Slovenskí europoslanci v pléne europarlamentu hovorili o prípade Jozefa Chovanca

Debata o policajnej brutalite v Európskom parlamente. Na obrázku zástupca nemeckého predsedníctva Michael Roth. [EÚ/Európsky parlament]

Do utorňajšej rozpravy o policajnej brutalite členských štátoch EÚ na pôde Európskeho parlamentu sa zapojilo aj päť slovenských europoslancov.

Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Michal Šimečka a Robert Hajšel pripomenuli prípad Jozefa Chovanca, ktorý zomrel koncom februára 2018 po zásahu belgickej polície.

Slovenskí europoslanci upozornili, že o tomto prípade by sa nehovorilo, keby zo strany belgickej polície nedošlo k neprimeranému zásahu, ktorý bol sprevádzaný aj neetickým správaním.

Vladimír Bilčík (Spolu-OD, EPP) uviedol, že sa treba postaviť zoči-voči všetkým tragickým prípadom policajnej brutality v Európe. Zdôraznil, že V EÚ musí platiť, že prípady policajnej brutality „sa nezatajujú a nezahmlievajú“ a neriešia sa až po zásahu médií či diplomatov. „Policajti, ktorí hajlujú v službe, nikdy nemôžu byť skutočnými strážcami zákona v európskej demokracii,“ konštatoval. Videozábery z cely s Chovancom ukázali, že v belgických bezpečnostných zložkách zlyhala občianska aj policajná príprava. „Dnešná debata však nie je riešením ani záplatou na problémy, ktoré viedli k smrti človeka, ktorý mohol a mal žiť ďalej,“ povedal Bilčík a vyjadril nádej, že belgické úrady poskytnú rodine Jozefa Chovanca pravdu a spravodlivosť.

Video ukazuje, že Slovák v Belgicku zomrel po brutálnom policajnom zákroku

Belgické médiá odvysielali video zo zákroku na slovenskom občanovi, ktorého zadržiavali po incidente na letisku v Charleroi.

Bilčík pre TASR dodal, že utorňajšou rozpravou kauza J. Chovanca v EP nekončí. Za Európsku ľudovú stranu (EPP) je členom monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva a vo štvrtok ráno sa táto skupina stretne so zástupcami belgických justičných a bezpečnostných zložiek, aby podrobne prediskutovali Chovancov prípad. „Túto kauzu budeme sledovať ďalej a tlačiť na to, aby spravodlivosti bolo učinené zadosť.“

Podľa Ivana Štefanca (KDH, EPP) musia byť policajné zložky inštitúciou, kde nájdu ľudia pomoc a podporu a nie orgánom, ktorého sa budú obávať. „Smrť Jozefa Chovanca ukázala, že polícia a vyšetrovacie orgány sa často snažia podrobnosti týchto prípadov zamiesť pod koberec. Takáto falošná solidarita nemá v právnom štáte miesto. Som rád, že sa na môj podnet podarilo dosiahnuť, aby boli vypočutí aj slovenskí svedkovia udalosti a do prípadu sa tak vnieslo viac svetla,“ uviedol Štefanec počas rozpravy.

Poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR) spomenula aj mená ďalších Slovákov, ktorí doplatili na svojvôľu polície a upozornila, že až 63 percent obetí fyzických a rasistických útokov policajtov nenájde nikdy odvahu ozvať sa. Vyslovila sa za zavedenie nezávislej policajnej inšpekcie a zber údajov o útokoch polície. „Polícia musí mať funkčné postupy pre vyšetrovanie vlastných prehreškov. Verím, že aj náš dnešný apel pomôže v budúcnosti zmeniť policajné postupy a ochráni životy a zdravie občanov,“ uviedla.

Zástupca belgickej polície odstúpil pre brutalitu voči slovenskému občanovi

Druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície André Desenfants vo štvrtok dočasne odstúpil zo svojej funkcie po tom, ako viaceré belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi.

Liberálny poslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko, Renew) povedal, že zbytočná a nešťastná smrť J. Chovanca nesmie byť zametená pod koberec. Pripomenul, že podporil vypočutie šéfky Europolu Catherine De Bolleovej, ktorá v roku 2018 bola na čele belgickej polície. „Vyšetrenie všetkých okolností prípadu je európskym záujmom, lebo policajná brutalita a extrémizmus sú výzvou pre všetky členské štáty,“ uviedol Šimečka.

Poslanec Robert Hajšel (nom. Smer-SD, S&D) uviedol, že frakcia socialistov a demokratov presadzovala rezolúciu EP k prípadu Chovanca, čo neprešlo, rozprava v pléne však áno a tá by mala zvýšiť povedomie o tom, že všetky členské štáty EÚ musia podniknúť kroky v boji proti prejavom násilia, rasizmu a extrémizmu v policajných zložkách. „Takéto prejavy nemajú miesto v našej spoločnosti a už vôbec nie v štátnych zložkách zodpovedných za presadzovanie právneho štátu.“ Podľa neho je nepochopiteľné, že ozajstné vyšetrovanie a spolupráca so slovenskými orgánmi sa začali až po augustovom zverejnení šokujúceho videa, dva a pol roka po tragickej udalosti. Dodal, že belgické orgány musia celú kauzu riadne vyšetriť a vinníkov potrestať.