Rumunsko pokračuje v snahe zablokovať Kövesiovej kandidatúru na šéfku Úradu európskeho prokurátora

Bývalý šéfka protikorupčnej agentúry DNA v Rumunsku a kandidátka na šéfku Úradu európskeho prokurátora Laura Kövesiová. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Kontroverzná Sekcia pre vyšetrovania sudcov v Rumunsku uvalila na Lauru Kövesiovú súdnu kontrolu v snahe zablokovať jej kandidatúru na šéfku Úradu európskeho prokurátora.

Favoritka na šéfku novozriadeného Úradu Európskeho prokurátora Laura Kövesiová sa v jej domácej krajine, Rumunsku, dostala pod súdnu kontrolu. Nariadila jej to Špeciálna sekcia vyšetrovania sudcov, ktorú Rumunsko vytvorilo iba nedávno. Vyšetrovanie Kövesiovej bráni vycestovať z krajiny, či hovoriť o prípade s novinármi.

Rumunsko, ktoré má tento polrok predsedníctvo v Rade Európskej únie, je najväčším odporcom Kövesiovej kandidatúry. Vládnuca socialistická strana (PSD) bola jedným z cieľov Kövesiovej ťaženia proti korupcii počas jej pôsobenia na čele protikorupčnej agentúry DNA. PSD sa nomináciu Kövesiovej snaží spomaliť všetkými prostriedkami vrátane vytvorenia Špeciálnej sekcie vyšetrovania sudcov. Tá rumunskú prokurátorku obvinila v dvoch samostatných trestných veciach.

Vo štvrtok (28. marca) sa Kövesiová podrobila takmer sedemhodinovému výsluchu. Po jeho skončení novinárom oznámila, že sa s nimi nemôže rozprávať. „Nemôžem k prípadu nič povedať. Je to cesta ako umlčať mňa, aj všetkých ostatných, ktorí si v justičnom systéme robili svoju prácu,“ odpovedala na prosbu o komentár k výsluchu.

„Zúfalstvo niektorých ľudí z možnosti, že by som sa mohla stať Európskou prokurátorkou dosahuje vrchol,“ vyhlásila. Špeciálna sekcia Kövesiovú obvinila zo zosnovania organizovanej skupiny v rámci DNA, úplatkárstva, zneužitia funkcie a falošného svedectva.

Bývalá rumunská generálna prokurátorka obvinenia odmieta. Rovnako ako zákaz vycestovania z krajiny, ich považuje za ďalšie z radu obštrukcií Rumunska voči jej kandidatúre na šéfku Úradu európskeho prokurátora.

Europrokuratúra: Rumunská kandidátka Kövesiová si získala europoslancov

Laura Kövesiová má podporu europoslancov, nie však členských štátov. Kompromisným riešením môže byť francúzsky kandidát, ktorý tiež zaujal. Europoslanci hľadali hlavného európskeho prokurátora so skúsenosťami s politickým tlakom.

Európsky parlament už Kövesiovú podporil po oddelených hlasovaniach vo Výbore pre osobné slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a vo Výbore pre kontrolu rozpočtu. Rumunsko proti nej teraz aktívne lobuje v Rade ministrov. Posledné kolo rokovaní medzi europarlamentom a Radou uplynulú stredu (27. marca) sa skončilo bez výsledku.

Kontroverzná reforma

Rumunská vláda nedávno predstavila balíček kontroverzných opatrení pre súdny systém. Podľa Kövesiovej reforma „vážne ohrozí možnosť vyšetrovať korupciu“.

„Zmeny nezjednodušujú boj proti korupcii, ale boli pripravené s cieľom pomôcť istým ľudom uniknúť jej následkom,“ vyhlásila Kövesiová.

Proti reforme sa postavil aj prezident Klaus Iohannis. Jeho strana, ktorá je súčasťou Európskej ľudovej strany, Kövesiovú v kandidatúre podporuje. Iohannis navrhol referendum o reforme, ktoré by sa malo konať v deň májových volieb do Európskeho parlamentu 26.mája. PSD s referendom nesúhlasí. Jej predstavitelia tvrdia, že môžu využiť špeciálne opatrenia, ktoré znemožnia, aby sa referendum konalo v rovnakých hlasovacích miestnostiach ako eurovoľby.

Europarlament sa budúci týždeň pokúsi pretlačiť nomináciu Kövesiovej

Najväčším oponentom Kövesiovej nominácie ostáva Rumunsko, ktoré sa snaží výberový proces brzdiť všetkými dostupnými prostriedkami. Parlament sa patovú situáciu pokúsi vyriešiť budúci týždeň na rokovaní s Radou EÚ.

„Súdnictvo je vecou národného záujmu a občania majú právo rozhodnúť, či sa má korupcia stať štátnou politikou,“ povedal prezident. Druhým dychom následne obvinil PSD z pokusov oslabiť protikorupčnú legislatívu. „PSD útočí na súdnu moc odkedy sa dostala k moci,“ skonštatoval. Iohannis upozornil, že prijaté zmeny môžu „vážne narušiť rovnováhu moci v krajine.“

Ako presne by referendová otázka mala vyzerať zatiaľ jasné nie je.

Reformu súdnictva ostro kritizuje Európsky parlament aj Komisia. Predtým ako sa v Rumunsku pred dvomi rokmi dostala k moci socialistická vláda obe inštitúcie krajinu chválili za jej pokrok v boji proti korupcii.