Svet najviac ohrozujú extrémne zmeny počasia. Kybernetické útoky sú dnes väčším rizikom ako migrácia

Extrémna vlna horúčav zasiahla v auguste aj Portugalsko. [EPA-EFE/Hugo Delgado]

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoju každoročnú správu o svetových globálnych rizikách. Analytici sa najviac obávajú toho, čo spôsobí neschopnosť lídrov nájsť kolektívne riešenia na globálne problémy ľudstva, od ochrany životného prostredia, po etické výzvy štvrtej priemyselnej revolúcie.

Hoci je svet lepším a rozvinutejším miestom na život ako bol v porovnaní s minulosťou, dnešné ľudstvo trápia najmä komplexné a navzájom prepojené problémy. No v atmosfére upadajúcej globalizácie a narastajúcej divergencie sa riešenia hľadajú oveľa komplikovanejšie.

V porovnaní s minulým rokom sa skupiny rizík, ktoré podľa expertov najviac ohrozujú svet, v tabuľke nezmenili. Zmenilo sa iba ich poradie.

Riziká spojené so životným prostredím v najnovšom Prieskume vnímania globálnych rizík dominujú. Extrémne počasie vyvoláva najväčšie obavy. Respondenti, ktorými sú analytici a experti, čoraz častejšie upozorňujú na zlyhávanie environmentálnych politík. Výsledky nečinnosti v oblasti klímy sú podľa nich čoraz zreteľnejšie.

https://twitter.com/Cybersec_EU/status/1085862771626000384

Kým pred dekádou v čase hospodárskej krízy boli za najväčšie riziká považované klesajúce ceny aktív, spomaľujúca sa čínska ekonomika, či chronické ochorenia, teda riziká ekonomického a sociálneho charakteru, dnes sa charakter rizík presúva do environmentálnych a technologických oblastí.

Ťažšie hľadanie kompromisov

Svet sa posúva do novej fázy silne štáto-centristických politík. Idea „znovu prevzatia kontroly“ dominuje na domácich politických fórach, ale aj na medzinárodnej scéne v nadnárodných organizáciách.

Po časoch globalizácie sa svet prehupol do obdobia divergencie. Geopolitické a geo-ekonomické napätie pritom Svetové ekonomické fórum považuje za „najnaliehavejšie globálne riziko súčasnosti“.

Kvôli tejto skutočnosti bude pravdepodobne omnoho ťažšie nájsť zhodu pri riešení globálnych problémov ľudstva, od ochrany životného prostredia, cez nekontrolovanú migráciu, až po reakcie na etické výzvy štvrtej priemyselnej revolúcie.

Správa o globálnych rizikách pred stretnutím v Davose: Najväčšie hrozby sú enviromentálne a technologické

ŠPECIÁL / Ľudský rozvoj je „v ohrození“ a súčasné ekonomické ozdravovanie môže ukrývať korene ďalšej veľkej krízy, varovalo Svetové ekonomické fórum vo svojej výročnej Správe o globálnych rizikách týždeň pred stretnutím svetových lídrov v Davose.

Rastú aj obavy, týkajúce sa podvodov s dátovými údajmi a kybernetických útokov. Analytici však prízvukujú aj ďalšie technologické oblasti: približne dve tretiny respondentov očakáva, že riziká spojené s falošnými správami a krádežami identity sa v tomto roku ešte zvýšia. Tri pätiny uviedli, že veľkou hrozbou je aj strata súkromia, pričom k ich údajom budú mať prístup súkromné spoločnosti či vlády.

Hrozí svetová hospodárska kríza?

Medzinárodný menový fond predpovedá v najbližších rokoch postupné spomalenie ekonomického rastu. Znepokojivý je najmä fakt, že úroveň globálneho dlhového zaťaženia, sa dnes pohybuje na úrovni 225 percent HDP, čo je podstatne viac, ako to bolo pred poslednou hospodárskou krízou.

EÚ v roku 2019: Digitálny trh v Únii porastie, potrápia otázky etiky nových technológií

Smernica o copyrighte, zlepšovanie kyberbezpečnostných štandardov, rozvoj 5G sietí, či nepravdepodobné zavedenie celoeurópskej digitálnej dane: Únia chce v novom roku dokončiť zjednotenie digitálneho trhu. Diskusiám o budúcnosti technologického vývoja budú ale dominovať otázky etiky.

Kým otázky nekontrolovanej masovej migrácie dominovali prehľadu rizík v rokoch 2016 a 2017, od minulého roka v rebríčku padli. Za vysoké považuje riziko migrácie, spôsobené krízou alebo ekonomickými faktormi, približne polovica opýtaných.

Za potenciálne budúce riziká, ktoré by spoločnosť mohli v krátkej dobe prekvapiť omnoho intenzívnejšie, ako sa dnes zdá, označilo Svetové ekonomické fórum témy ako kvantová kryptografia, menový populizmus, afektívne výpočty a úpadok ľudských práv.

Správa, ktorú analytici Svetového hospodárskeho fóra zverejnili tento týždeň, je tradične predzvesťou ducha nadchádzajúceho summitu vo švajčiarskom Davose. Štúdia vznikla na základe odpovedí viac ako tisícky expertov a verejných činiteľov.