Tradičné mentolové cigarety tento rok definitívne skončia

Ilustračná fotka. Bývalý západonemecký kancelár Helmut Schmidt, známy svojou záľubou v mentolových cigaretách. [Bundesarchiv, B 145 Bild-F048646-0033 / Wegmann, Ludwig / CC-BY-SA 3.0]

Európska smernica určila 20. máj 2020 za dátum, kedy sa z trhu stratia klasické mentolové cigarety. Nové produkty obmedzenie príchutí nemajú.

Hovorí sa, že keď sa EÚ blížila v roku 2013 k rozhodnutiu zakázať príchute v cigaretách, vrátane mentolu, bývalý západonemecký kancelár Helmut Schmidt, celoživotný fajčiar, si preventívne zaobstaral 100 kartónov. Mal vtedy 95 rokov.

Keďže európske regulačné zásahy nie sú vždy až také úderné, mentolové cigarety definitívne zmiznú až päť rokov po Schmidtovej smrti, v máji 2020.

Tabaková smernica EÚ z roku 2014 zakázala všetky jasne rozpoznateľné vône alebo chute odlišné od tabaku. Dôvodom bolo, že robia tabakové výrobky atraktívnejšími, predovšetkým pre mladistvých. Kým príchute ako čokoláda alebo vanilka dostali stopku hneď, na mentol sa uplatnilo prechodné obdobie do roku 2020. V celej Európskej únii, vrátane Slovenska, v máji tohto roku skončí predaj klasických horiacich mentolových cigariet, cigariet s mentolovou kapsulou vo filtri a aj voľného tabaku na šúľanie cigariet s mentolovou príchuťou.

Mentolové cigarety sa na trhu prvýkrát objavili pred takmer sto rokmi v USA. Odvtedy sa stali najobľúbenejšou z tabakových príchutí. To bol zároveň dôvod, pre ktorý mentol ako príchuť cigariet dostal niekoľkoročný odklad, kým sa definitívne vytratí z európskeho trhu.

V škodlivosti sú mentolové cigarety rovnocenné tým bez príchute. Podľa niektorých štúdií sú takéto produkty dokonca návykovejšie.

Mentol maskuje a pomáha prekonávať pre niektorých nepríjemnú, drsnejšiu chuť tabaku. To je dôležité najmä v začiatkoch návyku. Preto sa stal cestou k fajčeniu pre mnohých spotrebiteľov aj mladistvých. Mentol tiež navádza fajčiara k tomu, aby dym z cigarety vdychoval intenzívnejšie.

Problém s odfázovaním mentolu v cigaretách v EÚ malo najmä Poľsko, kde mali v tom čase tieto cigarety až štvrtinový podiel na trhu. Vtedajší poľský minister hospodárstva chcel, aby bol mentolový tabak považovaný za tradičný produkt, čo by znamenalo podobnú výnimkou ako má vo Švédsku žuvací tabak snus.

Tabakovú smernicu Poľsko napadlo aj na Súdnom dvore EÚ. Sudcovia sa však s jeho argumentmi nestotožnili.

Tabaková smernica pri zákaze príchutí nediskriminovala, rozhodol súd

Tabaková smernica z roku 2014 sa znova ubránila na európskom súde. Predmetom sporu bol aj otázka, či prechodné obdobie pre mentolové cigarety nebolo porušením princípu rovnakého zaobchádzania. 

Čoho sa zákaz mentolu netýka?

Výnimku zo zákazu príchutí v európskej smernici stále majú fajkový tabak, cigary, cigarky a tabak do vodných fajok. Európska komisia to odôvodnila tým, že fajčiari zriedkakedy začínajú svoj zvyk s týmito produktmi.

Zákaz sa netýka sa ani takzvaných nových produktov. Príchute náplní do elektronických cigariet na báze nikotínového roztoku (e-cigarety) ako aj príchute v tzv. bezdymových tabakových výrobkov (produkty zahrievaného tabaku) európska smernica nerieši. Je preto nateraz na členských štátoch ako k týmto produktom a ich príchutiam regulačne pristupujú. Európska komisia nateraz národné trhy len monitoruje.

Americká debata

O mentole sa diskutuje aj v USA. Spojené štáty americké zakázali príchute cigariet, ktoré špeciálne lákali deti, v roku 2009. Mentol medzi nimi nebol. Zodpovedná federálna agentúra FDA zvažovala v novembri 2018 zákaz mentolovej príchute v horiacich cigaretách, neskôr od tohto kroku dočasne upustila.

Debata sa v USA sa čiastočne prepojila s polemikou o e-cigaretách s ochutenými tekutými náplňami. Ide o reakciu na epidémiu vážnych respiračných problémov, až úmrtí ľudí v súvislosti s používaním e-cigariet. Za mnohými, hoci nie všetkými, z týchto prípadov stáli podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tekuté náplne s obsahom THC, teda psychoaktívnou zložkou marihuany. Odborníci presné príčiny ešte stále vyhodnocujú.

FDA už medzitým zakázala isté typy neautorizovaných ochutených tekutých náplní do e-cigariet, ktoré sa tam rozmáhajú medzi mladými ľuďmi. Mentol medzi nimi opäť nie je. Niektoré americké mestá, napríklad San Francisco, pristupujú k zákazom predaja ochutených cigariet a tekutých náplní do e-cigariet na vlastnú päsť. Plošný zákaz mentolových horiacich cigariet v USA je problematický aj kvôli tomu, že sú extrémne populárne u Afroameričanov, kde ich fajčí takmer 9 z 10 fajčiarov.