Smer-SD vidí za kritikou z europarlamentu odplatu za kvóty

Śéf skupiny európskych ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber [Európsky parlament]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Šéf euroľudovcov Manfred Weber cez víkend vyzval premiéra Fica, aby odvolal Roberta Kaliňáka. Europoslanci za Smer-SD mu v reakcii pripomínajú, že chcel presadiť kvóty a Orbánove praktiky prešiel mlčaním.

„Škoda, že sa pán poslanec Manfred Weber nezaujíma viac o vyšetrenie vraždy, než o slovenské vnútropolitické záležitosti,“ odkázali lídrovi stredopravej frakcie v Európskom parlamente Robert Fico.

„Mimochodom, naposledy nám v septembri odporúčal prijať nezmyselný systém na utečenecké kvóty,“ dodal premiér.

Predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP), najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP) vyzval Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Robert Kaliňák dnes, pondelok, 12. marca, oznámil, že podáva demisiu.

Znepokojúce správy od kolegov

Weber po návrate šesťčlennej osobitnej delegácie Európskeho parlamentu zo Slovenska upozornil na obavy, že zodpovedné slovenské orgány nerobia všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené.

Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu

Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

„Správy kolegov z ich cesty na Slovensku sú veľmi znepokojujúce. Vzniká dojem, že zo strany najvyšších slovenských vládnych predstaviteľov nie je urobené všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené. Predstaviteľom strany Smer-SD sa nepodarilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení strany premiéra Fica a najmä ministra vnútra Kaliňáka s mafiou. Toto nie je akceptovateľné,“ zdôraznil Weber.

Weber vo svojej výzve uviedol, že Európska ľudová strana očakáva od najvyšších predstaviteľov slovenskej vlády, že s plným nasadením objasnia tento kriminálny čin, zabezpečia slobodu tlače a slobodu prejavu a ukončia svoju „hru na schovávačku“.

Weber pochádza z Nemecka, je členom bavorskej strany CSU, spojenca CDU Angely Merkelovej.

Najprv vyšetriť, potom vyvodiť zodpovednosť

Weberova angažovanosť nezostala bez odozvy zo strany slovenských poslancov Európskeho za stranu SMER-SD – Moniky Smolkovej, Moniky Beňovej, Vladimíra Maňku a Borisa Zalu.

„V súčasnej situácii je najpodstatnejšie, aby sa vyšetrila vražda dvoch mladých ľudí“, napísali  europoslanci z frakcie sociálnych demokratov (S&D).

Podľa europoslancov, ak sa vyšetrí vražda, potom sa môže debatovať aj o vyvodení politickej zodpovednosti.

Weber podľa nich „eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom,“ uvádzajú europoslanci vo svojom stanovisku.

Europoslankyňa za SMER-SD: Kaliňák mal odstúpiť už minulý rok

ŠPECIÁL / Monika Smolková sa prikláňa k rekonštrukcii vlády, o ktorej sa podľa nej hovorilo už pred vraždou Jána Kuciaka. Europoslanec Štefanec hovorí, že zistenia delegácie europarlamentu, ktorá príde na Slovensko, môžu mať za následok aj zastavenie fondov EÚ.

Voš pod chrastou

Žiaden poslanec EP nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu, dodali.

Weberovi vyčítajú nečinnosť v iných citlivých prípadoch.

„Je prinajmenšom zvláštne, že pán Weber čušal ako voš pod chrastou, keď sme v EP prejednávali porušovanie ľudských práv a prijímanie ústavných zákonov v Poľsku, ktoré nie sú v súlade s legislatívou únie. Rovnako pán Weber mlčal a ani neprezentoval žiadne verejné výzvy, keď sme na pôde EP diskutovali o vážnych krokoch premiéra Viktora Orbána v Maďarsku, ktoré porušovali demokratické princípy,“ píšu slovenskí euroslanci.

Europoslanci sa chcú v stredu počas rokovania EP pýtať Webera, „či jeho slová nie sú aj odplatou Róbertovi Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a jeho častej kritiky politiky EÚ.“

Podobne v relácii RTVS O 5 minút 12 argumentoval aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD)

„Pán poslanec nech sa venuje svojim záležitostiam v Nemecku a nech nekomentuje Slovensko, lebo my mu tiež nekomentujeme tie obrovské bezpečnostné incidenty, ktoré sa tam dejú vďaka tomu, že do Nemecka prišli státisíce migrantov,“ povedal Pellegrini.

Slovenskí členovia EPP Webera podporili

„Jednoznačne odmietame výroky predstaviteľov Smer-SD na adresu Manfreda Webera, predsedu Európskej ľudovej strany. (…) Jeho výzva, spolu s tlakom občanov, prispela k tomu, že Robert Kaliňák sa dnes vzdal funkcie,“ napísali v spoločnom stanovisku slovenskí europoslanci, ktorí pôsobia v Európskej ľudovej strane: Ivan Štefanec (KDH), Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (nezávislý), Miroslav Mikolášik (KDH), József Nagy (Most-Híd) a Anna Záborská (KDH).

Odchod ministra vnútra považujú „len za prvý krok k náprave všetkých zlyhaní a k vyšetreniu káuz, ktorými sa Ján Kuciak zaoberal.“

Názory a otázky vrcholových európskych politikov k Slovensku podľa nich legitimizuje fakt, že ide o podozrenia z korupcie a štátnymi orgánmi krytého rozkrádania prostriedkov Európskej únie.

„Sme presvedčení, že podmienkou ich objektívneho a dôkladného vyšetrenia je odchod nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj ďalších nominantov strany Smer-SD z riadiacich funkcií v štáte, v Policajnom zbore Slovenskej republiky a v ostatných bezpečnostných orgánoch.“