Prvá poľská samospráva ruší deklaráciu o „zóne bez LGBT“

Hrozba straty eurofondov zabrala v prvej poľskej samospráve. [EPA-EFE/Maciej Kulczynski]

Nová deklarácia samosprávy hovorí o záruke rovnosti pre všetkých. Zmena prichádza po hrozbe straty eurofondov.

Svätokrížske vojvodstvo na juhu Poľska v stredu zrušilo vyhlásenie zamerané proti komunite LGBT. K takémuto kroku pristúpilo pod hrozbou straty finančných prostriedkov z Európskej únie, uvádza agentúra AP. Únia totiž stopla zdroje vo výške miliónov eur pre poľské regióny, ktoré sa vyhlásili za takzvané „zóny bez LGBT“.

Poslanci regionálneho parlamentu zahlasovali počas mimoriadneho zasadnutia za zrušenie predmetného vyhlásenia, ktoré bolo prijaté v roku 2019. Tento dokument vyjadroval „nesúhlas s pokusmi zaviesť v miestnych samospráv ideológiu LGBT či s presadzovaním tejto ideológie vo verejnom živote“.

Tretina Poliakov žije v obciach, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“

Takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov sa považuje za „zónu bez LGBT“. Mestské zastupiteľstvá prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou”. Na diskriminačné praktiky upozorňujú medzinárodné inštitúcie aj inštitúcie EÚ, no zatiaľ bezvýsledne.

Deklarácia bola tiež vyjadrením „hlbokého nesúhlasu a silného odporu voči úsiliu liberálnych politických a spoločenských kruhov presadzovať ideológiu založenú na podpore LGBT, čo je v jasnom rozpore s kultúrnym dedičstvom a stáročnými kresťanskými tradíciami nielen v Svätokrížskom vojvodstve, ale aj v celkom Poľsku a Európe“.

Podľa poľských médií prijal regionálny parlament namiesto nej teraz novú deklaráciu. V tej sa píše, že poľská ústava zaručuje rodičom právo vychovávať svoje deti v súlade s ich presvedčením a názormi, ale je aj „zárukou rovnosti a spravodlivého zaobchádzania pre všetkých“.

Europarlament chce zaradiť násilie na ženách a LGBTIQ+ ľuďoch medzi európske zločiny

Za iniciatívu hlasovala väčšina slovenských europoslancov. Proti boli europoslanci za KDH, OĽaNO, SaS a zvolení za ĽSNS. 

Ide o prvú oblasť v Poľsku, ktorá anulovala takéto kontroverzné a viacmenej symbolické opatrenie, aké prijali viaceré poľské mestá či regióny v krajine, pričom sa pre ne ustálil názov „zóny bez LGBT“. Svätokrížske vojvodstvo odvolaním deklarácie reagovalo na výzvu vlády.

Lídri EÚ vyhlásenia poľských samospráv označili za diskriminačné a Európsky parlament prijal v marci nelegislatívne uznesenie, prostredníctvom ktorého vyhlásil celú EÚ za zónu slobody pre LGBT osoby.