Rozhodnutie o vakcíne od Moderny v Únii zatiaľ nepadlo

Ilustračný obrázok - vakcína od spoločnosti Moderna. [Pool/EPA/EFE]

Európska agentúra pre lieky v pondelok (4. januára) oznámila, že ešte nerozhodla, či schváli vakcínu od spoločnosti Moderna. V EÚ stúpa vlna kritiky kvôli pomalej dodávke vakcín a postupu očkovania.

Agentúra uviedla, že bude pokračovať v rokovaniach o vakcíne na COVID-19 od Moderny v stredu (6. januára). Dátum, kedy mala rozhodnúť o jej autorizácii sa, pod tlakom členských štátov, presunul z pôvodného 12. januára na 6. a neskôr 4. januára.

„Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) dnes neprišiel k záveru. Budeme pokračovať v stredu,“ napísala EMA v pondelok na Twitter .

V prípade, že agentúra odsúhlasí americkú vakcínu Moderna, do na trh EÚ sa dostane už druhá vakcína. Od 27. decembra sa v EÚ očkuje vakcínou od nemeckej spoločnosti BioNTech a amerického koncernu Pfizer.

V Únii je očkovanie výrazne pomalšie

Mnohí kritizujú, že očkovanie v EÚ prebieha oveľa pomalšie ako v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve či Izraeli.

Napríklad Francúzsko zaočkovalo počas prvej fázy očkovania len niečo viac ako 500 ľudí. Nemecko zatiaľ zaočkovalo 200 tisíc osôb. Najpomalšie je na tom Holandsko, ktoré spustí očkovanie až v stredu.

Eurokomisia rokuje s Pfizer/BioNTech o nákupe ďalších vakcín pre krajiny EÚ

Európska komisia rokuje s americkou spoločnosťou Pfizer a nemeckou firmou BioNTech o možnosti objednať si dodatočné dávky ich vakcíny proti ochoreniu COVID-19, okrem doteraz zazmluvnených 300 miliónov dávok. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Reuters.

Európska komisia reaguje na kritiku tým, že ide o nevyhnutné komplikácie, ktoré sa postupne podarí prekonať. „Je zrejmé, že takýto zložitý proces sprevádzajú ťažkosti,“ odkázal novinárom hovorca Komisie Eric Mamer.

Komisia kúpila prvé dávky vakcíny

V Spojených štátoch sa už očkuje oboma vakcínami. Veľká Británia zas v pondelok schválila novú vakcínu od farmaceutického gigantu AstraZeneca (tzv. oxfordská vakcína). Podľa agentúry EMA je nepravdepodobné, že EÚ začne používať vakcínu AstraZeneca počas najbližšieho mesiaca.

Americká biotechnologická firma Moderna Inc informovala, že izraelské ministerstvo zdravotníctva ich vakcínu povolilo. Izrael je prvá krajina mimo severnej Ameriky, kde sa bude očkovať  vakcínou od Moderny.

„Izraelské ministerstvo zdravotníctva kúpilo šesť tisíc dávok tejto vakcíny. Prvú dodávku vakcín dostane v januári,“ napísala spoločnosť Moderna Inc vo svojom stanovisku.

Európska komisia zdôraznila, že zakúpila prístup k „takmer dvom miliardám dávok šiestich rôznych vakcín“, čo je štyrikrát viac ako počet obyvateľov EÚ. Od Moderny Komisia kúpila prvotnú dávku 80 milión vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov.