Timmermans píše rumunskej vláde. Vidí snahu oslabiť boj s korupciou

Rumunská premiérka Viorica Dančilaová v Európskom parlamente. [Fred Marvaux / European Union 2018 - EP]

Európska komisia formálne oznámila svoje výhrady k zásahom rumunskej vlády do súdnictva. Čaká sa aj na posudok Benátskej komisie, v novembri bude hlasovať Európsky parlament.

Európska komisia (EK) poslala rumunskej vláde list, v ktorom žiada odpovede na sériu otázok týkajúcich sa legislatívneho vývoja v oblasti spravodlivosti. Potvrdil to v pondelok (8.10.) hovorca Komisie Margaritis Schinas.

Za listom stojí prvý podpredseda EK Frans Timmermans. Ten už 3. októbra počas búrlivej diskusie v Európskom parlamente v Štrasburgu avizoval, aké otázky Komisiu zaujímajú.

Problémom je rumunský trestný zákonník a odvolávanie sudcov, čo sú zmeny, ktoré iniciovala rumunská vládna koalícia socialistov a liberálov v poslednom roku.

Oboje je vnímané ako pokus oslabiť stíhanie korupcie v krajine.

Po Poľsku a Maďarsku by sa Rumunsko mohlo stať treťou krajinou, kde je silný problém s dodržiavaním princípu vládny zákona.

Európska komisia sa zaujíma o tri zákony, ktoré definujú práva sudcov a súdnej rady z konca roku 2017. Ministerstvo spravodlivosti nimi dostalo právomoc menovať a odvolávať sudcov ako považuje za vhodné.

V júli bola zase odvolaná známa rumunská prokurátorka Laura Codruţa Kövesi, ktorá stála za mnohými stíhaniami vysoko postavených politikov.

V auguste krajina zažila masívne aj násilné demonštrácie, po ktorých skončili stovky ľudí so zraneniami.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

„Veci sa (v Rumunsku) hýbu dozadu“, povedal Frans Timmermans v europarlamente.

Legislatívny stav by mala v polovici októbra posúdiť správa Benátskej komisie. Ide o odborný orgán Rady Európy (teda nie EÚ), ktorý posudzuje ústavné systémy a nastavenie deľby moci. Jeho závery nie sú záväzné, majú ale najvyššiu odbornú váhu.

Rumunská premiérka a bývalá europoslankyňa Viorica Dančilaová spochybňuje hodnotenie Európskej komisie ako aj relevantnosť pozícií Benátskej komisie.

„Začnem so zásadnou otázkou. Pre koho sa snažíme nastaviť funkčný súdny systém? Pre Benátsku komisiu alebo pre Rumunsko?“ pýtala sa pred časom v pléne Európskeho parlamentu.

Obvinila úrad bývalej prokurátorky že sa spojil s tajnými službami a odpočúval „milióny ľudí“.

Spochybnila aj integritu sudcov v Rumunsku. „Z 3000 sudcov, polovica bola stíhaná z alebo má trestný záznam“.

Rumuni odbojkotovali referendum za „tradičnú rodinu“ aj kvôli cirkvi a vláde

Referendum o zmene rumunskej ústavy s cieľom zabrániť tomu, aby páry rovnakého pohlavia získali právo uzavrieť manželstvo, nenadchlo dostatok voličov.

 

Rumunská vláda má čas odpovedať na list eurokomisie do 1. novembra. Na novembrovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu budú poslanci hlasovať o uznesení týkajúcom sa situácie v Rumunsku.

Európska komisia bude podľa jej hovorcu pokračovať v dialógu s rumunskými úradmi v duchu spolupráce.

Zároveň potvrdil Timmermansovo stanovisko, že Komisia nebude váhať prijať potrebné opatrenia, ak rumunská vláda schváli zmeny v justícii a v trestnom zákonníku, ktoré upravujú boj proti korupcii a konfliktom záujmov bez toho, aby zohľadnila obavy Európskej komsie.

Pokračovanie dialógu medzi Bukurešťou a Bruselom v pléne Euróspkeho parlamentu  prisľúbila aj premiérka Dančilaová.