Slovensko už má zástupcu na Európskej prokuratúre

Šéfka EPPO, Laura Codruța Kövesi. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Rada EÚ odobrila slovenský výber zástupcu v novovytvorenej Európskej prokuratúre, ktorú od roku 2019 vedie bývalá rumunská generálna prokurátorka Laura Codruța Kövesi.  

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký bol v pondelok (27. júla) Radou Európskej únie oficiálne potvrdený do funkcie európskeho prokurátora ako zástupca Slovenskej republiky. TASR o tom informovala hovorkyňa UŠP Jana Tökölyová.

Úlohou Európskej prokuratúry (EPPO) bude bojovať proti podvodom týkajúcim sa finančných prostriedkov Európskej únie. Takisto bude mať právomoc vyšetrovať a stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Európskej únie.

Šéfka Európskej prokuratúry: Z politických tlakov nie som nervózna, zvládam ich veľmi dobre

O tom, či bude Európska prokuratúra schopná efektívne stíhať podvody a korupciu rozhodne aj výška jej rozpočtu. Finančné možnosti ovplyvnia aj rokovania o počte európskych prokurátorov, ktorí budú vyšetrovať prípady v členských štátoch, vysvetľuje v rozhovore pre EURACTIV Slovensko hlavná európska prokurátorka LAURA C. KÖVESI.

EPPO bude viesť cezhraničné vyšetrovania podvodov týkajúcich sa finančných prostriedkov Európskej únie nad 10 tisíc eur alebo cezhraničných podvodov v oblasti DPH, ak spôsobená škoda presiahla 10 miliónov eur. Bude spolupracovať s vnútroštátnym orgánmi presadzovania práva a s ďalšími orgánmi, napríklad s Eurojust, úradom EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust) a európskym policajným úradom Europol.

Doteraz sa do iniciatívy EPPO zapojilo 22 z 27 členských štátov EÚ. Päť krajín (Dánsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko a Švédsko) sa bude môcť k EPPO pripojiť kedykoľvek v budúcnosti. Na jej čele pôsobí od októbra 2019 bývalá rumunská generálna prokurátorka a bývalá šéfka rumunského Národného protikorupčného riaditeľstva Laura Codruța Kövesi. Európskej prokuratúra by mala začať fungovať koncom novembra 2020.

EURACTIV Podcast | Laura C. Kövesi: Uvedomujem si, že očakávania odo mňa a od Európskej prokuratúry sú veľké

O tom, či bude Európska prokuratúra schopná efektívne stíhať podvody a korupciu rozhodne aj výška jej rozpočtu, vysvetľuje v rozhovore pre EURACTIV Slovensko hlavná európska prokurátorka LAURA C. KÖVESI.

Európsky prokurátor Juraj Novocký bude vykonávať dohľad nad vyšetrovaním trestných veci realizovaných na území Slovenskej republiky.

Juraj Novocký pôsobila ako prokurátor okresnej prokuratúry Námestovo a Dolný Kubín, neskôr na Krajskej prokuratúre v Žiline. Od roku 2005 bol dočasne pridelený na výkon funkcie prokurátora na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky a v roku 2008 ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na oddelení organizovaného zločinu, terorizmu a medzinárodnej kriminality.

Počas svojho pôsobenia na prokuratúre zastupoval prokuratúru a Slovenskú republiku vo viacerých funkciách.