Štáty vyzbierali miliardy eur na vakcínu proti COVID-19, Slovensko tiež prispelo

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Stephanie Lecoq]

Donorská konferencia zatiaľ priniesla viac ako 7 miliárd eur, ktoré pôjdu na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Slovensko prihodilo trištvrte milióna eur.

Európska komisia v pondelok zaregistrovala záväzky vo výške 7,4 miliardy eur, ktoré darcovia z celého sveta prisľúbili na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Uviedla to predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová, ktorá zdôraznila, že sa takmer podarilo dosiahnuť stanovenú cieľovú sumu 7,5 miliardy eur. Očakáva, že sa postupne podarí vyzbierať ešte ďalšie prostriedky.

Slovenský rezort zahraničia oznámil, že Slovensko prispeje sumou 750 tisíc eur.

Záväzky sú výsledkom pondelkovej medzinárodnej darcovskej videokonferencie s názvom Coronavirus Global Response (Globálna odpoveď na koronavírus). Podujatie zorganizovala Európska komisia spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou. Jeho cieľom bolo získať dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie globálnej spolupráce pre vývoj účinnej vakcíny, diagnostiky a liečby v boji proti pandémii nového koronavírusu.

EÚ vrátane jej členských krajín na tento účel venujú celkovo 1,4 miliardy eur. Zatiaľ prisľúbené financie podľa šéfky Komisie predstavujú „solídny východiskový bod“ pre pokračovanie celosvetového darcovského maratónu.

„Svet dnes ukázal mimoriadnu jednotu pre spoločné dobro. Vlády a globálne zdravotnícke organizácie spojili sily proti koronavírusu. S týmto odhodlaním sme vykročili na cestu k vývoju, výrobe a nasadzovaniu vakcíny pre všetkých. Toto je však iba začiatok. Musíme pokračovať v tomto úsilí a byť pripravení prispieť ešte viac,“ vyhlásila von der Leyenová.

Poslanci žiadajú vládu, aby urýchlila realizáciu sľubov o pomoci iným krajinám

Slovenská vláda schválila pomoc Taliansku v hodnote 250 tisíc eur na žiadosť talianskej strany. Poslanci by radi videli pomoc aj inde.

Darcovský maratón bude ďalej pokračovať. Šéfka Komisie dúfa, že po príspevkoch vlád sa v tomto smere zmobilizuje aj občianska spoločnosť a ľudia z celého sveta. Do kampane sa zapojila aj americká popová speváčka Madonna, ktorá prispela miliónom dolárov.

Vláda Spojených štátov sa naopak do tejto darcovskej kampane nezapojila, čo podľa niektorých odborníkov môže viesť k rivalite pri vývoji vakcíny medzi USA a ostatnými krajinami, ktoré spolupracujú s WHO. Lídri EÚ tvrdia, že ak sa podarí vyvinúť účinnú vakcínu, mali by k nej mať prístup všetky krajiny sveta.

Slovensko podporuje spoločné snahy zvládnuť problém nového koronavírusu, preto sumou 750 000 eur prispeje na vývoj vakcíny proti SARS-CoV-2, oznámil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

„Teší ma, že pre mimoriadnu dôležitosť tejto aktivity a s plným rešpektom voči potrebe globálneho zintenzívnenia boja s ochorením COVID-19 SR aktívne a pozitívne zareagovala,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Slovensko je podľa neho presvedčené o tom, že vyzbierané prostriedky budú efektívne využité v oblastiach diagnostiky ochorenia COVID-19, jeho liečby, ako aj pri vývoji účinnej vakcíny. Pripomenul, že spoločná iniciatíva je súčasťou multilaterálnej reakcie na boj s COVID-19 a nadväzuje na prijaté záväzky lídrov EÚ, G20 a G7.