„Sorosov orchester“, tweetoval maďarský delegát z neverejného zasadnutia ministrov

Fínska ministerka pre európske záležitosti, Tytti Tuppurainen. [Rada EÚ]

Fínske predsedníctvo považuje porušenie dôvernosti diskusií a urážlivé tweety za vážnu vec, požaduje od Maďarska písomné vysvetlenie incidentu.

Fínske predsedníctvo Rady EÚ už po druhýkrát zaradilo na program Rady pre všeobecné záležitosti vypočutie Maďarska ohľadom jeho problémov s právnym štátom. Ide o to súčasť procedúry podľa článku 7, ktorý voči Maďarsku spustil Európsky parlament.

Kým septembrová debata bola všeobecnejšia, na diskusii, ktorá sa konala 11. decembra, sa ministri už viac zamerali na konkrétnosti – slobodu médií, justíciu alebo akademickú slobodu v Maďarsku. Maďarskú pozíciu prezentovali ministerka spravodlivosti, bývalá štátna tajomníčka pre európske záležitosti, Judit Varga.

Vypočutie členského štátu je spravidla neverejné, čo má umožniť otvorenú diskusiu o citlivých otázkach. Tentokrát ale došlo k bezprecedentnému incidentu. Člen maďarskej delegácie, štátny tajomník pre verejnú diplomaciu a hovorca maďarskej vlády, Zoltán Kovács, počas rokovania tweetoval, pričom označoval celé osadenstvo za „Sorosov orchester“.

Kovács v tweetoch útočil fínske predsedníctvo, členov Európskej komisie, Věru Jourovú a Didiera Reyndersa, na každú národnú delegáciu, ktorá sa zapojila s otázkou, či už k súdnictvu, Stredoeurópskej univerzite, alebo pluralite médií. Organizácia Reportéri bez hraníc nedávno opäť upozornila, že nezávislé médiá v Maďarsku už takmer neexistujú.

Fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainen, ktorá Rade predsedala, požiadala Zoltána Kovácsa, aby opustil rokovaciu miestnosť.

Na tlačovej konferencii po stretnutí označila situáciu za vážnu. „Nie je to len o tom, že (tieto diskusie) nie sú verejné, oni sú dôverné na základe zmlúv. Právny servis Rady mi ukázal konkrétne ustanovenie, ktoré bolo porušené. Naozaj je to vážna vec.“

Rázne odsúdila aj antisemitské narážky, ktoré sa v Kovácsových tweetoch objavovali.

„Nežiadala som o ospravedlnenie, ale o písomné vysvetlenie, ktoré by Maďarsko v primeranom čase zaslalo všetkým delegáciám,“ povedala Tuppurainen. „Niektorí kolegovia boli veľmi šokovaní a všetci sme boli sklamaní,“ povedala.

Na tlačovej konferencii sa voči správaniu Zoltána Kovácsa ohradil aj Maroš Šefčovič, ktorý sa ako podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy, tiež zúčastňuje zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti.

„Ak sa dohodneme na tom, ako bude diskusia prebiehať, myslím, že by to mali všetci rešpektovať. Je neakceptovateľné, ak niekto tweetuje z neverejného stretnutia a ak používa úplne neakceptovateľný jazyk na opis kolegov v miestnosti,“ povedal Šefčovič.

Tuppurainen zdôraznila, že híring Maďarska nie je o obviňovaní, ale je to príležitosť pre krajinu vysvetliť svoje postoje. „Spoločné hodnoty ale nie sú vecou názoru, sú to právne fakty zakotvené v zmluvách“.

Apelovala na budúce chorvátske predsedníctvo a novú Európsku komisiu, aby boli v témach hodnôt EÚ rovnako odhodlaní ako fínske predsedníctvo.

Štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia, František Ružička, po Rade pre TASR povedal, že pokiaľ ide o vypočutie Maďarska, proces sa ešte neskončil a mnohé otázky sú otvorené.