COVID-19: Slovinsko spomína zmierňovanie opatrení, Taliansko hovorí o druhej fáze boja

Mesiac v supersplne nad Castel Sant' Angelo v Ríme. [EPA-EFE/Claudio Peri]

Denný počet prípadov nákazy koronavírusom v Slovinsku klesá, vláda preto uvažuje o pomalom opúšťaní opatrení po Veľkej noci. 

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

RÍM

Trafiť začiatok druhej fázy. Taliansky premiér Giuseppe Conte mal v utorok, 7. apríla, technické rokovania, kde sa diskutovalo o tzv. fáze 2 boja proti COVID-19. V súčasnosti platné opatrenia vypršia 13. apríla. Ak bude počet prípadov nakazených naďalej klesať, niektoré vybrané podniky budú môcť od budúceho utorka obnoviť svoju prevádzku. Ľudia by mohli ukončiť samo-izoláciu 4. mája. „Budeme však musieť byť veľmi opatrení s fázou 2: ak netrafíme načasovanie, bude musieť znovu zatvoriť a začať odznova,“ povedal minister zahraničia Luigi Di Maio. K 6. aprílu je počet nakazených v Taliansku 135 586, umrelo 17 127 ľudí.

MADRID

Počty opäť o niečo stúpli. Španielske počty nakazených v utorok, 7. apríla, znovu stúpili po 4 dňoch kedy krajina zaznamenávala pokles. Celkový pozitívny trend podľa zdravotníkov ale pretrváva. Španielska vláda plánuje predĺžiť mimoriadny stav do 26. apríla.

BERLÍN

Viac ako stotisíc nakazených. Minister zdravotníctva Jens Spahn (CDU) v utorok 7. apríla reflektoval úspechy v boji proti koronavírusu. Nemecko nedávno informovalo o tom, že v krajine zomrelo už 1600 ľudí, zatiaľ čo počet potvrdených infekcií stúpol podľa univerzity Johna Hopkinsa na viac ako stotisíc ľudí.

HELSINKI

Masky a iné vybavenie z Číny. Do krajiny dorazila v utorok, 7. apríla, prvá zásielka lekárskej pomoci z Číny. Národná agentúra pre núdzové zásobovanie uviedla, že dostala 230 tisíc ochranných dýchacích prístrojov a dva milióny masiek. Vo Fínsku je v súčasnosti diagnostikovaných 2308 infekcií koronavírusom. Počet úmrtí je 34.

VARŠAVA

Druhý krízový balíček. V krajine dnes bolo potvrdených 119 nových prípadov, celkový počet nakazených je v Poľsku 4532 ľudí. V utorok, 7. apríla, zomreli štyria ľudia, celkom je 111 mŕtvych. Vláda zároveň zaviedla druhú časť „protikrízového opatrenia“ v hodnote 2,5 miliardy eur, čo je výrazne menej ako v prvej etape, v ktorej investovala do podpory ekonomiky takmer 45 miliárd eur. Okrem iného vláda zavádza príspevky pre ľudí, ktorí sú v karanténe a rozširuje ponuku sociálnych príspevkov. Podľa jedného z ministrov požiadalo o štátnu podporu od jej zavedenia, 1. apríla, okolo 340 tisíc podnikateľov.

ĽUBĽANA

Denný počet prípadov nákazy v Slovinsku klesá, počet úmrtí zostáva 30. Zníženie denného nárastu nových infekcií je dôsledkom prísnych obmedzení, takže vláda zvažuje obnovenie výroby v niektorých odvetviach po veľkonočných sviatkoch, ak ich budú občania naďalej dôsledne dodržiavať. „Vydržíme to, aby sme mohli budúci týždeň vypracovať plán postupného zmierňovania obmedzení,“ uviedol na tlačovej konferencii hovorca vlády pre pandémiu Jelko Kacin.

Ako eurofondy pomáhajú v boji proti COVID-19

Výnimočné situácie vyžadujú výnimočné rozhodnutia. Tak sa určite dajú nazvať zmeny čerpania eurofondov, ktoré predstavila eurokomisia. Úprava predpisov umožňuje Slovensku na boj s koronavírusom použiť 4,1 miliardy eur z fondov EÚ.

ZÁHREB

S nákazou bojujú úspešne. Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vyzvalo chorvátskych občanov, ktorí dočasne alebo trvalo žijú a pracujú v zahraničí, aby odložili všetky cesty do Chorvátska, ktoré nie sú potrebné, až do ďalšieho rozhodnutia o „znížení rizika infekcie koronavírusu“. Premiér uviedol, že vláda sa v prípade pandémie nesmie dopustiť chyby, pretože ide o životy občanov. „Narazili sme na vírus reštriktívnymi opatreniami a úder bol tak silný, že sa nám podarilo obmedziť šírenie infekcie. Naším cieľom bolo znížiť počet nových prípadov infikovaných osôb a naše úsilie bolo efektívne,“ povedal premiér Plekovic a dodal, že jeho poslaním je všetkým ukázať porozumenie, byť trpezlivý, udržiavať sociálnu vzdialenosť a vydržať toľko, koľko vieme a tak dlho, ako je to potrebné.

SARAJEVO

Online rokovania. Snemovňa reprezentantov federácie Bosny a Hercegoviny sa zišla na mimoriadnej schôdzi s cieľom prijať rozhodnutie, podľa ktorého sa počas trvania epidémie všetky budúce zasadnutia môžu konať online. Štátny parlament zároveň tento rok ešte neprijal rozpočet, takže funguje na dočasnom financovaní.

BELEHRAD

Nákaza medzi staršími ľuďmi. V opatrovateľskom dome na predmestí Belehradu boli štrnásti z 19 dôchodcov a jeden zamestnanec pozitívne testovaní na koronavírus. Štátna televízia Srbska (RTS) informovala 7. apríla o druhej takejto inštitúcii v hlavnom meste, kde bol vírus potvrdený. RTS uvádza, že všetci infikovaní boli bez príznakov a že ochranné opatrenia boli na najvyššej úrovni.

Srbská ministerka výstavby, dopravy a infraštruktúry Zorana Mihajlovič uviedla, že na koronavírus zomrel pracovník železníc, zatiaľ čo ďalších 2500 pracovníkov bolo stále zamestnaných na desiatich najväčších infraštruktúrnych miestach v krajine. Do krajiny zároveň prišla ruská armáda dezinfikovať ulice a obchody.