Prvý prípad koronavírusu už zaznamenali aj medzi euroúradníkmi

Koordinačné centrum pre núdzové situácie EÚ, 2. marca 2020. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Európska obranná agentúra potvrdila, že jeden z jej zamestnancov bol pozitívne testovaný na nový vírus COVID-19 po tom, ako sa vrátil z cesty v Taliansku. O prípade ako prvý informoval  portál EURACTIV.com.

Európska obranná agentúra (EDA) rozposlala svojim zamestnancom email, v ktorom informovala, že jeden z ich kolegov bol pozitívne testovaný na nový vírus COVID-19, známy ako koronavírus.

Správa bola zaslaná do siete národných kontaktných bodov, ktoré koordinujú prácu agentúry s členskými štátmi.

Ako prvý o tom informoval portál EURACTIV.com. EDA informáciu potvrdila.

Eurokomisárka pre zdravie: Koronavírus nepredstavuje dôvod na paniku

Šírenie nákazy koronavírusom v Európe je znepokojujúce, ale nie je dôvodom na paniku. Vyhlásila to v stredu v Ríme eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides. Krajiny EÚ spolu v súčasnosti evidujú viac ako 400 nakazených a tri úmrtia.

Všetky stretnutia, ktoré sa konali v priestoroch agentúry sú do 13. marca preventívne zrušené. Do rovnakého dátumu ruší aj účasť všetkých svojich zamestnancov na externých schôdzach.

Bezpečnostné opatrenie boli založené na nových usmerneniach, ktoré pripravila medziinštitucionálna lekárska rada Európskej únie.

Po návrate z Talianska

Podľa zdroja, ktorý s portálom EURACTIV hovoril pod podmienkou anonymity, sa nakazený vyšší úradník agentúry vrátil minulý týždeň z cesty v Taliansku. Po návrate sa zúčastnil aj štvorhodinového stretnutia, na ktorom bolo približne 30 ďalších euroúradníkov.

Od soboty (29. februára) sa jeho stav začal zhoršovať. Výsledky testu nakoniec potvrdili vírus COVID-19, dodal anonymný zdroj.

Jeden z členov vojenského štábu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorý sa spomínaného zasadnutia zúčastnil, začal prejavovať príznaky a momentálne čaká na výsledok testu. Ostatní účastníci stretnutia mali podľa portálu odvtedy iné zasadnutia a mnohí aj cestovali.

Eurokomisia na boj proti koronavírusu vyčlenila 230 miliónov eur

Nové finančné prostriedky EÚ majú pomôcť odhaliť a diagnostikovať chorobu, zaistiť starostlivosť o infikovaných ľudí a zabrániť jej ďalšiemu šíreniu.

Iné inštitúcie EÚ prijali nateraz preventívne opatrenia. Zamestnancov žiadajú, aby v prípade, že cestovali do postihnutých oblastí, nešli do svojich kancelárií a namiesto toho pracovali z domu.

Pre rozširovanie nákazy už návštevy zakázal aj Európsky parlament. Obmedzenie platí od pondelka (2. marca) na tri týždne. Parlamentná činnosť má nateraz pokračovať, avšak semináre, podujatia a ďalšie činnosti, týkajúce sa externých návštevníkov, budú dočasne pozastavené, uviedol predseda europarlamentu David Sassoli.