Taliansko a zmena zákona o povinnom očkovaní: Návrat do stredoveku?

Ilustračný obrázok [Shutterstock]

Talianska vláda navrhla zmenu zákona o povinnom očkovaní. Rodičom síce uľahčí život, no podľa viacerých lekárov, môže spôsobiť návrat niektorých chorôb. Krajina pritom minulý rok čelila obrovskej epidémii osýpok.

Vedecká aj medicínska komunita v Taliansku je šokovaná. Anti-systémová a populistická vláda navrhla zmenu zákona, podľa ktorej by rodičia už nemuseli predložiť potvrdenie o tom, že ich dieťa, ktoré chcú prihlásiť do štátnej školy, absolvovalo desať povinných očkovaní.

Návrh už prešiel hornou komorou parlamentu. Ak ho po letných prázdninách schváli aj dolná komora, stane sa právoplatným.

Niektorí talianskí lekári a odborníci sa obávajú, že nové nariadenie uvrhne Taliansko „naspäť do stredoveku“ a môže spôsobiť návrat chorôb, ktoré už boli pod kontrolou, píše denník The Telegraph.

Európska únia chce bojovať proti falošným správam o očkovaní

Zvýšený výskyt osýpok nie je len problémom Slovenska. Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ chce posilniť spoluprácu členských štátov v oblasti zaočkovania a podporiť výskum a vývoj. 

Epidémia osýpok

Minulý rok v júli prepukla v Taliansku epidémia osýpok. Zaznamenaných bolo 5 004 prípadov, pričom štyria ľudia osýpkam podľahli. Pre porovnanie, rok predtým ochorelo na osýpky 900 Talianov.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) je to druhý najvyšší počet chorých na osýpky za rok 2017 v Európe – na prvom mieste je Rumunsko (5 560 prípadov).

Na Slovensku bolo v tom istom období zaznamenaných šesť prípadov osýpok. V tomto roku si však pohoršilo aj Slovensko, ktoré do augusta kvôli epidémii na Zemplíne zaznamenalo takmer 400 príadov ochorenia.

Väčšina ľudí, ktorí vtedy ochoreli, neboli zaočkovaní (89 percent), zatiaľ čo šesť percent nakazených dostalo len jednu dávku vakcíny. Uvádza ECDC vo svojej správe.

Zákon, ktorý minulý rok predstavila Demokratická strana a zaviedla ním povinné očkovanie desiatich vakcín, bol reakciou na túto epidémiu. S novou talianskou vládou sa však zmenila aj rétorika.

Zbytočné a nebezpečné

Líder Ligy Severu a minister vnútra Matteo Salvini v júni povedal, že desať povinných vakcín, medzi ktoré patria očkovacie látky proti osýpkam, tetanu a detskej obrne, „je zbytočných a v mnohých prípadoch nebezpečných a dokonca škodlivých.“ Uviedla to tlačová agentúra ANSA.

Odporcom minuloročného zákona je aj ďalšia vládna strana, Hnutie piatich hviezd. Jej spoluzakladateľ Beppe Grillo si myslí, že očkovanie „je pre boj s chorobami dôležité“, no prináša so sebou „riziko vedľajších účinkov“. Populistický politik a komik v jednej osobe tiež tvrdí, že povinné očkovanie bolo darom pre farmaceutické firmy a bývalá vláda z neho profitovala. Píše portál euronews.com.

Aj líder Hnutia a podpredseda vlády Matteo Salvini označil povinné očkovanie za „zbytočné“ a „nebezpečné“.

Ministerka zdravotníctva a členka Hnutia piatich hviezd Giulia Grillo je vo svojich vyjadreniach miernejšia ako jej koaliční kolegovia. Pre Voa News uviedla, že si je vedomá užitočnosti a dôležitosti očkovania, no podľa nej musia byť talianski občania v prvom rade dostatočne informovaní.

Zmena zákona má podľa nej zjednodušiť pravidlá. Rodičia by nemuseli priniesť potvrdenie od doktora, že ich dieťa je zaočkované. Škole by muselo stačiť ich vlastné vyhlásenie.

Falošné správy sa na internete šíria omnoho rýchlejšie ako pravdivé, tvrdia vedci

Podľa rozsiahlej štúdie Massachusettského technologického inštitútu (MIT), ktorá bola minulý týždeň publikovaná v časopise Science, sa falošné správy na sociálnej sieti Twitter šírili sedemkrát rýchlejšie.

Pochybná štúdia a súdne rozhodnutie

Skepticizmus rodičov voči očkovaniu ovplyvnil aj prípad z roku 2012, keď súd v Rimini vydal neslávne známy rozsudok, ktorým uznal, že autizmus dieťaťa spôsobila kombinovaná vakcína proti osýpkam, mumpsu a rubeole (MMR vakcína). Rozhodnutie súdu bolo síce o tri roky zrušené, no jeho argument ostal v povedomí talianskej verejnosti.

Anti-vakcinačné kampane a teórie vďačia za svoju popularitu aj štúdii od Andrewa Wakefielda publikovanej v medicínskom časopise The Lancet z roku 1998. Práve Wakefield prišiel s názorom, že vakcína MMR spôsobuje autizmus. Jeho práca však bola založená na podvode, no jeho argument prežil desaťročia a je dodnes populárny. Wakefield bol vyškrtnutý z medicínskeho registra Spojeného kráľovstva.