Únia je šokovaná: Smrť Georgea Floyda bola výsledkom zneužitia moci

Grafity na počesť zabitého Georga Floyda v Barcelone. [EPA-EFE/Enric Foncuberta]

Smrť Američana Georga Floyda bola výsledkom zneužitia moci a Európska únia je šokovaná tým, čo sa stalo, uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v reakcii na protesty a násilné udalosti v uliciach viacerých amerických miest.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku na okraj prezentácie financovania vonkajšej politiky EÚ uviedol, že „rovnako ako ľudia v Spojených štátoch aj my sme šokovaní a zdesení smrťou Georga Floyda“.

Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu deväť minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci natočili na video, vyvolala v mestách po celých Spojených štátoch protesty, ktoré vyústili do násilností.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Borrell v tejto súvislosti upozornil, že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní nesmú využívať svoje kapacity spôsobom, ktorý sa použil pri „veľmi nešťastnej smrti“ Georga Floyda. „Toto je zneužitie moci a treba ho odsúdiť,“ odkázal šéf európskej diplomacie.

Zároveň zdôraznil, že 27-členná Únia podporuje právo na pokojný protest a odsudzuje násilie a rasizmus akéhokoľvek druhu, a vyzval na deeskaláciu napätia v amerických mestách.

„Veríme v schopnosť Američanov združovať sa, upevňovať sa ako národ a riešiť tieto dôležité problémy v takýchto ťažkých časoch,“ vyhlásil Borrell v mene EÚ.