Príprava COVID pasov mešká, eurokomisia varuje pred nejednotnými certifikátmi

Ilustračný obrázok (Očkovací preukaz WHO pri zaočkovaní proti žltej zimnici.) [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Rokovania o spoločnom COVID pase v bloku nenapredujú dostatočne rýchlo. Ak sa dohoda nenájde čo najskôr, ohrozená je nielen blížiaca sa letná turistická sezóna. Rizikom je falšovanie nejednotných certifikátov a v konečnom dôsledku aj šírenie vírusu. Členské štáty EÚ s vlastnými certifikátmi budú mať problémy, upozorňuje Komisia.

Európska únia sa pokúša zaviesť jednotný digitálny COVID pas, ktorý umožní občanom EÚ voľne cestovať po regióne už v priebehu tohto leta. Rokovania o jeho nákladoch, používaní dát, ochrane súkromia, ako aj technických a zdravotných aspektoch ale zďaleka nedospeli k záverom.

„Ak sa nám spoločné certifikáty podarí presadiť politicky, tak všetky technické faktory budú včas pripravené. Ak nie, tak hrozí, že sa prístup rozdrobí po celej Európe. Následne budú proti sebe stáť viaceré národné opatrenia, ktoré nebudú kompatibilné,“ povedal eurokomisár pre spravodlivosť, Didier Reynders.

„Riskujeme, že tu vznikne množstvo dokumentov, ktoré nebudú čitateľné a nebude ich možné overovať v jednotlivých členských štátoch. Ďalším rizikom je rozšírenie sfalšovaných dokumentov a s nimi aj vírusu a v neposlednom rade pokles dôvery občanov,“ odkázal eurokomisár.

Eurokomisia predstavuje očkovací pas: QR kódy, „digitálna brána“ a (ne-)schválené vakcíny

Európske očkovacie pasy by mali znovu umožniť cestovanie po Európe. Európska komisia predstaví ich očakávaný návrh už dnes (17. marca). Portál EURACTIV má podrobnosti.

Predstavitelia Komisie potvrdili, že koridory, ktoré umožnia občanom EÚ cestovať s COVID pasmi, sa začnú testovať budúci mesiac. Do ich testovania sa v pilotnej fáze zapojí 20 členských štátov. .

Predpokladá sa, že kontrolu certifikátov by mohli v bloku naplno spustiť uprostred júna. Technológia digitálnych pasov bude bezpečná a nebude zneužívať žiadne citlivé informácie, dodali.

Nezhody medzi členskými štátmi

Členské štáty na juhu EÚ, ako Španielsko a Taliansko, ktoré sú závislé na turizme, sa snažia vyvinúť nový mechanizmus čo najskôr. Chcú tak podporiť svoje ekonomiky, ktoré v dôsledku pandémie výrazne utrpeli. Čelia však neochote zo severnej časti Únie, ako aj komplexným rozhodovacím procesom na európskej úrovni.

Spory medzi členskými štátmi EÚ ohľadom dodávok lekárskych potrieb, ako sú lieky a vakcíny, navyše v  poslednej dobe spôsobovali komplikácie pri hľadaní spoločných riešení.

Pre absenciu centrálneho registra na zaznamenávanie očkovaní členské štáty, vrátane Estónska, Litvy, Grécka, Španielska, Nemecka a Francúzska, preto pracujú na vyvíjaní vlastných systémoch COVID pasov.

Komisia sprísnila pravidlá na vývoz vakcín mimo Únie

Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín proti COVID-19 mimo hraníc EÚ.

Skeptici sa domnievajú, že úvahy o obnove voľného pohybu pri pohľade na nízke percento zaočkovaných zatiaľ priskoré.

Podobne rýchla implementácia spoločného systému vyvoláva polemiky o tom, ako bude Únia pristupovať k turistom zo zámoria.

Ďalší problém je, či sa budú antigénové testy považovať za dostatočný dôkaz o tom, že osoba, ktorá prekonala COVID-19, je voči vírusu imúnna. Členské štáty ako Belgicko sa navyše obávajú potenciálnej diskriminácie tých, ktorí nebudú zaočkovaní.