Slovensko si s OLAFom vysvetľuje možné colné podvody

Prezident finančnej správy František Imrecze počas mimoriadneho brífingu zástupcov finančnej správy na tému Správa z OLAF 10. septembra 2018 v Bratislave. [Pavol Zachar / TASR]

SaS chce hlavu šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Ten tvrdí, že ide o nedorozumenie a Slovensko milióny eur nebude musieť doplácať.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pri svojom vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do EÚ odhalil colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliardy eur. Z toho približne 300 miliónov eur sa týka tovaru vstupujúceho do EÚ cez Slovensko. Vyplýva to zo zistení OLAF, o ktorých informoval Denník N.

Zistenia OLAF

Sériu vyšetrovaní, ktoré sa týkali podhodnotenia textilu a obuvi vstupujúcich do EÚ v období rokov 2013 – 2016, uzavrel OLAF vlani. Európskej komisii (EK) odporučil, aby pýtala peniaze od štátov, ktoré umožnili, aby sa clá takto krátili.

Úrad pritom vypočítal, že Slovensko ako krajina zodpovedná za dohľad na vyberanie cla na svojom území má do rozpočtu EÚ zaplatiť 302 miliónov eur. Z vybraného cla odvádza každá členská krajina 75 %, zvyšných 25 % jej zostáva. Či Slovensko skutočne bude musieť platiť, v tejto chvíli nie je zrejmé.

Colné podvody sa podľa informácií Denníka N diali najmä v rokoch 2013 a 2014, keď Finančnú správu, pod ktorú patria aj colnice, riadil jej súčasný šéf František Imrecze. Jeho viceprezidentkou bola súčasná štátna tajomníčka na ministerstve financií Dana Meager. Daňovú a colnú sekciu v tom čase viedol ďalší neskorší viceprezident Daniel Čech.

Zatiaľ len úvodná komunikácia

Komisia pre denník reagovala, že momentálne voči Slovensku neprebieha žiadne konanie o porušení právnych predpisov EÚ súvisiace s podhodnocovaním tovarov.

„Čo sa týka správy o vyšetrovaní OLAFu, momentálne prebieha úvodná komunikácia so slovenskou stranou o záveroch vyšetrovania. Európska komisia, najmä jej Generálne riaditeľstvo pre rozpočet, túto komunikáciu pozorne sleduje, aby v prípade potreby podnikla ďalšie potrebné kroky,“ uviedla eurokomisia v reakcii.

O zisteniach OLAF vie aj slovenské ministerstvo financií. „Finančná správa si od OLAF následne po obdržaní správy vyžiadala vysvetlenie k niektorým v nej zverejneným informáciám. Doteraz však toto vysvetlenie od OLAF nemá k dispozícii. Preto je nateraz predčasné vyvodzovať akékoľvek závery,“ reagoval tlačový odbor rezortu.

Úrad OLAF tuší podvod s agrodotáciami na Slovensku. Začal oficiálne vyšetrovanie

Prácou zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa oficiálne začal zaoberať aj Európsky úrad pre boj proti podvodom. Podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho však nejde o nič výnimočné. 

Ako to prebiehalo?

Podľa európskych kriminalistov sa na podvody s textilom a obuvou využívala cesta po mori z Číny cez nemecký prístav Hamburg a v oveľa menšej miere cez iné prístavy. Kontajnery tam prekladali na kamióny a na colné konanie ich prevážali do iných krajín EÚ – hlavne do Veľkej Británie, na Slovensko, do Česka, Francúzska a na Maltu.

S textilom sa podľa OLAF najviac podvádzalo vo Veľkej Británii, kde straty pre rozpočet EÚ vypočítali na 1,9 miliardy eur.

Zmena metodiky

Prezident Finančnej správy na pondelňajšom tlačovom brífingu zopakoval, že Európska komisia nevedie voči SR žiadne konanie a ani od nej nevymáha žiadne peniaze. Slovensko však vedie s EÚ diskusiu o probléme tzv. podhodnocovania tovaru dovážaného do EÚ z krajín mimo Európy.

OLAF podľa Imreczeho určil na prelome rokov 2014 a 2015 metodiku, ako stanovovať colnú hodnotu colne rizikového tovaru, akým je textil a obuv z Ázie, najmä z Číny. Na základe tejto metodiky však podľa Imreczeho OLAF vyčíslil štátmi EÚ nevymožené clo aj za predchádzajúce dva roky, keď metodika neplatila. SR takýto postup odmieta.

„My nemienime akceptovať to, že by sme mali tento colný dlh zaplatiť, a budeme sa o svoju pravdu biť všetkými možnými nástrojmi,“ zdôraznil Imrecze.

SaS: Kažimír by mal konať

Podľa strany SaS zistenia OLAF dokazujú, že ide o jeden z najväčších colno-daňových podvodov v histórii Slovenskej republiky.

Na tlačovej konferencii to v pondelok skonštatoval opozičný poslanec strany SaS Jozef Rajtár.

Prezident Finančnej správy František Imrecze by podľa Rajtára už nemal zastávať svoju funkciu, zároveň vyzval ministra financií Petra Kažimíra a premiéra Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD), aby začali okamžite konať. Ak Kažimír nezačne konať, môže podľa Rajtárových slov dôjsť aj k jeho odvolávaniu.

Poslanec reagoval aj na pondelkový mimoriadny brífing Imreczeho, na ktorom sa zúčastnil aj riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Imrecze pôjde do výboru NR SR

Imrecze na brífingu uviedol, že ho nekontaktoval nikto z opozičných poslancov, aby im bolo vysvetlené preclievanie tovaru. „Opoziční poslanci nemajú záujem vedieť fakty,“ podotkol Imrecze.

Ministerstvo financí v stanovisku uviedlo, že minister Peter Kažimír  požiadal prezidenta Finančnej správy, aby vystúpil s informáciou k celej situácii na výbore NR SR pre financie a rozpočet. Zároveň požiadal predsedu výboru, aby v krátkom čase rokovanie výboru na túto tému zvolal.

Suma škody môže byť vyššia

Kauza ale podľa Petra Cvika, bývalého námestníka generálneho riaditeľa colnej správy, zahŕňa omnoho vyššiu sumu ako 300 miliónov eur, zdôraznil. Ako dodal, nikto zatiaľ nespomenul daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa mala vybrať vo výške 20 %. Podľa neho to znamená ďalších 800 miliónov eur a suma celkovej škody teda mala byť 1,2 miliardy eur.

„Tu ide o základnú finančnú stabilitu nášho štátu,“ podotkol Rajtár, pričom dodal, že budú rokovať aj s ostatnými opozičnými stranami.

Cvik v súvislosti s pondelkovými tvrdeniami Imreczeho poznamenal, že colníci majú sedem spôsobov, ako náhradnou metódou určiť colnú hodnotu tovaru. Suma, ktorú bude musieť SR zaplatiť, bude podľa neho mimoriadne vysoká. „Jediné, čo môže SR vyrokovať, prípadne, je splátkový kalendár,“ dodal Cvik s tým, že konanie by mohlo byť ukončené ešte tento rok.