Šéf európskej diplomacie: Únia potrebuje byť vo výrobe liekov sebestačná

Ilustračný obrázok. [Jens Buettner/dpa via AP/TASR]

Európa sa musí poučiť zo súčasnej zdravotnej krízy a vytvoriť si „strategickú autonómiu“ v kľúčových odvetviach, akým je aj výroba liekov. Až 80 percent účinných látok v liekoch totiž pochádza z mimoeurópskych krajín.

To by zahŕňalo aj vytváranie vlastných zásob zdravotníckeho materiálu a zrejme aj premiestnenie výroby niektorých liekov, uviedol v stredu šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v rozhovore pre viacero európskych denníkov.

„Nie je normálne, aby Európa nevyrábala ani gram paracetamolu a aby Čína sústredila 80 percent svetovej produkcie antibiotík,“ upozornil Borrell, ktorého citovala agentúra AFP.

Európska lieková agentúra varuje pred podávaním chlorochínu pacientom s COVID-19

Podľa agentúry zatiaľ neboli pri lieku, ktorý obhajuje aj americký prezident, preukázané priaznivé účinky. Nedávne štúdie dokonca hovoria o vážnych či fatálnych následkoch jeho požitia.

Pripomenul, že až do vypuknutia súčasnej pandémie sa predpokladalo, že nezáleží na tom, kde sa lieky vyrábajú, lebo globálny trh môže zásobovať všetkých kedykoľvek a kdekoľvek na svete. „Ukázalo sa, že je to nepravdivé,“ skonštatoval Borrell.

Dominuje Čína a India

Zdravotná kríza, ktorú spôsobilo šírenie nového koronavírusu, zvýšila v Európe dopyt po určitých liekoch a spôsobila prerušenie tradičných dodávateľských reťazcov.

Francúzsky Senát si nechal ešte v roku 2018 vypracovať správu, ktorá odhalila, že v súčasnosti 80 percent účinných látok používaných na výrobu liekov v EÚ pochádza z tretích krajín, z toho až 60 percent pripadá na Indiu a Čínu, pripomína AFP.

Štáty vyzbierali miliardy eur na vakcínu proti COVID-19, Slovensko tiež prispelo

Donorská konferencia zatiaľ priniesla viac ako 7 miliárd eur, ktoré pôjdu na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Slovensko prihodilo trištvrte milióna eur.

„Nehovorím, že každý by mal produkovať všetko vo svojej krajine (…), ale dodávateľský reťazec by mal byť kratší a prečo by nemali byť výrobné centrá bližšie k nám?“ uviedol Borrell.

Takéto výrobné centrá na pokrytie európskych potrieb liekov by podľa neho mohli byť napríklad aj v Afrike.

Pandémia koronavírusu podľa Borrella upriamila pozornosť aj na potrebu vytvorenia vlastných strategických zásob zdravotníckych pomôcok. Šéf diplomacie EÚ to prirovnal k súčasným strategickým zásobám ropy.