Trump ďalej útočí na Svetovú zdravotnícku organizáciu, EÚ ju podporila

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. [EPA-EFE/Martial Trezzini]

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spustí nezávislé vyhodnotenie jej reakcie na pandémiu koronavírusu. Ide o odpoveď na ďalší útok prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá organizáciu označil za „čínsku bábku“.

Európska únia podporuje Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a mnohostranné úsilie v rámci boja proti pandémii nového koronavírusu, uviedla kovorkyňa Európskej komisie v utorok (19. mája) po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zmrazením financovania WHO.

Trump podľa tlačovej agentúry AFP uviedol, že USA môžu permanentne zmraziť financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k „podstatným zlepšeniam“.

Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj z toho, že zatajuje a zle vedie riešenie koronavírusovej pandémie.

„Toto je doba na solidaritu, nie na ukazovanie prstom (na vinníkov) alebo na podkopávanie mnohostrannej spolupráce,“ uviedla v utorok na otázky novinárov hovorkyňa EK pre zahraničné veci a bezpečnostné otázky Virginie Battuová-Henrikssonová.

Kvôli pandémii je medzi Washingtonom a Pekingom stále napätá atmosféra. Konflikt sa dotkol aj na WHO, ktorá v pondelok (18. mája) odštartovala svoje prvé virtuálne dvojdňové zhromaždenie.

Uznesenie predložené Európskou úniou požaduje „nestranné, nezávislé a komplexné hodnotenie“ medzinárodnej reakcie na pandémiu. Novým koronavírusom sa doposiaľ infikovalo takmer 4,8 milióna ľudí a podľahlo mu viac ako 317 tisíc ľudí.

Generálny riaditeľ WHO, Tedros Adhanon Ghebreyesus, priznal nedostatky. Zhromaždenie organizácie podľa neho výzvy na preskúmanie reakcie privítalo.

„Čo najskôr začneme nezávislé hodnotenie, aby sme vyhodnotili získané skúsenosti a vydali odporúčania na zlepšenie národnej a globálnej pripravenosti a reakcie na pandémiu,“ uviedol.

„Jedna vec je jasná. Svet sa musí zmeniť. Nepotrebujeme hodnotenie na to, aby sme povedali, že musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa to už nikdy nestalo,“ uviedol Tedros Adhanon Ghebreyesus.

Hoci veľa vedúcich predstaviteľov krajín a ministrov zdravotníctva ocenilo úsilie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), americký minister zdravotníctva Alex Azar vidí „zlyhanie“ pri získavaní a poskytovaní životne dôležitých informácií o COVID-19, ktoré „stálo životy“.

„Musíme byť úprimní o jednom z hlavných dôvodov, prečo sa ochorenie vymklo spod kontroly. Táto organizácia zlyhala pri získavaní informácií, ktoré svet potreboval a toto zlyhanie stálo mnoho životov,“ uviedol Azar na počas virtuálneho zhromaždenia WHO.

Bábka Číny

„Pri zjavnom pokuse utajiť ohnisko prinajmenšom jeden členský štát zľahčoval svoju povinnosť týkajúcu sa transparentnosti s obrovskými dôsledkami pre celý svet,“ povedal Azar s narážkou na Peking.

Nákaza, ktorá sa objavilo v Číne koncom minulého roka, doteraz zabila alebo nakazila v Spojených štátoch viac ľudí ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Prezident Donald Trump v pondelok (18. mája) potvrdil, že zvažuje obmedzenie alebo úplné zrušenie podpory WHO zo strany USA, pretože „s nami nezaobchádza dobre“.

„Sú to bábky Číny, sú zameraní na Čínu, aby som to vyjadril krajšie,“ uviedol v Bielom dome. „Dali nám veľa zlých rád.“ Trump obvinil WHO z toho, že slepo prevzala tvrdenia Číny, kde sa vírus prvýkrát objavil.

Kritici tvrdia, že Trump sa snaží odvrátiť pozornosť od svojich zlyhaní v zvládaní pandémie v USA.

Každoročné Svetové zdravotnícke zhromaždenie (WHA) sa tento rok skrátilo z obvyklých troch týždňov len na dva dni a zameriava sa výlučne na pandémiu.

Protichodné stratégie

Generálny tajomník OSN António Guterres zhromaždeniu povedal: „V našej reakcii na COVID-19 sme videli určitú solidaritu, ale veľmi malú jednotu. Rôzne krajiny sa riadili rôznymi, niekedy protirečivými stratégiami a všetci za to platíme vysokú cenu.“

Vedúci predstaviteľ OSN uviedol, že mnohé krajiny ignorovali odporúčania WHO. „V dôsledku toho sa vírus rozšíril do celého sveta a teraz sa presúva na juh, kde môže byť jeho dopad ešte ničivejší a riskujeme ďalšie vlny,“ uviedol Guterres.

Ochrana rozvojových krajín nie je podľa neho vecou dobročinnosti ale otázkou záujmu rozvinutého sveta. „Sme tak silní ako najslabší systém zdravotníctva,“ varoval.

Guterres uviedol, že skúsenosti získané z pandémie COVID-19 sú nevyhnutné na riešenie budúcich kríz. „Buď prekonáme túto pandémiu spoločne, alebo zlyháme,“ povedal.

Napriek rastúcemu napätiu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, členské štáty dúfajú, že WHA prijme rezolúciu zameranú na vytvorenie spoločnej reakcie, vrátane záväzkov týkajúcich sa spravodlivého prístupu k potenciálnej liečbe a vakcínam.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom príhovore podporil spoločný postup a prisľúbil sprístupnenie akejkoľvek vakcíny, ktorú by krajina vyvinula a ponúkol pomoc vo výške dva miliardy dolárov.

Čína má v súčasnosti v štádiu klinických štúdií päť potenciálnych vakcín. Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová trvajú na tom, že každá vakcína musí byť dostupná pre všetkých.