Rím chce meniť pravidlá operácie Sophia v Stredozemnom mori

Elisabetta Trentova, šéfka talianskeho rezortu obrany. [Julien Warnand/EPA/EFE]

Taliansko dnes (30. augusta) požiada Európsku úniu, aby sa prístavy, do ktorých prichádzajú migranti zachránení na Stredozemnom mori, postupne obmieňali.

Talianska ministerka Elisabetta Trentaová očakáva, že na zozname krajín by mali byť kľúčovými Francúzsko a Španielsko. Svoj plán chce predostrieť na dnešnom neformálnom stretnutí ministrov obrany vo Viedni.

„(Do Viedne) nesiem v mene talianskej vlády návrh na zmenu pravidiel misie Sophia, týkajúcu sa prístavov na vyloďovanie,“ uviedla na sociálnej sieti.

Návrh požaduje revíziu vojenskej operácie Európskej únie pod názvom Sophia, ktorá je v súčasnosti pod talianskym velením. Podľa momentálnych pravidiel všetky osoby, ktorých príslušníci operácie zachránia z vôd Stredozemného mora, majú vystúpiť v niektorom z talianskych prístavov.

„Tento princíp považujeme za neprijateľný a chceme ho prehodnotiť,“ uviedla Trentaová.

Taliansko stupňuje tlak na Úniu, kvôli migrácii hrozí vetom dlhodobého rozpočtu

Politici vládnuceho Hnutia piatich hviezd okrem toho žiadajú pozastavenie európskych dotácii pre krajiny odmietajúce prebrať zodpovednosť za žiadateľov o azyl, ktorí sa vyloďujú na talianskych brehoch.

Nepokoje pre Eritrejčanov

„Zajtra bude lopta na ihrisku EÚ: prijatím nášho návrhu bude mať (Únia) príležitosť preukázať, že jej ide o skutočnú komunitu hodnôt a zámerov; jeho odmietnutím by poprela svoje vlastné základné princípy,“ jasne formulovala požiadavky šéfka rezortu.

Operácia Sophia bola spustená v júni 2015 po tom, ako v Stredozemnom mori prišli pri snahe o vylodenie v Európe o život tisíce migrantov. Operácia námorných síl EÚ (EU NAVFOR MED) používa námorné plavidlá a lietadlá na sledovanie aktivít priekupníkov s ľuďmi v Stredozemnom mori už viac ako dva roky. Jej cieľom je narušiť pašerácke siete a poskytovať výcvik pobrežným hliadkam v Líbyi.

V Stredozemnom mori ako súčasť operácie dnes hliadkujú lode z Talianska, Španielska, Írska, Poľska, Nemecka a Luxemburgu.

Amnesty International: EÚ je spoluzodpovedná za smrť migrantov v Stredozemnom mori

Počet ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy cez Stredozemné more klesá. Počet úmrtí týchto migrantov však narastá. Vlády európskych štátov chcú týchto ľudí udržať mimo Európy a nie im pomôcť, hovorí odborník na migráciu z Amnesty International.

Cieľom najnovšieho talianskeho návrhu je rotácia prístavov na vyloďovanie … našou snahou je zabezpečiť, aby Taliansko nebolo jediným, kto sa problémom zaoberá, ale (zodpovednosť prebrali) aj ďalšie členské štáty,“ uviedol pre agentúru AFP zdroj z ministerstva obrany.

Podľa denníka La Stampa chce Taliansko zmeniť systém na rotáciu medzi stredomorskými prístavmi, s osobitným dôrazom na Francúzsko, Španielsko, ale aj Grécko a Maltu.

Taliansko v ostatnom čase odvracalo lode s migrantmi niektorých organizácií, aby poukázali na to, že aj ďalšie krajiny Únie majú prebrať časť zodpovednosti. Minulý týždeň sa Rím vyhrážal, že zastaví svoje príspevky do európskej pokladnice. Brusel obvinil z toho, že sa krajine obracia chrbtom v čase, keď sa borí s riešením otázky čo s prichádzajúcimi migrantami.

Posledným incidentom bolo zadržiavanie ľudí na lodi Diciotti, ktorá zakotvila v prístave na Sicílii. Až potom, ako vlády Írska a Albánska, nečlenského štátu EÚ, potvrdili, že časť migrantov z lode príjmu, dovolili Taliani vylodenie pasažierov.

Taliansko chce zastaviť financovanie EÚ v prípade, že si krajiny nerozdelia migrantov z lode Diciotti

Taliansky podpredseda vlády Luigi Di Maio vyhlásil, že jeho strana by hlasovala o pozastavení financovania Únie, ak sa ostatné členské štáty nedohodnú a neprijmú migrantov z lode Diciotti. Európska komisia preto zvolala mimoriadne zasadnutie.

Médiá včera (29. augusta) prinášali správy o tom, že migranti z lode Diciotti čelili ďalším nepríjemnostiam. Niekoľko desiatok krajne pravicových demonštrantov protestovalo pred ubytovacím zariadením Rocca di Papa neďaleko Ríma, ktoré hostí približne stovku Eritrejčanov z lode. V potýčkach sa demonštranti stretli s anti-fašistickou demonštráciou a oba bloky museli nakoniec rozdeľovať zásahové jednotky polície.

Migrantov budú v najbližších dňoch sťahovať na iné miesta. „Sú vyčerpaní, ale v dobrom zdraví a radi, že prišli,“ uviedla pracovníčka katolíckej charitatívnej organizácie Caritas, Manuela De Marcová.

Macron: Orbán a Salvini ma právom vnímajú ako svojho hlavného protivníka

Francúzsky prezident reaguje na vyhlásenia maďarského a talianskeho premiéra, ktorí ho pri spoločnom stretnutí označili za element v Únii, ktorému sa chcú postaviť.