa v nich už o funkciu kancelárky neuchádza. O kancelársky post súperia traja kandidáti: Armin Laschet (CDU), Olaf Scholz (SPD) a Annalena Baerbock (Zelení).