Tetovanie v Únii doteraz nik nereguloval, problematických môže byť až 400 látok pod kožou

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/LUONG THAI LINH]

Až 12 percent Európanov má tetovanie, aké látky však sa však pod kožu dostanú, doteraz nikto nevedel.

Európska únia sa chce dostať pod kožu tetovacieho priemyslu. S týmto titulkom upozornil v pondelok európsky internetový server Politico na fenomén, ktorý v Európe nepodlieha žiadnym reguláciám, no zároveň vzbudzuje obavy o zdravie spotrebiteľov.

Podľa periodika si až 12 percent Európanov nechalo svoje telo ozdobiť atramentom, neexistuje však žiadna smernica, ktorá by regulovala to, čo sa ľuďom dostane do pokožky po návšteve u tetovača.

Politico pripomenul, že Európska komisia je znepokojená možnými zdravotnými dôsledkami tetovania, pretože neexistujú žiadne normy platné pre celú Európsku úniu, pokiaľ ide o látky, ktoré môže umelec-tetovač vstreknúť pod kožu.

Vírusové hepatitídy musia byť zdravotníckou prioritou pre EÚ

Každý 12 človek je infikovaný hepatitídou B alebo C. Väčšina z nich o tom nevie. Téme ochorení pečene v zdravotníckej politike EÚ sa venovalo medzinárodné sympózium v Bratislave.

Návrh obmedzenia 400 látok

V kozmetickom a v textilnom priemysle musia farbivá spĺňať prísne bezpečnostné predpisy, aby mohli byť použité, takéto oficiálne bariéry však neexistujú pre tetovacie salóny.

Komisia preto v roku 2017 poverila Európsku chemickú agentúru (ECHA) so sídlom v Helsinkách, aby preskúmala túto oblasť z pohľadu bezpečnosti spotrebiteľov.

ECHA dostala za úlohu preskúmať látky v používaných farbách a určiť, či je tetovanie bezpečné.

Agentúra koncom roka 2017 predstavila výsledky štúdie, ktoré môžu vyústiť do najväčšieho chemického obmedzenia.

ECHA v 500-stranovom dokumente navrhuje obmedziť používanie viac ako 4000 chemikálií. Vedecké výbory ECHA by mali ešte tento rok predstaviť eurokomisii svoj návrh a exekutíva EÚ bude mať následne tri mesiace na to, aby rozhodla, či prijme alebo neprijme novú celoeurópsku reguláciu.

Únia nejde zakazovať meme, ale kvôli autorským právam môže transformovať internet

Europoslanci majú na stole novú smernicu o autorských právach. Kritici hovoria o ohrozovaní tradičného využívania internetu a proti sú aj slovenské organizácie ako Sapie, či europoslankyňa Monika Beňová. Brusel dohady odmieta a pripomína napríklad výnimky, týkajúcej sa paródie.

Roztrieštený priemysel

Podľa článku v Politico však regulácia v tomto odvetví nebude vôbec ľahká. Tento typ priemyslu je totiž roztrieštený, s mnohými malými prevádzkovateľmi. A výrobcovia farbív vo všeobecnosti vyrábajú svoj tovar na iné účely, nie ako tetovacie farby, a ani ich priamo neodporúčajú používať na podkožné tetovanie.

Okrem toho zatiaľ nie je známy hodnoverný výskum, ktorý by naznačil spojitosť medzi tetovaním a zhoršením zdravotného stavu potetovaných osôb. Hoci sa ukázalo, že niektoré látky nachádzajúce sa v tetovacích farbách sú karcinogénne, neexistujú štúdie, ktoré by priamo potvrdili súvislosť medzi tetovaním a rakovinou.

Europoslanci: Návrh výrobcov alkoholu o označovaní je sklamaním

Skupina europoslancov vyzvala Komisiu, aby zamietla návrh výrobcov alkoholu o označovaní zloženia ich produktov. Tí presadzujú väčšiu flexibilitu a alternatívne spôsoby informovania spotrebiteľov.

Politico pripomenul, že v súčasnosti má tetovanie okolo 12 percent Európanov, kým v roku 2003 to bolo iba asi päť percent obyvateľov Európy. To však znamená, že ide o malý trh, ktorý nebude možné postihovať cez používané farbivá. Spoločné výskumné centrum, ktoré patrí pod Európsku komisiu, vo svojej správe z roku 2016 upozornilo, že tetovači pri práci neraz používajú látky, ktoré boli pôvodne vytvorené pre produkty z textilu, plastov alebo dokonca pre autá.