Salvini obrátil kabát, víta utečencov a odsudzuje Putina

Starosta poľského mesta Przemyśl, Wojciech Bakun, Salviniho na tlačovej konferencii požiadal, aby si znovu obliekol tričko s Putinovou podobizňou. [EPA-EFE/Darek Delmanowicz]

Taliansky politik, ktorý je obžalovaný za nezákonné zdržiavanie utečencov, prišiel do Poľska pomôcť ukrajinským rodinám. Poľský starosta ho konfrontoval s tričkom s Putinovou podobizňou, v akom sa v minulosti Salvini odfotil. Šéf jeho delegácie Poľsku poďakoval za „prijímanie skutočných utečencov, ktorí utekajú pred vojnou a nie nejakých, napríklad, z Bangladéša“.

Matteo Salvini, líder talianskej pravicovej strany Liga, bol doteraz známy ako silný podporovateľ Vladimira Putina. V pondelok (7. marca) však pricestoval do Poľska, aby do Talianska odviezol niekoľko ukrajinských utečencov, ktorých Poľsko v posledných dňoch prijalo.

Salvini v minulosti ruského prezidenta Vladimira Putina chválil, dokonca sa s ním stretol v Moskve, kde sa aj odfotil v tričku s jeho tvárou.

Podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA však Salvini novú ruskú inváziu na Ukrajinu odsudzuje. Hovorí, že chce pomáhať ukrajinským utečencom a podporovať krajiny, ktoré ich prijímajú.

„Som v kontakte s rôznymi organizáciami, cieľom je priviesť do Talianska desiatky žien, vdov a sirôt,“ povedal bývalý taliansky vicepremiér, ktorého citovala poľská verejnoprávna TVP.

Salvini bol ministrom vnútra počas 14 mesiacov, a v tomto čase zabránil viacerým lodiam s migrantmi, aby zakotvili v talianskych prístavoch.

V Taliansku za to čelí obvineniu za nezákonné zadržiavanie stovky migrantov na lodi kotviacej pri talianskom pobreží v júli 2019. Minulý týždeň prebehlo v tomto procese vypočúvanie.

Starosta poľského mesta Przemyśl, Wojciech Bakun, Salviniho na tlačovej konferencii požiadal, aby si znovu obliekol tričko s Putinovou podobizňou.

https://twitter.com/marcobreso/status/1501201298762485761

Na otázku, či sa poľský premiér Mateusz Morawiecki plánuje so Salvinim stretnúť, hovorca vlády Piotr Müller odpovedal, že „o tejto téme nič nevie“ a premiér nemá v pracovnom programe žiadne stretnutie so Salvinim.

Spolu so Salvinim prišli do Poľska v rámci delegácie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) aj traja talianski poslanci. Ide podľa nich o vyjadrenie podpory zo strany organizácie pre krajinu, ktorá je obeťou agresie.

Sú vďační Poľsku za to, že prijíma skutočných utečencov, ktorí utekajú pred vojnou, „a nie nejakých, napríklad, z Bangladéša,“ povedal vedúci delegácie Paolo Grimoldi z Ligy.

Talianska delegácia tiež vyzvala taliansku ľavicu, aby sa ospravedlnila poľskej vláde za to, že ju obvinila z nedostatku solidarity, keď Taliansko v minulosti zápasilo s veľkým prílevom migrantov z Afriky a Blízkeho východu.

Salviniho postoj je pozoruhodnou zmenou oproti jeho politickej rétorike smerom k ruskej agresii. V roku 2014 taliansky politik ruskú anexiu Krymu, ktorú západné vlády uznali za nezákonnú, podporil.