Talianski primátori sa búria proti Salviniho kontroverznému protiimigračnému zákonu

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini na decembrovej návšteve pamätníku detských obetí holokaustu v Jeruzaleme. [EPA-EFE/Jim Hollander]

Primátori Florencie, Neapolu a Palerma odmietajú vynucovať nový protiimigračný zákon, označujú ho za protiústavný. Salvini v odpovedi naznačil, že rebelujúci primátori nenávidia Talianov a mali by sa vzdať svojich úradov.

Minister vnútra Matteo Savini požiadal primátorov troch veľkých talianskych miest, Florencie, Palerma a Neapolu, aby sa vzdali úradu v nadväznosti na ich kritiku prísneho protiimigračného zákona schváleného v novembri minulého roku. Primátori zákon odmietajú ako protiústavný. Niektorí naznačili, že ho nebudú vynucovať.

„Zákon podnecuje kriminalitu namiesto, aby proti nej bojoval alebo jej predchádzal,“ povedal primátor Palerma Leoluca Orlando.

„Je to porušenie ľudských práv. V Taliansku sú desaťtisíce ľudí, ktorí tu legálne žijú, platia dane, sporia si na dôchodok a za niekoľko týždňov sa zrazu stanú ilegálnymi prisťahovalcami,“ pokračoval Orlando.

Protiimigračný zákon, navrhnutý priamo Matteom Salvinim, zjednodušuje vyhosťovanie migrantov z krajiny a sťažuje vydávanie povolení na pobyt. Humanitárne povolenia na pobyt už po novom v talianskom právnom systéme neexistujú. Doteraz sa udeľovali hlavne najzraniteľnejším skupinám obyvateľov, akými boli napríklad slobodné matky s deťmi.

Európska komisia kritizuje taktiež možnosť odňať občianstvo naturalizovaným Talianom odsúdeným za terorizmus, čím sa z nich podľa Komisie stávajú občania druhej kategórie, keďže rodení Taliani o občianstvo v rovnakom prípade neprídu.

Salvini v Moskve kritizoval sankcie a chválil Putina

Talianský vicepremiér v Moskve nazval sankcie voči Rusku „šialenstvom“. Či ich vláda bude vetovať, ale Matteo Salvini nepovedal.

Salvini Orlandovi v trumpovskom duchu odkázal,  aby sa radšej venoval „niektorému z mnohých problémov svojho mesta.“

Na Orlandovu stranu sa však postavili aj primátori niektorých ďalších veľkých miest.

Neapol je pripravený prijať tých, ktorých nikto nechce

Orlandov stranícky kolega zo stredoľavej Demokratickej strany a primátor Florencie Dario Nardella vyhlásil, že jeho mesto sa neskloní pred novým zákonom, ktorý podľa jeho slov „vyhadzuje žiadateľov o azyl na ulicu.“

Primátor Neapolu Luigi de Magistris označil časti zákona za protiústavné a sľúbil, že mesto ho v nijakom prípade nebude vynucovať.

De Magistris dokonca ponúkol bezpečný prístav 32 migrantom, ktorých zachránila nemecká nezisková organizácia pri pobreží Líbye, ale ktorých európske štáty zatiaľ odmietli prijať.

„Dúfam, že lode priplávajú k Neapolu. Napriek tomu, čo hovorí vláda sme ochotní ich prijať,“ povedal de Magistris.

Macron: Orbán a Salvini ma právom vnímajú ako svojho hlavného protivníka

Francúzsky prezident reaguje na vyhlásenia maďarského a talianskeho premiéra, ktorí ho pri spoločnom stretnutí označili za element v Únii, ktorému sa chcú postaviť.

Európska komisia už vyzvala členské štáty, aby migrantov uviaznutých na dvoch lodiach na mori prijali. Lode Sea-Watch 3 a Sea-Eye plávajú v Stredozemnom mori od 22. decembra. Ochotu prijať migrantov už vyjadrili Holandsko aj Nemecko, avšak iba v prípade ak tak urobia aj ostatné členské krajiny. Na palube sa nachádza 32 ľudí. Medzi nimi aj tri malé deti, štyria teenegeri a štyri ženy.

Srdce z kameňa

Spor medzi primátormi a Salvinim sa vyostril, keď skupina vyzvala vládu, aby protiimigračný zákon prehodnotila. De Magistris pripojil poznámku, že Salvini má namiesto srdca kameň.

Salvini si to naopak nemyslí a na Facebooku napísal, že ľudia, ktorí chcú migrantom pomôcť nenávidia Talianov a budú sa zodpovedať právu a dejinám. Na jeho stranu sa následne postavili primátori Benátok, Janova a Verony.

Nový zákon podľa nich obsahuje odôvodnené a pochopiteľné regulácie.

„Doterajšia migračná politika v posledných rokoch v ľuďoch zvýšila pocit neistoty,“ píše v liste druhá skupina primátorov.

Od minuloročného nástupu súčasnej populistickej vlády Taliansko odmieta do krajiny prijímať migrantov zachránených neziskovými organizáciami v Stredozemnom mori, v dôsledku čoho často uviaznu na mori a sú odkázaní na pomoc ďalších členských štátov Únie.

Od roku 2015 prišlo do Európy už viac ako milión ľudí. Napriek pretrvávajúcej či dokonca rastúcej populistickej rétorike sa ich počet každoročne znižuje. V roku 2018 podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov medziročne klesol o tretinu na približne 115 tisíc ľudí. Pozitívom je aj menej úmrtí migrantov v stredozemnom mori. Minulý rok ich zomrelo 2 262 oproti 3 139 mŕtvych v roku 2017.